Putin se pustil do NATO: Má zastaralé uvažování

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyjádřil připravenost Ruska spolupracovat se Severoatlantickou aliancí při potírání reálných hrozeb, jako je mezinárodní terorismus. Kritizoval ale zastaralé uvažování NATO ve stylu někdejšího dělení světa na znepřátelené bloky, jakož i další rozšiřování aliance, které vnímá jako ohrožení ruské bezpečnosti.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Vladimir Putin
doporučujeme

"Blokové stereotypy minulých let v myšlení nemohou být dobrým nástrojem pro hledání a přijetí efektivních řešení v podmínkách rychle a prudce měnících se podmínek současného světa," zdůraznil Putin na poradě s ruskými veliteli v černomořském letovisku Soči. "Spolu s tím jsme nejednou vyjadřovali připravenost ke spolupráci s NATO a projevovali ochotu společně čelit reálným hrozbám, včetně mezinárodního terorismu, lokálních ozbrojených konfliktů a nebezpečí šíření zbraní hromadného ničení," řekl podle agentury TASS.

Putin podle agentury AFP vyjádřil ochotu spolupracovat s NATO "navzdory nekorektnímu a hrubému" chování aliance vůči Moskvě.

Spolupráce mezi Ruskem a NATO fakticky ustala po ruské anexi Krymu a vypuknutí konfliktu mezi proruskými separatisty a vojsky nové prozápadní vlády v Kyjevě na jaře 2014. Moskva zapojení do konfliktu popírá.

Napětí ve vztazích mezi Ruskem a Západem dál zesílilo po útoku nervovou látkou na bývalého ruského zpravodajského důstojníka a jeho dceru v britském Salisbury, za který je podle Londýna odpovědná Moskva.

Ruský prezident dnes podle agentury Reuters také kritizoval expanzi NATO, kterou označil za zbytečnou vzhledem k tomu, že po zhroucení Sovětského svazu v roce 1991 přestala Moskva představovat hrozbu. Rozšiřování NATO představuje pro Rusko hrozbu, uvedl ruský prezident. Doufá však, že převládne společný zájem o společnou bezpečnost.

Reuters poznamenal, že zatímco Putin hovořil, americký prezident Donald Trump před summitem NATO v Londýně peskoval evropské spojence, zejména francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za "velice urážlivá" vyjádření o alianci. Berlín zase opakovaně slyší Trumpovu kritiku za to, že vynakládá příliš málo peněz na obranu.

Severoatlantická aliance nepovažuje Rusko za nepřítele, ale odpoví, pokud Rusko napadne Polsko a pobaltské státy. Ujistil o tom v novinovém rozhovoru před summitem NATO generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Po ruském postupu na Ukrajině aliance posílila svou přítomnost v trojici pobaltských zemí a Polsku, podle Stoltenberga je to signál Rusku, že se vůči členovi aliance nemůže opakovat "to, co vidíme na Ukrajině".

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drtivé vítězství Johnsona? Putin skřípe zuby

13.12.2019 18:19 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních…

Boj s požárem na ruské letadlové lodi trval 24 hodin. Následky jsou…

13.12.2019 10:13 Požární specialisté dnes ráno, skoro po 24 hodinách, uhasili požár na jediné ruské letadlové lodi…

V Rusku zcenzurovali ukrajinský seriál, přisprostlý vtip o Putinovi musel…

13.12.2019 09:22 Ruská televize TNT odvysílala první tři díly ukrajinského seriálu Sluha národa s Volodymyrem…

Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost, varuje WTO

12.12.2019 18:59 Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama