Putin si letos s národem nepopovídá v přímém přenosu

Ruský prezident Vladimir Putin letos vynechá pověstnou debatu s národem, během které po dlouhé hodiny v přímém televizním přenosu každoročně odpovídá na otázky spoluobčanů. Hlavním důvodem, proč se tradiční debata letos neuskuteční, je koronavirus, uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle ruské redakce BBC.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
doporučujeme

Putin kvůli koronaviru v posledních měsících vystupuje v televizi tak často, že se tradiční debata podle mluvčího stala zbytečnou. Kreml se nicméně vynasnaží zakomponovat "zpětnou reakci od občanů z různých regionů" do Putinovy "velké" tiskové konference, plánované na prosinec.

Putin debatuje s Rusy v přímém přenosu od roku 2001. Loni odpovídal na otázky více než čtyři hodiny, ale i tak stihl zodpovědět jen zlomek položených dotazů.

Ruský politolog Dmitrij Fetisov soudí, že zrušení letošní debaty souvisí jak s tím, že veřejnost je tímto formátem už unavena, tak s tím, že prezident je plně pohroužen do "běloruské agendy".

"Čas pro pohodlné uskutečnění debaty už vypršel," řekl BBC sociolog Jevgenij Ivanov, který zrušení diskuse připisuje napjatému kalendáři nadcházejících událostí: Rusko čekají v půli září regionální a místní volby, možná udeří druhá vlna koronaviru, v Bělorusku pokračují protesty a v USA se v listopadu konají prezidentské volby.

"Lidi zajímá to, o čem není jednoduché hovořit. Prezidentovy odpovědi by mohly vyvolat mnoho negativních ohlasů. Proč si tedy vytvářet problém?" poznamenal Ivanov. Kreml si navíc podle něj není jistý v řadě otázek, například ohledně přetrvání Trumpa v čele USA, otravy opozičního předáka Alexeje Navalného a vlivu tohoto případu na dokončení plynovodu Nord Stream 2. V takové situaci by si musel "dobré zprávy vycucat z prstu".

Navíc i Putin může být unaven. Mnohahodinová debata přestala pro prezidenta hrát "posvátnou sociální roli, ale mění se v každoroční utrpení", usoudila politoložka Taťjana Stanovová.

Loni Putin musel čelit přívalu stížností na pokles životní úrovně a reálných příjmů. Hájil kroky Kremlu a sliboval lepší časy, nicméně ne všechny Rusy uspokojil. "Jenom jeden dotaz: kdy odejdete?" objevil se na televizní obrazovce vzkaz jednoho z diváků. O rok později ale většina voličů v referendu schválila změny v ústavě, které Putinovi otvírají možnost setrvat v Kremlu až do května 2036.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zatýkaný muž v Londýně zastřelil policistu

25.09.2020 11:57 V Londýně zemřel policista, který byl těžce zraněn při zákroku vůči podezřelému člověku. Podle…

Rusko má přes 20 tisíc obětí koronaviru, počet nakažených za den stoupá

25.09.2020 11:02 V Rusku dál stoupají denní přírůstky infikovaných koronavirem a ve čtvrtek po dlouhé době…

K dobrým změnám v Bělorusku podle preláta pomohou modlitby a půst

25.09.2020 07:31 K třídennímu půstu a modlitbám za dobré změny ve společnosti a navrácení míru do Běloruska vyzval…

Nový "koncert velmocí"? Putinovy vize se nesetkají s pochopením, míní…

25.09.2020 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin nepřednesl na zasedání Valného shromáždění OSN projev, jaký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama