Putin: Společné zájmy povedou ke zlepšení vztahů mezi Ruskem a USA

Závody ve zbrojení jsou "na pochodu" a odstartovalo je americké odstoupení od smlouvy o protiraketové obraně (ABM) na počátku tisíciletí, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň poznamenal, že Moskva je ohledně odzbrojování připravena na konstruktivní jednání s Washingtonem. Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem se podle Putina díky společným zájmům jednou zlepší. Kreml má s americkým prezidentem Joem Bidenem poměrně stabilní pracovní vztah, dodal ruský prezident.

"Závody ve zbrojení jsou bohužel na pochodu. A začalo to odstoupením USA od smlouvy o protiraketové obraně," nechal se slyšet šéf Kremlu na energetické konferenci v Moskvě s odkazem na smlouvu, kterou podepsali v roce 1972 lídři Ruska a USA. Spojené státy od dohody v roce 2002 odstoupily. "Jsme připraveni mít na zřeteli objektivní okolnosti a zahájit v této věci konstruktivní dialog," citovala Putina agentura TASS.

Prezident dále prohlásil, že ačkoli má Rusko nové zbraně, v jejichž vývoji podle něj předstihlo poprvé v historii USA, tak jimi prý nikoho neohrožuje a je připraveno jednat o snížení počtu útočných zbraní. "Naše systémy létají rychlostí vyšší než 20 machů (dvacetkrát rychleji než zvuk). Nejsou jen hypersonické, jsou to mezikontinentální rakety," tvrdil Putin, podle kterého USA vyvíjejí hypersonické zbraně, které dosahují trojnásobné rychlosti zvuku. Zároveň podle něj není zapotřebí "nic hrotit", ale je naopak třeba zahájit "věcné rozhovory".

Vztah se současným šéfem Bílého domu Bidenem označil Putin za "dostatečně stabilní". Upozornil rovněž na fakt, že v Moskvě dnes končí svou třídenní oficiální návštěvu náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. "Ona a její ruští kolegové jednají o našich dalších kontaktech s prezidentem Bidenem. Takže se současnou (americkou) administrativou máme poměrně konstruktivní vztahy," dodal.

Nulandová přicestovala do Moskvy v pondělí a v úterý se setkala se svým ruským protějškem Sergejem Rjabkovem, se kterým podle jeho slov jednali mimo jiné o konzulární práci. Tu narušilo několik vln vzájemného vyhošťování diplomatů. Obě strany později jednání označily za "užitečné", byť Rjabkov konstatoval, že nepřineslo zásadní průlom. Dnes se americká diplomatka setkala se zástupcem šéfa prezidentské kanceláře Dmitrijem Kozakem a s Putinovým poradcem pro zahraniční politiku Jurijem Ušakovem.

Současné americko-ruské ztahy bývají označovány za nejhorší od konce studené války, zhoršily se mimo jiné kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii nebo obviněním, že se Kreml vměšuje do amerických voleb, což Moskva popírá. Spory panují také ohledně fungování diplomatických misí včetně počtu diplomatů, kteří mohou na ambasádách působit. Americká náměstkyně už v pondělí uvedla, že hlavním tématem bude navázání "stabilních a předvídatelných" vztahů mezi oběma zeměmi.

Podle Putina se ¨rusko-amercké vztahy jednou zlepší díky společným zájmům obou zemí. "Vycházím z faktu, že základní zájmy obou států v oblasti bezpečnosti, snižování počtu strategických útočných zbraní, v boji proti terorismu, proti praní špinavých peněz, včetně daňových rájů, ve stabilizaci energetických trhů - všechny tyto naprosto objektivní věci, společné zájmy způsobí, že se naše vztahy tak či onak zlepší a americký politický establishment přestane o rusko-amerických vztazích spekulovat," poznamenal šéf Kremlu.

Související

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

Více souvisejících

Vladimír Putin Rusko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy