Putin: Ústava musí manželství definovat jako svazek muže a ženy

Ruský prezident Vladimir Putin navrhuje, aby v ruské ústavě bylo manželství definováno jako svazek muže a ženy. Agentuře Ria Novosti to dnes sdělil jeden z místopředsedů Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. Putin minulý měsíc uvedl, že dokud bude stát v čele státu, v Rusku sňatky stejnopohlavních párů nepovolí.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Vladimir Putin
doporučujeme

Ruská hlava státu dnes parlamentnímu výboru předložila návrhy ústavních změn, ve kterých například doporučuje zakázat postoupení jakékoliv části ruského území. I další z návrhů se podle agentury Reuters týkají morálních a geopolitických hodnot.

"Pro mě je nejdůležitějším návrhem definice pojmu manželství jako svazku a ženy," uvedl místopředseda Petr Tolstoj.

Putin se za více než dvě desítky let u moci sblížil s pravoslavnou církví a snaží se Rusko odpoutat od západních hodnot, včetně postojů vůči homosexualitě, poznamenala agentura Reuters.

Homosexualita byla v Rusku trestná do roku 1993, do roku 1999 byla klasifikovaná jako duševní nemoc. Od roku 2013 země zakázala "propagandu netradičních způsobů života mezi nezletilci" a podle tohoto zákona je možno pokutovat každý čin nebo akci, kterou úřady uznají za propagaci homosexuality. Moskva zákazu využívá k zadržení aktivistů za práva sexuálních menšin či rušení takzvaných pochodů hrdosti.

Kromě tohoto zákazu propagace homosexuality se sexuální menšiny potýkají i s dalšími svízeli, v některých částech Ruska, například na převážně muslimském Kavkazu, i s otevřeným pronásledováním.

Putin dříve uvedl, že proti příslušníkům sexuálních menšin nemá žádné předsudky, jejich životní styl je však podle něj neslučitelný s tradičními ruskými hodnotami.

O změnách v ústavě Putin hovořil už ve svém poselství o stavu země v polovině ledna. Změny mají nynějšímu prezidentovi podle jeho kritiků zajistit kontrolu nad ruskou politikou i po roce 2024, kdy mu skončí nynější prezidentský mandát.

Loading...
Vstupte do diskuze (52)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež Jan Pavel II. prolomil mnohá tabu, byl i terčem kritiky

31.03.2020 06:10 Papež Jan Pavel II. během více než čtvrtstoletí pontifikátu ovlivňoval nejen katolickou církev. Pro…

Nošení roušek nemá smysl. Nepomáhají, jsou spíše rizikem, tvrdí WHO

30.03.2020 22:21 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším…

Koronavirus v Británii zabil už 1408 lidí

30.03.2020 20:14 Počet lidí, kteří zemřeli na nákazu koronavirem se v Británii vyšplhal na 1408, za 24 hodin údaj…

Nákaza Borise Johnsona změnila chod Downing Street, docházelo k absurditám

30.03.2020 15:46 U Borise Johnsona se objevily mírné příznaky nákazy koronavirem - úporný kašel a teplota - ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama