Putin v projevu v OSN vyzvdihl ruskou vakcínu proti covidu-19

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve virtuálním vystoupení před Valným shromážděním OSN vyzdvihl nutnost globální spolupráce v době koronavirové pandemie a navrhl upořádání mezinárodní konference o vakcíně proti covidu-19, informuje agentura Reuters. Zároveň nabídl pracovníkům OSN bezplatné očkování ruskou vakcínou, píše agentura TASS.

Vladimir Putin.
doporučujeme

Podle Putina je nezbytné, aby přístup k vakcíně měli obyvatelé všech zemí. Rusko je podle něj připravené jednat s ostatními státy a mezinárodními strukturami o dodávkách ruské vakcíny, která je "spolehlivá, bezpečná a efektivní," cituje agentura TASS. Ruskou vakcínu, vůči níž se zatím někteří experti ve světě staví skepticky, Putin také bezplatně nabídl pracovníkům Organizace spojených národů a jejích struktur. Dále navrhl, aby se uskutečnila mezinárodní virtuální konference na nejvyšší úrovni o spolupráci ve vývoji vakcíny.

V pasáži věnované mezinárodním vztahům řekl, že pro rusko-americké vztahy je prioritou, aby se obě strany shodly na prodloužení dohody o snížení počtu strategických zbraní (START-3), jejíž účinnost má vypršet v únoru roku 2021. Putin dále sdělil, že doufá ve zdrženlivost při rozmisťování raketových systémů a navrhl, aby největší mocnosti v oblasti vesmírného výzkumu uzavřely dohodu, která by zakázala rozmisťování zbraní ve vesmíru.

Putin podtrhl, že OSN by měla mít na zřeteli zájmy všech zemí, a vyzdvihl nutnost zachování práva veta pěti stálých členů Rady bezpečnosti, k nimž patří i Rusko. Na adresu USA Putin udělal kritickou poznámku o tom, že odstranění "nelegitimních sankcí" by napomohlo zotavení z koronavirové pandemie, čímž narážel na nedávné oznámení americké vlády o obnovení sankcí OSN proti Íránu.

Putin ve svém projevu také varoval před pokusy svévolně interpretovat závěry druhé světové války.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pat v Karabachu. Šance na diplomatické řešení konfliktu jsou nulové, soudí…

21.10.2020 20:37 Aktualizováno Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že konflikt o Náhorní Karabach nemá v této fázi diplomatické…

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

21.10.2020 20:12 Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil dnes ruský…

Papež František podpořil registrovaná partnerství homosexuálů

21.10.2020 18:25 Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do…

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 17:10 Aktualizováno V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama