Putin varuje před válkou v kosmu. USA pohrozil ruskou reakcí

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že Spojené státy rychle rozvíjejí své ozbrojené síly pro možné operace ve vesmíru a že Washington vidí kosmos jako možné bojiště. Rusko je podle Putina proti militarizaci kosmu, ale americké kroky znamenají, že Moskva musí rozvíjet vlastní kosmické síly.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Vladimir Putin
doporučujeme

"Přední světové velmoci aktivně rozvíjejí moderní vesmírné systémy vojenského a dvojího použití, doplňují a zdokonalují jejich technické parametry," uvedl Putin podle agentury Interfax na další poradě s vojenskými veliteli. USA podle prezidenta kvůli zachování strategické převahy v této oblasti urychleně vytvářejí kosmické síly, které se již cvičí na operace ve vesmíru.

"Rusko vždy důsledně vystupovalo a vystupuje proti militarizaci kosmu," řekl Putin. Avšak upozornil, že "vývoj situace od nás vyžaduje věnovat zvýšenou pozornost posílení uskupení na oběžné dráze, jakož i celkově raketového a vesmírného odvětví".

Prezident také poukázal na skutečnost, že efektivnost vojenského námořnictva a celkově ozbrojených sil v mnohém závisí na včasném získání údajů z vesmírných zařízení, na spolehlivém fungování satelitní navigace a spojení, jakož i využití možností a technologií umělé inteligence na bojišti.

Interfax dodal, že se NATO rozhodlo pokládat vesmír za nové operační působiště. Moskva nad tím vyjádřila znepokojení. "NATO dorazilo do vesmíru," prohlásila mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Ruská armáda začala vytvářet organizační jednotku kosmických sil už v roce 2001. O deset let později vzniklo takzvané vojsko protivzdušné a kosmické obrany, které se v roce 2015 změnilo v samostatné vzdušné a kosmické síly.

Ruské kosmické síly mají za úkol sledovat ve vesmíru objekty, které mohou ohrožovat bezpečnost země, a vypouštět na oběžnou dráhu vojenské družice k zajištění činnosti ostatních složek armády. Podle Moskvy jde o výzvědné, komunikační a kontrolní funkce, útočné zbraně prý Rusko ani žádný jiný stát ve vesmíru zatím nemá.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roztržka dokonána. Rusko v odvetě vyhostilo německé diplomaty

12.12.2019 10:41 Rusko dnes vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co…

V Rusku se zřítil bitevní vrtulník Mi-28, posádka zahynula

12.12.2019 10:06 Na jihu evropského Ruska se v noci na dnešek zřítil bitevní vrtulník Mi-28, dvoučlenná posádka…

Konflikt v Donbasu: Ukrajina má nový návrh, Rusko ho zřejmě pohřbí

12.12.2019 07:32 Ukrajina vypracuje návrh na změnu minských mírových dohod z roku 2015, které mají zajistit mír…

Ukrajinský extremista chystal teror, ruští agenti ho dopadli v tajném…

11.12.2019 13:19 Ruská tajná služba FSB zadržela přívržence ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama