Putin viní cizinu z dezinformací o koronaviru v Rusku

Dezinformace o rozšíření koronaviru v Rusku jsou převážně jako provokace organizovány z ciziny, ve skutečnosti se v Rusku nic kritického neděje, prohlásil prezident Vladimir Putin na dnešní poradě s vládou. Při ní jedna z vicepremiérek informovala o zvěstech na sociálních sítích, že úřady prý tají skutečný počet nakažených.

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

V Rusku zatím úřady potvrdily šest případů nákazy novým typem koronaviru, pokaždé šlo ale o lidi, kteří se nakazili v cizině.

"Pokud jde o ty provokace, (tajná služba) FSB hlásí, že vesměs jsou organizovány ze zahraničí, ale to nás potkává bohužel vždy," prohlásil Putin podle agentury TASS. Cílem falešných zpráv je podle hlavy státu vyvolat paniku mezi obyvateli. Čelit tomu lze pouze včasným, úplným a důvěryhodným informováním občanů. "Nic kritického se u nás zatím chválabohu neděje, ale lidi by měli vědět, jaká je reálná situace. Prosím zlepšit práci s informacemi," řekl Putin.

Reagoval na vyjádření vicepremiérky Taťjany Golikovové, že na sociálních sítích se šíří falešné zprávy o spoustě nakažených lidí v Rusku a že úřady tyto údaje tají. Ujistila, že tato tvrzení neodpovídají skutečnosti. Od propuknutí infekce byly v Rusku zjištěny tři případy (dva čínští občané, kteří už byli propuštěni z nemocnic, a Moskvan, který se nakazil v Itálii), další tři nakažení Rusové byli do vlasti evakuováni z výletní lodi Diamond Princess kotvící v Japonsku.

Premiér Michail Mišustin podle agentury Interfax "v zájmu ochrany života a zdraví lidí" dnes podepsal nařízení, které zakazuje do 1. června vývoz zdravotnických roušek a rukavic, jednorázových kombinéz, dezinfekčních prostředků a dalších ochranných pomůcek. Cílem je nepřipustit nedostatek těchto výrobků v zemi. Zákaz se nevztahuje na humanitární pomoc, ani na věci, které si berou na cesty jednotliví občané.

Ruské lékárny ale hlásí, že jim roušky už chybějí. "Poptávka zůstává vysoká, ale distributoři tyto prostředky nemají," řekla TASS ředitelka sdružení lékárenských řetězců Nelli Ignaťjevová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama