Putin vyzval Rusy, ať si nedělají zásoby potravin. V Čečensku vypukla nákupní horečka

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyzval své spoluobčany, ať si nedělají zásoby potravin. Dodávky zboží do obchodů jsou spolehlivé, ujistil šéf státu podle agentury TASS. Již dříve vyzvala Rusy nepodléhat panice a neskupovat zboží druhá nejvýše postavená ústavní činitelka, předsedkyně horní komory parlamentu Valentina Matvijenková.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Vladimír Putin
doporučujeme

Putin v doprovodu premiéra Michaila Mišustina, moskevského starosty Sergeje Sobjanina a dalších činitelů dnes navštívil středisko, které monitoruje situaci se zásobováním obchodů a s cenami v prodejnách.

"Lidi nyní kupují hodně potravin. Ale v podstatě nejsou žádné problémy. Máme stabilní situaci s dodávkami. Monitorujeme situaci v maloobchodních sítích. Nejdůležitější je, že monitorujeme průměrnou cenu potravinového koše v každém regionu, a to na úrovni obchodů. Je to informace v přímém přenosu, a ne nějaké statistické výpočty," prohlásil premiér Mišustin s tím, že v případě potřeby lze operativně reagovat. Ale až dosud žádné problémy nevznikly, ujistil dle agentury TASS.

Server Kavkazskij uzel napsal, že v autonomním Čečensku na severním Kavkazu v pondělí vypukla panika a nákupní horečka. "Nebývalý nával zákazníků v obchodech a velkoskladech si místní obyvatelé vysvětlují jako reakci na opatření federálních a republikových úřadů proti šíření koronaviru," napsal portál. Čečenský vládce Ramzan Kadyrov vyzval krajany, aby se koronaviru nebáli a přestali skupovat potraviny. Pohrozil také potrestáním těch, kdo šíří paniku.

Ale lidé prý nakupují nikoliv v obavě z nedostatku, ale ze zdražení, poznamenal portál. Podle jedné z prodavaček byl v obchodě v potravinami v pondělí větší nával, než na konci postního měsíce ramadánu.

"Takovou paniku, jako včera v obchodech, jsem nazažila ani za války. Jedním slovem hrůza," postěžovala si obyvatelka čečenské metropole Grozného, která byla před dvěma desetiletími za bojů místních separatistů s ruskou armádou téměř zcela zničena. Domnívá se, že lidi vystrašilo rozhodnutí Ruska uzavřít hranice, což by se mohlo dotknout dovozu potravin, a také rozhodnutí místních úřadů preventivně vyhlásit mimořádné prázdniny poté, co ujišťovaly, že školy a školky nezavřou.

Kavkazskij uzel dodal, že v Čečensku dosud nebyl potvrzen ani jediný případ koronaviru. V celém Rusku je jich úředně 93.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež Jan Pavel II. prolomil mnohá tabu, byl i terčem kritiky

31.03.2020 06:10 Papež Jan Pavel II. během více než čtvrtstoletí pontifikátu ovlivňoval nejen katolickou církev. Pro…

Nošení roušek nemá smysl. Nepomáhají, jsou spíše rizikem, tvrdí WHO

30.03.2020 22:21 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším…

Koronavirus v Británii zabil už 1408 lidí

30.03.2020 20:14 Počet lidí, kteří zemřeli na nákazu koronavirem se v Británii vyšplhal na 1408, za 24 hodin údaj…

Nákaza Borise Johnsona změnila chod Downing Street, docházelo k absurditám

30.03.2020 15:46 U Borise Johnsona se objevily mírné příznaky nákazy koronavirem - úporný kašel a teplota - ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama