Putin vyzval USA k prodloužení dohody START 3

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyzval Spojené státy k ročnímu prodloužení dohody o omezení strategických jaderných zbraní podepsané v roce 2010. Při tradiční tiskové konferenci rovněž odmítl obviňování Ruska z agresivity a konstatoval, že už probíhají zbrojní závody, které podle něj spustil Washington odstoupením od dohody o protiraketové obraně (ABM) v roce 2001.

Vladimir Putin
doporučujeme

Šéf Kremlu řekl, že vojenský rozpočet Ruska 46 miliard dolarů (984 miliard korun) je menší než výdaje na ozbrojené síly jiných států, přičemž jmenoval USA, Čínu, Saúdskou Arábii, Británii, Francii a Japonsko. Proto podle něj nelze Rusko označovat za agresivní zemi.

Odmítl mimo jiné výtky ohledně anexe ukrajinského Krymu. Argumentoval přitom tím, že se pro připojení poloostrova k Rusku vyslovila v referendu většina obyvatel poloostrova. V této souvislosti také obvinil Západ z dvojího měřítka, když Moskvu kvůli Krymu kritizuje, ale odtržení Kosova od Srbska schvaluje.

Putin mimo jiné zopakoval výzvu Spojeným státům k ročnímu prodloužení dohody o omezení strategických jaderných zbraní podepsané před deseti lety v Praze. Platnost této dohody, označované jako nový START nebo START 3, vyprší v únoru 2021. Šéf Kremlu uvedl, že z vyjádření nastupujícího amerického prezidenta Joea Bidena má dojem, že nový americký prezident dal najevo připravenost pokračovat v dialogu a zachovat tento důležitý dokument. "My jsme k tomu připraveni," zdůraznil ruský prezident.

Na otázku, co se stane, když USA na prodloužení START 3 nepřistoupí, zda začne horečné zbrojení, Putin odpověděl, že zbrojní závody už začaly. "Závody ve zbrojení už očividně začaly. Všechno začalo odstoupením USA od smlouvy ABM."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson se v otázce nezávislosti Skotska bojí demokracie, řekla Sturgeonová

24.01.2021 16:28 Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová dnes obvinila britského ministerského předsedu Borise…

Putin je podle Kremlu připraven k dialogu s Bidenovou vládou

24.01.2021 16:20 Ruský prezident Vladimir Putin je připraven k dialogu s administrativou nového amerického…

Velká Británie eviduje desítky případů mutace koronaviru z Jižní Afriky

24.01.2021 12:29 Británie zaznamenala 77 případů jihoafrické mutace koronaviru, řekl dnes ministr zdravotnictví Matt…

Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 2800 lidí

23.01.2021 21:24 Aktualizováno Nejméně 2800 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama