Putin zkorigoval ruské cíle, škrtl průnik mezi největší ekonomiky

Ruský prezident Vladimir Putin dnes svým výnosem stanovil národní cíle, kterých má Rusko dosáhnout do roku 2030. Oproti předchozímu výnosu mezi těmito cíli už nefiguruje přání, aby se Rusko stalo jednou z pěti největších světových ekonomik, cíl snížit chudobu v zemi proti roku 2017 na polovinu pak Putin přesunul z roku 2024 na rok 2030, upozornila ruská média.

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Putinův mluvčí řekl, že cíle bylo nutné korigovat kvůli nepříznivým okolnostem.

"Ano, tento cíl chybí," řekl podle listu Vedomosti mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k dříve uváděnému cíli, že by se Rusko mělo dostat mezi největší světové ekonomiky. "Mezinárodní ekonomická konjuktura je skutečně naprosto nepříznivá. My si navzdory této konjunktuře klademe ambiciózní cíle, není ale pochyb o tom, že byla zapotřebí určitá korekce," prohlásil.

Ze stejného důvodu se podle mluvčího až na rok 2030 přesunulo dosažení cíle prodloužit délku života v Rusku na 78 let a snížit na polovinu míru chudoby.

"Některé z těchto cílů od začátku vypadaly příliš ambiciózně," upozornila ekonomka Sofija Doněcová ze společnosti Renaissance Capital. Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý měsíc předpověděl, že ruská ekonomika v letošním roce kvůli negativním dopadům koronavirové krize klesne o 6,6 procenta. Globální ekonomika by se podle fondu měla snížit o 4,9 procenta.

"Nepříznivá ekonomická konjunktura ve světě zbrzdí rozvoj všech zemí světa bez výjimky," soudí Peskov. Na repliku jednoho z novinářů, že v takovém případě se zbrzdí i rozvoj pěti největších světových ekonomik, ale poznamenal, že není možný "tak lineární přístup" k problému a že cíle by "měly být realistické a dosažitelné".

Agentura Reuters dnes s odvoláním na dokument ministerstva financí uvedla, že Rusko kvůli negativním hospodářským dopadům nízkých cen ropy a koronavirové krize uvažuje rovněž o snížení výdajů na armádu. V dokumentu se navrhuje pětiprocentní redukce těchto výdajů v letech 2021 až 2023. Jeho součástí je rovněž návrh na desetiprocentní snížení výdajů na soudní systém a na mzdy pro státní zaměstnance.

V loňském roce Rusko podle údajů Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru SIPRI zvýšilo výdaje na armádu o 4,5 procenta na 65,1 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu Kč). To odpovídalo 3,9 procenta hrubého domácího produktu země. Rusku loni z hlediska výdajů na armádu patřila čtvrtá příčka na světě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 22:07 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, šest lidí se zranilo

12.08.2020 19:22 Aktualizováno Při vykolejení vlaku ve Skotsku dnes zahynuli tři lidé, informovaly světové agentury s odvoláním na…

Vysoká komisařka OSN kritizovala represe v Bělorusku

12.08.2020 19:03 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes odsoudila násilné potlačování…

Na demonstrace podle Lukašenka chodí nezaměstnaní kriminálníci

12.08.2020 18:10 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle agentury DPA nevyslyšel výzvy Evropské unie a opozice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama