Putinova podpora je na historickém minimu. Analytik identifikoval čtyři důvody

NÁZOR – Nálady ruské veřejnosti se vzpírají trendu, tvrdí Andrej Kolesnikov v komentáři pro server Moscow Times. Politický analytik z think tanku Carnegie Moscow Center připomíná, že zatímco obliba většiny západních lídrů během pandemie koronaviru vzrostla, podpora ruského prezidenta Vladimira Putina neustále padá a stahuje s sebou i podporu dalších vládních institucí.

Efekt Krymu pominul

Průzkumy sociologického Levadova centra odhalují, že Putinova podpora v dubnu klesla na historicky nejnižších 59 %, kde se držela i následující měsíc, což může být její nový strop, konstatuje Kolesnikov. Dodává, že oba průzkumy byly díky pandemii vedeny po telefonu, což je z pohledu Putina ještě horší výsledek, protože v Rusku převládá starý sovětský reflex a lidé  v obavě z odposlechů zpravidla vyjadřují v telefonu větší loajalitu vůči státu.

Od roku 2017 se popularita ruských úřadů stále méně odvíjí od symbolického velikášství a série vítězství nad „nepřáteli“ doma i v zahraničí, přičemž národní hrdost zastiňuje stav ekonomiky a sociálního zajištění, deklaruje analytik. Podotýká, že dopad anexe Krymu z roku 2014 – která vyhnala Putinovu oblibu na více než 80 % – pominul a ztratil mobilizační potenciál.

„Skutečností je, že symbolické velikášství nenasytí hladová břicha,“ píše Kolesnikov. Upozorňuje, že stagnace ekonomického růstu, k níž došlo po anexi Krymu, začíná zřetelně ovlivňovat postoje běžných Rusů ke státu.

Chuť po změnách měly na začátku roku saturovat změny ve vládě a navrhovaná úprava ústavy, která s sebou nese i vynulování počtu prezidentských období, což Putinovi umožňuje znovu kandidovat v letech 2024 a 2030, připomíná analytik.  Za další dvě mobilizační události, které měly vzpružit hroutící se prorežimní většinu a nechat zapomenout na nízké příjmy a stagnaci HDP, označuje referendum o těchto změnách plánované původně na duben a květnovou vojenskou přehlídku k výročí konce druhé světové války.

To zcela změnila současná pandemie a Putin se rychle ocitl v roli, kdy již není dirigentem politického orchestru, ale spíše moderátorem lékařské konference s prvky inventury vyčleněných prostředků, které se při kontrole ukazují jako zcela nedostatečné, tvrdí Kolesnikov. Míní, že v této nové roli nepůsobí Putin zdaleka přesvědčivě a to je prvním důvodem poklesu jeho popularity.

„Změna agendy a ztráta nástrojů politické mobilizace se zkombinovala s ostrým propadem ekonomiky a sníženými příjmy rozpočtu v důsledku nízkých cen ropy plus uzavření firem kvůli karanténě,“ pokračuje analytik. Domnívá se, že pomalá reakce ruské vlády na tuto krizi problémy jen prohlubuje.

Pandemie poškodila ekonomiku mnohem rychleji než běžné krize, zmar a zmatek se v důsledku propadu ekonomických ukazatelů a nejistoty ohledně příjmů i situace na pracovním trhu šíří rychlostí hurikánu, uvádí Kolesnikov. Deklaruje, že v oku tohoto hurikánu se nachází Putin, který si tradičně z pozice autokrata připisuje všechny úspěchy, ale nyní je také nucen přijmout podíl za problémy a neštěstí probíhající pandemie a ekonomické krize, což je druhým důvodem propadu jeho obliby.

Úspěch nelze garantovat

Autokratický personalizovaný model, v němž je vládce důležitější postavou než standardní lídr v západních demokraciích, se jako živoucí symbol ruské moci neosvědčil, míní analytik. Poukazuje, že Putinova obliba klesá, zatímco popularita západních politiků naopak roste, už jen proto, že míra pomoci Rusům – ať v poměru k HDP či v absolutních číslech – je nesrovnatelně nižší oproti podpoře jednotlivců i firem v jiných zemích.

Ruská podpůrná opatření nejsou navíc nikterak rychlá a efektivní a firmy si stěžují, že místo přímé podpory jim byly nabídnuty jen daňové odklady a půjčky, čímž došlo pouze k odsunutí zátěže do budoucna, nikoliv k jejímu snížení, vysvětluje Kolesnikov. Dodává, že Putin zjevně ztrácí podporu u třídy soukromých podnikatelů, která tvoří 20-25 % pracovního trhu v zemi, navíc nespokojenost dávají najevo i chudnoucí zaměstnanci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „(Ruský) stát je zvyklý potýkat se s nespokojeností vzdělaných měšťanů, ale pracující třída, která díky svému očekávání paternalistické podpory od státu byla vždy pilířem režimu, je jiné téma,“ píše analytik. Zdůrazňuje, že očekávaná pomoc nyní nepřichází a právě chycení celé této sociální skupiny do pasti, kdy nelze pracovat, ani se nedostává státní podpory, je třetím důvodem propadu Putinovy obliby.

Posledním, čtvrtým důvodem je pak podle Kolesnikova to, že izolaci, do které se Putin sám uchýlil, nevnímají Rusové jako zodpovědný krok, ale spíše politické odstřižení se od společnosti, přičemž pokles prezidentovy popularity s sebou strhává i další mocenské instituce, například regionální vládce, jejichž obliba v dubnu meziměsíčně klesla z 65 % na 61 %.

Možností je obnovení hledání politických nepřátel doma i v zahraničí a návrat mobilizačního scénáře v podobě referenda o ústavních změnách a odložené přehlídky ke Dni vítězství, soudí analytik. Připomíná, že starosta Moskvy Sergej Sobjanin již musel rozvolnit karanténu, aby umožnil konání referenda a přehlídky ve dnech 24. června a 1. července, které chce Putin realizovat dříve, než jeho popularita dále poklesne, přičemž konec pandemie hodlá prezentovat jako „vítězství“.

Není ovšem možné garantovat, že tyto dvě události budou mít kýžený mobilizační efekt, upozorňuje Kolesnikov. Soudí, že většina Rusů sice bude automaticky hlasovat pro ústavní změny a anulování prezidentských období, ale ty sociální skupiny, které jsou již nyní sklíčené, mohou být ještě více iritovány, a to z pohledu Kremlu vytváří nepříliš pohodlné a konfliktní prostředí, které přetrvá nejméně po celou druhou půlku letošního roku.

Související

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 1 hodinou

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 5 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

Írán vyhrožuje Izraeli útokem na jaderná zařízení

Generál íránských Revolučních gard Ahmad Haghtalab ve čtvrtek pohrozil, že pokud Izrael zaútočí na íránská jaderná zařízení, Teherán v odvetě zaútočí na izraelské.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy