Putinovi teče do bot. Je to jen imitace referenda, tvrdí odborník

Rusové od čtvrtka do příští středy hlasují v referendu o změně ústavy, která by jejich dosavadnímu prezidentovi Vladimíru Putinovi umožnilo setrvat ve své funkci až do roku 2036. Podle odborníků jde ovšem o plebiscit, který jím ve skutečnosti není.

Přidejte svůj názor 120 komentářů

Vladimir Putin
doporučujeme

"Termín referendum není na místě. Jde o všeruské hlasování, které je součástí zákona měnícího ústavu. Navrhl ho někdy v polovině ledna sám Putin," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus analytik programu Kremlin Watch v rámci Bezpečnostního centra Evropských hodnot a bývalý mluvčí delegace Evropské komise v Kyjevě David Stulík.

„Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit nadpoloviční většina voličů a musí být ‚za‘ většina z nich. Teď ale nemáme práh, že se musí zúčastnit většina voličů, ale musí být ‚za‘ většina těch, co přijde. Takže mluvit o referendu je zavádějící. Je to jen imitace, přitom snaha ukázat, že o skutečné referendum jde,“ dořekl analytik.

"Putin doufá ve velkou účast, aby to vypadalo. Aby v jakémsi referendu bylo potvrzeno to, co chce, tedy zůstat u moci," David Stulík.

Samotný plebiscit se měl uskutečnit ještě před epidemií koronaviru. Ta ruského prezidenta ale nakonec přiměla k tomu, aby si pospíšil, protože mu začíná téct do bot. Krize odhalila slabiny ruského zdravotnictví a téměř všichni si uvědomili, jak stát vlastně nefunguje. Někteří se s tím dokonce i sami osobně setkali.

Ruska se koronavirus netýká?

Ještě před tím než pandemie covid-19 vypukla naplno, byli Rusové přesvědčováni, jaké mají špičkové zdravotnictví, a že snad disponují dokonce i kvalitnějším genofodem. „Takže řada Rusů byla ukonejšena tím, že se jich koronavirus netýká. A když pandemie udeřila, tak ani nebyla zavedena celostátní karanténa, protože Putin přesunul odpovědnost na gubernátory a starosty měst," řekl Stulík.

Posléze se prezident začal objevovat v televizi, ale nikdy se neukázal osobně na veřejnosti. Sliboval sociální a ekonomické balíčky a federální pracovní klid, kdy mohli lidé zůstávat doma, aniž by přišli o mzdu. „Ruští občané ale nejsou natolik hloupí, aby neviděli, co se děje. Spousta z nich už toho má dost. Tuto naštvanost si dnes spojují s Putinem, který se stává její personalizací,“ nastínil analytik možný scénář.

Díky koronaviru se ukázala pravá tvář dlouholetého nájemce Kremlu, který se z dříve silného a rozhodného muže přeměnil na osobu, která úřadovala z izolace a před lidmi se ukryla.

„I to Rusové vnímali s naštváním. Včerejší vojenská přehlídka byla ne nenáhodně den před začátkem hlasování. Měla ukázat sílu země, se kterou chce být Putin stále ztotožňovaný. Chce být vnímán jako ten, bez kterého bude Rusko slabé, bez něhož nemá jistotu ani do budoucna," dokončil Stulík s tím, že se obává dalšího vývoje, jelikož Putinovi pomalu, ale jistě docházejí nápady.

Loading...
Vstupte do diskuze (120)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusové dali v referendu Putinovi zelenou, může setrvat u moci

01.07.2020 21:04 Aktualizováno Po sečtení hlasů ze zhruba 80 procent volebních okrsků schválilo změny v ruské ústavě téměř 78…

Hrozba pro obyvatele Hongkongu. Čína porušila deklaraci z roku 1984, tvrdí…

01.07.2020 16:04 Nový bezpečnostní zákon pro Hongkong je ze strany Pekingu "zjevným a závažným narušením" čínsko…

V Rusku vrcholí referendum o změnách ústavy. Putin odhlasoval, roušku neměl

01.07.2020 12:57 Účast v referendu o změnách ruské ústavy, jež mohou umožnit prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat…

Zachrání si Turecko tvář? Systém S-400 může lukrativně prodat, tvrdí…

01.07.2020 12:00 NÁZOR - Dodatek k zákonu o rozpočtu ministerstva obrany Spojených států pro rok 2021, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy