Putinův režim před kolapsem? Profesor poukázal na důležitý problém

NÁZOR - Uplynulou neděli proběhly v Rusku četné volby, včetně těch do moskevského městského zastupitelstva, připomíná profesor Nikolas Gvosdev v komentáři pro server National Interest. Politolog, který přednáší na prestižní U.S. Naval War College, pokládá otázku, co říkají výsledky o zdraví ruského politického systému.

Chytrá volba

Volby byly důležité především kvůli tomu, že před nimi vystoupilo protestní hnutí a Kreml spolu s místními úřady reagoval na vyjádření autentických opozičních postojů velmi tvrdě, konstatuje odborník. Dodává, že v porovnání s předchozími volbami kremelský politický tým zasáhl, aby omezil počet opozičních kandidátů, především těch z mladé, postsovětské generace.

Kreml se zřejmě obával, že tato skupina politických aktivistů ve věku do pětatřiceti let dokáže některé volby vyhrát, na rozdíl od mizerných výsledků známějších opozičních postav v minulosti, míní Gvosdev. Za důsledek považuje to, že jedna ze stálých postav ruské nesystémové opozice, protikorupční aktivista Alexej Navalnyj vyzval ke změně strategie.

Namísto bojkotu voleb tak Navalnyj volá po takzvané "chytré volbě", kdy voliči hlasují pro ty kandidáty, kteří nejsou spojení se stranou Jednotné Rusko a kteří mají největší šanci zvítězit, vysvětluje profesor. Doplňuje, že tak má dle Navalného veřejnost projevit svou hlubokou nespokojenost.

"V moskevských městských volbách Jednotné Rusko ztratilo zhruba třetinu svých křesel, ačkoliv zůstává nejsilnější stranou," pokračuje politolog. Poukazuje, že do zastupitelstva se dostaly také dvě systémové opoziční  strany, komunisté a Spravedlivé Rusko, stejně jako etablovaná liberální opoziční strana Jakloko.

Navalného "chytrou volbu" ovšem kritizují jiní představitelé ruské opozice, kteří nechtějí existující politický systém jakkoliv legitimizovat, uvádí expert. Připouští, že dopad, který si Navalnyj sliboval, především pak v Moskvě - tedy že většina Rusů nepodpoří vládnoucí stranu -, byl zmírněn těmi, kteří se rozhodli zůstat doma, čemuž odpovídala nízká volební účast.

Systém je křehký

Z výsledků voleb vyvozuje Gvosdev několik poznatků. Předně, politický systém, který vytvořil a řídí Vladimir Putin, má stále schopnost přizpůsobovat se, soudí politolog. Připomíná, že navzdory slabému ekonomickému výkonu a přetrvávající korupci a neefektivitě vlády se velká část ruské společnosti obává - především lidé starší čtyřiceti let -, že případný politický otřes povede k hospodářskému a sociálnímu kolapsu, což je velká motivace držet se Jednotného Ruska se všemi jeho známými nedostatky.

"Protestní hnutí bylo zastaveno a ztrátu veřejné podpory pro vládnoucí stranu se podařilo ustát, dokonce i v Moskvě," píše Gvosdev. Výsledkem je podle něj skutečnost, že ti, kteří nadále doufají ve svržení Vladimira Putina skrze rozsáhlé hnutí mobilizovaných, zůstali opět zklamáni, protože protestní hnutí zformované v roce 2018 není zatím dost široké, aby dokázalo prosadit větší politické změny.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zároveň ale volební výsledky ukazují křehkost současného systému v Rusku, deklaruje profesor. Vysvětluje, že Kreml na volby nahlíží napoleonskou optikou - vnímá je jako potvrzení veřejné podpory vedení země - a v tomto směru malá účast i propad Jednotného Ruska naznačují nedostatek nadšení a důvěry v současnou moc.

Z krátkodobého hlediska je voličská apatie pro Kreml výhodná, ale znamená problém s ohledem na parlamentní volby plánované na rok 2021, tvrdí odborník. Dodává, že se rovněž ukazuje neschopnost ruského politického systému jít za rámec osobnosti Vladimira Putina a Jednotnému Rusku se nedaří vytvářet vládní instituce pro historických liniích, jak ve 20. století činily Indický národní kongres, japonská Liberální demokratická strana či mexická Institucionální revoluční strana.

V Rusku tak nadále neexistuje mechanismus pro výběr Putinova nástupce a zajištění, že současný systém přežije polovinu 21. století, zdůrazňuje expert. Připomíná, že Putin při návratu do prezidentského křesla v roce 2012 označil jako svůj klíčový politický projekt vytvoření Euroasijské unie, ale tato snaha se zadrhla, v nemalé míře kvůli ukrajinské krizi, a místo toho se Putin zaměřil na masivní rozvoj v ruské Arktidě.

"Dokáže tato snaha generovat nadšení pro jeho přístup a vést ke skutečným ekonomickým ziskům, které oživí jeho podporu skrze téma 'činíme Rusko nadále velkým'?" ptá se Gvosdev. Sám očekává, že Kreml začne tuto strategii měnit a Putin bude do dění zapojovat nové, mladší tváře. Co ale skutečně nastane, se teprve uvidí, zdůrazňuje politolog.       

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 36 minutami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 3 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelem to neskončí? Napětí kvůli válce v Pásmu Gazy může vyústit v masivní konflikt

Generální tajemník OSN António Guterres ve čtvrtek upozornil, že eskalující napětí ohledně války v Pásmu Gazy a útoku Íránu na Izrael může vyústit v "celoplošný regionální konflikt" na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy