Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl to dnes britský ministr zahraničí Dominic Raab, který ale zároveň odmítl spojení této kauzy s případem Britky Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové vězněné v Íránu.

Dominic Raab
doporučujeme

Spojitost obou kauz popírá také Teherán. Rodina ženy, která má také íránské občanství, je ovšem přesvědčená, že případy spolu souvisí.

Zaghariová-Ratcliffeová byla zaměstnankyní nadace Thomson Reuters a byla zatčena v dubnu 2016, když do Íránu přijela za příbuznými s malou dcerou. Téhož roku byla odsouzena k pětiletému vězení za podíl na spiknutí s cílem svrhnout íránský režim.

Rodina je přesvědčená, že pravým důvodem věznění Britky je spor Londýna a Teheránu o 400 milionů liber (téměř 11,5 miliardy Kč). Írán tuto částku Británii zaplatil za tanky Chieftain, ale když byl íránský šáh Rezá Pahlaví svržen islámskou revolucí, Británie už je nedodala.

Britka si velkou část trestu odpykala a letos v dubnu byla kvůli pandemii covidu-19 z věznice dočasně propuštěna. Írán proti ní ale nedávno vznesl nová obvinění.

Raab dnes v rozhovoru se stanicí Sky News řekl, že Londýn s Teheránem vyjednává o zaplacení dluhu. Nejde ale podle něj o případ související s kauzou Zaghariové-Ratcliffeové, nýbrž o věci projednávané souběžně.

"Říkáme jim (Íráncům), že ten dluh uznáváme a posoudíme, jak nejlépe to vyřešit," řekl Raab. "Nesouvisí to ale se zřejmou povinností (Íránu) nezatýkat britské občany. Bude pro ni (Zaghariovou-Ratcliffeovou) naprosto nepřijatelné, vrátit se v této době do vězení," řekl Raab.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boje v Karabachu pokračují, Pompeo podnikl pokus o ukončení konfliktu

23.10.2020 21:06 Aktualizováno Arménské a ázerbájdžánské síly dnes pokračovaly v bojích o Náhorní Karabach, zatímco Spojené státy…

Wales čeká předvánoční lockdown, v Manchesteru se zpřísnila opatření

23.10.2020 13:18 Dalších šest milionů Britů se bude muset ode dneška řídit přísnějšími pravidly v boji s šířením…

Rusko i Ukrajina hlásí nové rekordy. Počet nakažených covidem roste

23.10.2020 10:51 Rusko a Ukrajina zaznamenaly nejvíce nově potvrzených případů koronaviru za den od začátku pandemie…

Čína kritizovala Británii za vízovou nabídku pro Hongkong

23.10.2020 08:43 Úřad čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu dnes vyzval Británii, aby "okamžitě napravila své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama