Vakcína návrat běžného života nepřinese, obává se expert

NÁZOR - Ti, kteří chovají naději v brzký příchod vakcíny proti covidu-19, byli zřejmě povzbuzeni zprávou z minulého týdne, že první by se mohla objevit "těsně po vánocích", uvádí David Salisbury v komentáři pro server The Guardian. Profesor imunologie z think tanku Chatham House nabádá, abychom zůstali realisty ohledně toho, co vakcína vlastně dokáže.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Hra s čísly

Profesor Jonathan Van-Tam se nedávno v britském parlamentu nechal slyšet, že vakcína, kterou vyvíjejí Oxfordská univerzita a firma AstraZeneca, může být připravena v lednu, zatímco lékařský výzkumník Jeremy Farrfar prohlásil, že jedna z vakcín vyvíjených v Británii může být k dispozici do jara, připomíná autor komentáře. Sám přitom rozporuje časté tvrzení, že svět se vrátí do normálu ve chvíli, kdy bude široce dostupná vakcína proti covidu-19.

"Vakcíny chrání jedince proti nemoci a snad i proti nákaze, ale žádná vakcína není stoprocentně efektivní," píše imunolog. Vysvětluje, že určit poměr lidí, kteří budou po vakcinaci imunní, je hra s čísly, ve které musíme vynásobit počet naočkovaných efektivitou vakcíny.  

Británie má momentálně největší proočkovanost proti chřipce na světě, vakcínu dostává každoročně zhruba 75 % obyvatel starších 65 let, upozorňuje Salisbury. Dodává, že většina zemí seniory proti chřipce očkuje méně, případně vůbec.

Dá se tedy očekávat, že proočkovanost proti covidu-19 v této věkové skupině nebude v Británii vyšší, a proto - vezmeme-li v potaz účinnost vakcíny - bude při pětasedmdesátiprocentní proočkovanosti a stejné míře efektivity dle výše uvedeného vzorce chráněno pouze 56 % cílové populace, nastiňuje profesor. Deklaruje, že to nebude stačit k zastavení šíření koronaviru.

"Téměř polovina naší nejohroženější skupiny zůstane bez ochrany a nebudeme vědět, kdo to je," pokračuje vědec. Tvrdí, že uvolnění protikoronavirových opatření tak bude pomyslnou ruskou ruletou.

Co se týká rizika pro lidi mladší 65 let, v nejlepších letech dosahuje proočkovanost proti chřipce v této věkové kategorii v Británii 50 %, což znamená, že ochranu proti covidu-19 získá zhruba třetina těchto osob, uvádí Salisbury. Za další problém považuje rozhodnutí amerických a evropských úřadů povolit i vakcíny proti covidu-19 se zhruba padesátiprocentní účinností, tudíž se dostáváme na čísla, která jsou ještě znepokojivější.

Falešné naděje    

Vakcína nechrání pouze jedince, ale také společnost, jelikož omezuje přenos nemoci, přiznává odborník. Za příklad dává vakcinaci proti meningitidě C, která proběhla v Británii na konci 90. let a způsobila i u neočkovaných dětí a mladých pokles nákaz o 67 %, jelikož je chránily kontakty s očkovanými lidmi, kteří nemohli nákazu přenášet.

Pokud chceme dosáhnout ochrany proti covidu-19 skrze očkování, musíme získat vysoký stupeň ochrany ve všech věkových skupinách, nikoliv pouze v těch rizikových, jak je plánováno, deklaruje Salisbury. Vysvětluje, že k zastavení přenosu je třeba naočkovat každého, kdo může nákazu přenášet, protože cokoliv jiného povede pouze k ochraně vybraných jedinců, nikoliv přerušení přenosu nákazy.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Oznámení ředitele britského úřadu pro očkování, že strategií bude cílená vakcinace, podle profesora jasně ukazuje, že aktuálně sledovaným cílem není zastavit přenos koronaviru, ačkoliv jsou předběžně nasmlouvány miliony kusů vakcíny. "Za situace, kdy méně než 10 % obyvatel vykazuje důkazy, že se s nákazou setkalo, neumožní cílená vakcinace návrat 'života, který býval běžný'," varuje autor komentáře.  

I kdyby se země rozhodly upřednostnit strategii přerušení nákazy před ochranou jedince, existují problémy, upozorňuje profesor. Poukazuje, že záviset bude na ochotě k vakcinace - zřejmě ve dvou dávkách - u osob, které se doteď nepovažovaly za ohrožené, tudíž bude výzvou přesvědčit mladé, aby se nechali očkovat nikoliv ve svůj prospěch, ale ve prospěch starých.  

Dodržování protikoronavirových omezení - sociální izolace, karantény, práce z domova, zřeknutí se cestování či právě očkování - záleží na důvěře a pokud politici společnosti říkají, že stávající omezení budou trvat jen do příchodu vakcíny, dávají falešnou naději, tvrdí odborník. Dodává, že vakcína je sice nejsilnějším dostupným nástrojem, ale pokud nebudou její možnosti prezentovány realisticky, ohrozí se důvěra ve veškerá doporučení.

"Ačkoliv naděje a optimismus jsou v těchto temných časech tolik potřebné, je nutné být transparentní," apeluje Salisbury. Zpráva podle něj musí jasně znít, že cílená vakcinace sice může poskytnout jistou ochranu, nepřinese ale návrat "života, jaký jsme znali".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden nechce hlídanou hranici mezi Británií a Irskem, jednal s Johnsonem

25.11.2020 07:43 Zvolený prezident USA Joe Biden by si nepřál vidět hlídanou hranici mezi Británií a Irskem. Podle…

Británie ohlásila volnější pravidla pro setkávání o vánocích

24.11.2020 21:52 O vánočních svátcích se budou moci v Británii sejít v jednom domě členové až tří domácností.…

Teroristický útok ve Švýcarsku: Útočnice napadla dvě ženy

24.11.2020 20:20 Dvě ženy zranila dnes 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich…

Británie zvažuje stažení soudců z Hongkongu. Čína porušuje mezinárodní…

24.11.2020 14:51 Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že Británie zvažuje stažení svých soudců z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama