Vakcína návrat běžného života nepřinese, obává se expert

NÁZOR - Ti, kteří chovají naději v brzký příchod vakcíny proti covidu-19, byli zřejmě povzbuzeni zprávou z minulého týdne, že první by se mohla objevit "těsně po vánocích", uvádí David Salisbury v komentáři pro server The Guardian. Profesor imunologie z think tanku Chatham House nabádá, abychom zůstali realisty ohledně toho, co vakcína vlastně dokáže.

Covid-19, ilustrační foto

Hra s čísly

Profesor Jonathan Van-Tam se nedávno v britském parlamentu nechal slyšet, že vakcína, kterou vyvíjejí Oxfordská univerzita a firma AstraZeneca, může být připravena v lednu, zatímco lékařský výzkumník Jeremy Farrfar prohlásil, že jedna z vakcín vyvíjených v Británii může být k dispozici do jara, připomíná autor komentáře. Sám přitom rozporuje časté tvrzení, že svět se vrátí do normálu ve chvíli, kdy bude široce dostupná vakcína proti covidu-19.

"Vakcíny chrání jedince proti nemoci a snad i proti nákaze, ale žádná vakcína není stoprocentně efektivní," píše imunolog. Vysvětluje, že určit poměr lidí, kteří budou po vakcinaci imunní, je hra s čísly, ve které musíme vynásobit počet naočkovaných efektivitou vakcíny.  

Británie má momentálně největší proočkovanost proti chřipce na světě, vakcínu dostává každoročně zhruba 75 % obyvatel starších 65 let, upozorňuje Salisbury. Dodává, že většina zemí seniory proti chřipce očkuje méně, případně vůbec.

Dá se tedy očekávat, že proočkovanost proti covidu-19 v této věkové skupině nebude v Británii vyšší, a proto - vezmeme-li v potaz účinnost vakcíny - bude při pětasedmdesátiprocentní proočkovanosti a stejné míře efektivity dle výše uvedeného vzorce chráněno pouze 56 % cílové populace, nastiňuje profesor. Deklaruje, že to nebude stačit k zastavení šíření koronaviru.

"Téměř polovina naší nejohroženější skupiny zůstane bez ochrany a nebudeme vědět, kdo to je," pokračuje vědec. Tvrdí, že uvolnění protikoronavirových opatření tak bude pomyslnou ruskou ruletou.

Co se týká rizika pro lidi mladší 65 let, v nejlepších letech dosahuje proočkovanost proti chřipce v této věkové kategorii v Británii 50 %, což znamená, že ochranu proti covidu-19 získá zhruba třetina těchto osob, uvádí Salisbury. Za další problém považuje rozhodnutí amerických a evropských úřadů povolit i vakcíny proti covidu-19 se zhruba padesátiprocentní účinností, tudíž se dostáváme na čísla, která jsou ještě znepokojivější.

Falešné naděje    

Vakcína nechrání pouze jedince, ale také společnost, jelikož omezuje přenos nemoci, přiznává odborník. Za příklad dává vakcinaci proti meningitidě C, která proběhla v Británii na konci 90. let a způsobila i u neočkovaných dětí a mladých pokles nákaz o 67 %, jelikož je chránily kontakty s očkovanými lidmi, kteří nemohli nákazu přenášet.

Pokud chceme dosáhnout ochrany proti covidu-19 skrze očkování, musíme získat vysoký stupeň ochrany ve všech věkových skupinách, nikoliv pouze v těch rizikových, jak je plánováno, deklaruje Salisbury. Vysvětluje, že k zastavení přenosu je třeba naočkovat každého, kdo může nákazu přenášet, protože cokoliv jiného povede pouze k ochraně vybraných jedinců, nikoliv přerušení přenosu nákazy.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Oznámení ředitele britského úřadu pro očkování, že strategií bude cílená vakcinace, podle profesora jasně ukazuje, že aktuálně sledovaným cílem není zastavit přenos koronaviru, ačkoliv jsou předběžně nasmlouvány miliony kusů vakcíny. "Za situace, kdy méně než 10 % obyvatel vykazuje důkazy, že se s nákazou setkalo, neumožní cílená vakcinace návrat 'života, který býval běžný'," varuje autor komentáře.  

I kdyby se země rozhodly upřednostnit strategii přerušení nákazy před ochranou jedince, existují problémy, upozorňuje profesor. Poukazuje, že záviset bude na ochotě k vakcinace - zřejmě ve dvou dávkách - u osob, které se doteď nepovažovaly za ohrožené, tudíž bude výzvou přesvědčit mladé, aby se nechali očkovat nikoliv ve svůj prospěch, ale ve prospěch starých.  

Dodržování protikoronavirových omezení - sociální izolace, karantény, práce z domova, zřeknutí se cestování či právě očkování - záleží na důvěře a pokud politici společnosti říkají, že stávající omezení budou trvat jen do příchodu vakcíny, dávají falešnou naději, tvrdí odborník. Dodává, že vakcína je sice nejsilnějším dostupným nástrojem, ale pokud nebudou její možnosti prezentovány realisticky, ohrozí se důvěra ve veškerá doporučení.

"Ačkoliv naděje a optimismus jsou v těchto temných časech tolik potřebné, je nutné být transparentní," apeluje Salisbury. Zpráva podle něj musí jasně znít, že cílená vakcinace sice může poskytnout jistou ochranu, nepřinese ale návrat "života, jaký jsme znali".

Rusko za den zaznamenalo nejvíc úmrtí s covidem od začátku pandemie

19.10.2021 12:58 Rusko v pondělí zaznamenalo 1015 úmrtí spojených s nemocí covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek…

Británie ohlásila téměř 50 tisíc nově nakažených

19.10.2021 09:37 Británie ohlásila denní přírůstek 49.156 koronavirových infekcí, což je nejhorší bilance od…

Rusko zastavuje své zastoupení u NATO

18.10.2021 15:39 Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit…

Počet nakažených v Rusku rekordně stoupá. Země hlásí přes osm milionů lidí…

18.10.2021 11:37 V Rusku dál zaznamenávají rekordní denní přírůstky počtu infikovaných koronavirem SARS-CoV-2. V…

OBSE pozastavila kvůli bezpečí svou misi na východě Ukrajiny

17.10.2021 20:28 Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes oznámila, že pozastavila z…

Britské úřady zveřejnily jméno muže zatčeného kvůli vraždě poslance Amesse

17.10.2021 12:55 Aktualizováno Britská média s odvoláním na úřady zveřejnila jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční…

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy koronavirem

17.10.2021 11:15 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

16.10.2021 19:20 Aktualizováno V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem,…

Norská policie pochybuje, že útočník s lukem bral svůj obrat k islámu vážně

16.10.2021 17:14 Norská policie dnes vyjádřila pochybnosti, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí…

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

16.10.2021 16:51 Aktualizováno V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v…

Související:

Právě se děje

reklama