Ukrajinská tajná služba podnikla razii ve zbrojařském koncernu

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Ukrajinská média tvrdila, že razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic DANA československé výroby od české firmy Excalibur Army, ačkoli sama SBU oznámila, že jde o součást trestního vyšetřování vedeného kvůli podezření z vlastizrady "ve prospěch jedné z jihoasijských zemí".

Ilustrační foto
doporučujeme

To, že razie souvisí s houfnicemi a s firmou Excalibur Army, uvedla ve čtvrtek na svém webu mimo jiné ukrajinská televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Ten na transakci s houfnicemi upozornil generální prokuraturu. Své přesvědčení, že čtvrteční akce SBU souvisí právě s jeho upozorněním, založil na sdělení prokuratury, že tajná služba jeho informaci prověřuje.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Mluvčí skupiny Czechoslovak Group, do které firma Excalibur Army patří, Andrej Čírtek však dnes spojení uvedeného zásahu SBU s firmou Excalibur Army odmítl. "Podle našich zjištění se jedná o dezinformaci. Dle oficiálního zveřejněného stanoviska bezpečnostních složek na Ukrajině se zásah ve zmiňovaných společnostech vůbec netýkal společnosti Excalibur Army, ale vývozů zbraní z Ukrajiny do jižní Asie," sdělil mluvčí ve vyjádření poskytnutém ČTK.

"Upozorňujeme i na další zjevnou dezinformaci: Společnost Excalibur Army nevyváží na Ukrajinu 'vyřazené' či 'skladované' houfnice DANA vz. 77, ale nově vyrobené houfnice DANA M2, které jsou obecně považovány ve své kategorii za vynikající a moderní zbraň. Vývozy zbraní na Ukrajinu jsou předmětem silného konkurenčního boje, který se odehrává i na mediální scéně. Navíc je každý ukrajinský vyzbrojovací projekt silně kritizován a zpochybňován v ruských médiích," uvedl Čírtek.

Český server Armádní noviny s odvoláním na ukrajinská média letos v listopadu napsal, že Ukrspecexport si již v listopadu 2018 objednal 66 houfnic DANA v modernizované verzi M2, objednávka ale později klesla na 26 houfnic a 5000 nábojů za 905 milionů Kč; počet houfnic a nábojů podle portálu nebyl oficiálně potvrzen.

Samohybné kanónové houfnice DANA (Dělo automobilní nabíjené automaticky) se vyráběly na podvozku Tatra ve slovenských zbrojovkách od konce 70. let. Použila je například polská armáda v Afghánistánu či Ázerbájdžán během nedávné šestitýdenní války s Arménií. Vyvezeny byly i do Libye a Gruzie. Slovenské zbrojovky vyrábějí pod názvem Zuzana a Zuzana 2 novější verze v západní ráži 155 milimetrů.

Česká firma Excalibur Army před dvěma lety uzavřela s Ukrajinci kontrakt v hodnotě stovek milionů korun na dodávku bojových vozidel pěchoty BVP-1 po generální opravě, vyráběných v Československu do roku 1989, a také sovětských houfnic 2S1 Gvozdika, které se vyráběly i v Polsku a byly ve výzbroji české armády. Články v ukrajinských a ruských médiích tuto zakázku interpretovaly jako příklad korupce při utajených zbrojních obchodech.

Podezření podle médií vyšetřoval ukrajinský národní protikorupční úřad NABU a tajná služba SBU. Čírtek také tehdy takové informace odmítl. Řekl, že "mají původ v ruských či proruských médiích", a označil je za naprostý nesmysl. Dodal, že nejde o žádný šrot, jak se uvádělo v ukrajinských médiích, ale o vozidla po generální opravě, která svým stavem odpovídají vozidlu nově vyrobenému.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty za Navalného obnažily slabost Putinova režimu, zní z Washingtonu

27.01.2021 00:01 NÁZOR - Vladimir Putin je často líčen jako jeden z architektů autokratického modelu pro 21. století…

Island začal vystavovat vakcinační pasy

26.01.2021 21:53 Island vydal první potvrzení o očkování proti covidu-19. Agentuře AFP to dnes potvrdily místní…

USA splní své závazky vůči NATO

26.01.2021 21:19 Americký prezident Joe Biden v telefonátu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem…

Rusko chce, aby se USA vrátily k dohodě o jaderném programu Íránu

26.01.2021 16:17 Rusko vyzvalo Spojené státy, aby se vrátily k dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama