Ukrajinská tajná služba podnikla razii ve zbrojařském koncernu

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Ukrajinská média tvrdila, že razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic DANA československé výroby od české firmy Excalibur Army, ačkoli sama SBU oznámila, že jde o součást trestního vyšetřování vedeného kvůli podezření z vlastizrady "ve prospěch jedné z jihoasijských zemí".

Ilustrační foto

To, že razie souvisí s houfnicemi a s firmou Excalibur Army, uvedla ve čtvrtek na svém webu mimo jiné ukrajinská televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Ten na transakci s houfnicemi upozornil generální prokuraturu. Své přesvědčení, že čtvrteční akce SBU souvisí právě s jeho upozorněním, založil na sdělení prokuratury, že tajná služba jeho informaci prověřuje.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Mluvčí skupiny Czechoslovak Group, do které firma Excalibur Army patří, Andrej Čírtek však dnes spojení uvedeného zásahu SBU s firmou Excalibur Army odmítl. "Podle našich zjištění se jedná o dezinformaci. Dle oficiálního zveřejněného stanoviska bezpečnostních složek na Ukrajině se zásah ve zmiňovaných společnostech vůbec netýkal společnosti Excalibur Army, ale vývozů zbraní z Ukrajiny do jižní Asie," sdělil mluvčí ve vyjádření poskytnutém ČTK.

"Upozorňujeme i na další zjevnou dezinformaci: Společnost Excalibur Army nevyváží na Ukrajinu 'vyřazené' či 'skladované' houfnice DANA vz. 77, ale nově vyrobené houfnice DANA M2, které jsou obecně považovány ve své kategorii za vynikající a moderní zbraň. Vývozy zbraní na Ukrajinu jsou předmětem silného konkurenčního boje, který se odehrává i na mediální scéně. Navíc je každý ukrajinský vyzbrojovací projekt silně kritizován a zpochybňován v ruských médiích," uvedl Čírtek.

Český server Armádní noviny s odvoláním na ukrajinská média letos v listopadu napsal, že Ukrspecexport si již v listopadu 2018 objednal 66 houfnic DANA v modernizované verzi M2, objednávka ale později klesla na 26 houfnic a 5000 nábojů za 905 milionů Kč; počet houfnic a nábojů podle portálu nebyl oficiálně potvrzen.

Samohybné kanónové houfnice DANA (Dělo automobilní nabíjené automaticky) se vyráběly na podvozku Tatra ve slovenských zbrojovkách od konce 70. let. Použila je například polská armáda v Afghánistánu či Ázerbájdžán během nedávné šestitýdenní války s Arménií. Vyvezeny byly i do Libye a Gruzie. Slovenské zbrojovky vyrábějí pod názvem Zuzana a Zuzana 2 novější verze v západní ráži 155 milimetrů.

Česká firma Excalibur Army před dvěma lety uzavřela s Ukrajinci kontrakt v hodnotě stovek milionů korun na dodávku bojových vozidel pěchoty BVP-1 po generální opravě, vyráběných v Československu do roku 1989, a také sovětských houfnic 2S1 Gvozdika, které se vyráběly i v Polsku a byly ve výzbroji české armády. Články v ukrajinských a ruských médiích tuto zakázku interpretovaly jako příklad korupce při utajených zbrojních obchodech.

Podezření podle médií vyšetřoval ukrajinský národní protikorupční úřad NABU a tajná služba SBU. Čírtek také tehdy takové informace odmítl. Řekl, že "mají původ v ruských či proruských médiích", a označil je za naprostý nesmysl. Dodal, že nejde o žádný šrot, jak se uvádělo v ukrajinských médiích, ale o vozidla po generální opravě, která svým stavem odpovídají vozidlu nově vyrobenému.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 20:35 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Na opoziční mítink v Kyjevě přišly stovky lidí, žádaly demisi prezidenta a…

01.12.2021 21:38 Aktualizováno Stovky lidí přišly dnes večer na opoziční demonstraci na kyjevském náměstí Nezávislosti, zvaném…

Rusko chce podle Putina záruky, že se NATO nerozšíří dál na východ

01.12.2021 17:37 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho země bude žádat záruky, že se…

Zelenskyj vyzval k přímému jednání s Moskvou o konfliktu na Ukrajině

01.12.2021 12:48 Aktualizováno Ukrajina potřebuje přímé rozhovory s Moskvou, aby mohla v oblasti Donbasu na východě země ukončit…

Norsko hlásí první dva případy varianty omikron u lidí, kteří byli v JAR

01.12.2021 12:24 Norsko je další evropskou zemí, kde byla odhalena nová koronavirová varianta omikron. O dvou…

Británie hlásí už 22 případů varianty omikron, očekává se odhalení dalších

01.12.2021 09:40 V Británii je celkem 22 potvrzených případů koronavirové varianty omikron a čeká se odhalení…

Lukašenko označil Krym za ruské území, chce vyřešit migrační krizi do…

30.11.2021 20:49 Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil…

Švýcarsko plánuje zpřísnit opatření proti šíření koronaviru

30.11.2021 20:35 Švýcarsko chce po dlouhém váhání poprvé od začátku čtvrté vlny pandemie covidu-19 zpřísnit opatření…

Šéf WHO varoval před přehnanými reakcemi na koronavirovou variantu omikron

30.11.2021 18:31 Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes uvedl, že nejsou nezbytné…

V Anglii jsou opět povinné roušky v obchodech a MHD

30.11.2021 17:18 Aktualizováno V Anglii dnes začala platit povinnost mít zakrytá ústa a nos v obchodech, prostředcích veřejné…

Švédský parlament znovu zvolil premiérkou sociální demokratku Anderssonovou

29.11.2021 20:46 Aktualizováno Švédský parlament dnes opět schválil sociální demokratku Magdalenu Anderssonovou jako premiérku.…

Související:

Právě se děje

reklama