Rebelie proti Johnsonovi. Mezi konzervativci roste napětí kvůli koronavirovým opatřením

V britské Konzervativní straně roste napětí kvůli opatřením, která zavádí v boji s šířením koronaviru kabinet premiéra Borise Johnsona. Ministr životního prostředí George Eustice dnes stanici BBC řekl, že se systém, který by měl začít platit od středy, nelíbí až stovce vládních poslanců.

Boris Johnson
doporučujeme

Dolní sněmovna britského parlamentu by měla v úterý hlasovat o zavedení třístupňového systému regionálních opatření, který má v Anglii od středy nahradit nynější plošná omezení.

Vládní konzervativci mají v 650členné dolní komoře 364 hlasů. Ministr životního prostředí Eustice dnes ale řekl, že až sto konzervativních poslanců má k navrhovaným opatřením výhrady. "Premiér a ministři budou velmi tvrdě pracovat na tom, aby je ujistili o nutnosti kroků, které podnikají," řekl Eustice.

Podle BBC Johnson dnes ve snaze přesvědčit rebelující poslance mimo jiné slíbil, že zveřejní data o zdravotních, hospodářských a sociálních dopadech epidemie covidu-19, na základě kterých se vláda rozhoduje o dalším postupu.

O zavedení regionálního systému budou poslanci hlasovat v úterý. Podle britských médií by se v případě, že se nenechají rebelující poslanci přesvědčit, mohl premiér Johnson obrátit s žádostí o podporu při hlasování na labouristy. Pokud by se opoziční strana rozhodla vládní návrh podpořit, nepotřeboval by Johnson hlasy všech poslanců své strany.

Podle třístupňového systému, který má začít platit ve středu, budou anglické regiony rozděleny na ty se středním, vysokým a velmi vysokým nebezpečím šíření viru SARS-CoV-2. Většina regionů by měla spadat do dvou nejvyšších kategorií, ve kterých platí omezení v gastronomii i v kontaktech mezi jednotlivými domácnostmi. Ve středním stupni by měly být jen Cornwall na jihozápadě Anglie, ostrov Wight a ostrovy Scilly.

Regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska rozhodují o svých opatřením v boji s koronavirem samy, nezávisle na ústřední vládě v Londýně, která stanovuje pravidla pouze pro Anglii.

Podle dnes zveřejněné studie Imperial College se díky plošným opatřením podařilo za necelé dva listopadové týdny snížit počet nakažených ve srovnání s předchozím stejně dlouhým obdobím o třetinu.

V neděli Británie uvedla, že za posledních 24 hodin přibylo 12.155 potvrzených případů nákazy. Celkem již testy v zemi infekci odhalily u více než 1,6 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo přes 5800 osob.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská mutace koronaviru je asi smrtelnější

22.01.2021 19:11 První vědecké důkazy naznačují, že mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Londýně a na…

V Británii se loni prodalo o čtvrtinu méně oblečení

22.01.2021 16:37 V Británii se loni kvůli pandemii prodalo o 25 procent méně oblečení. Je to největší pokles za 23…

Jak motivovat lidi k testům? Anglie zvažuje za pozitivní výsledek 13 tisíc…

22.01.2021 13:38 Všichni pozitivně testovaní by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13.000 korun). Dávka by měla…

Podle Kremlu jsou chystané demonstrace za Navalného nepřípustné

22.01.2021 13:14 Za nepřípustné označil dnes Kreml protestní akce, které na sobotu svolávají přívrženci uvězněného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama