Proč se Orbán lísá k Putinovi? Chce být mostem mezi EU a východem?

Maďarský premiér Viktor Orbán je kontroverzním politikem, který je buď obdivován, anebo nenáviděn. Nelze mu ale upřít, že si dokázal, byť nekalými prostředky, zajistit podporu většiny Maďarů. Jako pravý a nefalšovaný rebel se netají svými sympatiemi k ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi. Informoval o tom server Euronews.com.

Přidejte svůj názor 75 komentářů

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Většina evropských politiků zaujímá vůči Moskvě jasné stanovisko, a to nepřátelské. Diplomatické vztahy mezi EU a Ruskem se vyhrotily po anexi Krymu v roce 2014, kdy byly na největší zemi světa uvaleny ekonomické sankce. Skoro každý, kdo se na Rusko třeba jenom usměje, je okamžitě zdiskreditován. S tím si ale lídři jako je Viktor Orbán rozhodně nelámou hlavu a ruského prezidenta Vladimíra Putina neváhají pozvat na návštěvu.

Někteří by mohli namítat, že jej to může stát politickou kariéru, ale Maďarsko není Rakouskem, kde pouhé video z Ibizy znamenalo pád vlády a předčasné volby. Orbánova strana Fidesz by je tak jako tak znovu vyhrála. Však loni na jaře opět získala ústavní většinu, a to navzdory vysoké účasti, u které někteří zahraniční podporovatelé očekávali, že je předzvěstí triumfu opozičních stran. Jediným ostrůvkem odporu vůči maďarské vládě zřejmě zůstává Budapešť, v níž Fidesz ztrácí podporu.

Jak Putin, tak i Orbán jsou v mnoha věcech zajedno. Oba se staví negativně vůči liberální demokracii a vůbec veškerým hodnotám západního světa, jemuž chtějí být jakousi protiváhou. Orbán dokonce hostil i zástupce Světového kongresu rodin, který je známý svým odporem vůči LGBT agendě, a který Southern Poverty Law Center vyhodnocuje jako xenofobní organizaci.

Maďarsko sice muselo v roce 2014 respektovat sankce EU vůči Rusku, ale i tak Putin několikrát do Budapešti zavítal. Na rozdíl od Polska, které má rovněž euroskeptickou vládu, nejsou Maďaři vůbec protiruští. Jedná se o velmi zajímavý fenomén, neboť starší generace dodnes pamatují bombardování Budapeště během maďarského povstání v roce 1956.

Že se oba státníci několikrát za sebou setkali, a to i po ukrajinské krizi, potvrdila Dorka Takacsiová z Political Capital. "Rok s rokem se Putin a Orbán více než jednou sešli. Pokud jde o loajalitu Maďarska vůči evropským hodnotám, tak ta značně pokulhává," řekla Dorka Takacsiová v rozhovoru pro server Euronews.com.

Oboustranné výhody

Pro celoevropsky zatracovaného ruského prezidenta Vladimíra Putina je návštěva jakékoliv členské země EU velmi prospěšná. Může tak ukazovat svým voličům, že navzdory současné situaci se stále těší jisté popularitě. Pokud jde o Orbána, tak ten se může prezentovat jako jakýsi telemost mezi EU a východním světem, což potvrdila i Takacsiová.

Rusko se navíc může pro Maďary stát výhodným partnerem, pokud jde o dodávky zemního plynu a jaderné energie. Očekává se, že se veškerá setkání zaměří na prodloužení smluv o dodávkách plynu, kterým skončí platnost v roce 2021. Maďarsko je z tohoto hlediska na Rusku velmi závislé, což potvrzují i tamní média. Rusko jej totiž plánuje zapojit do výstavby nového plynovodu Gazpromu Turkstream vedoucího přes Černé moře do Turecka.

Maďaři se mohou vyplatit i Rusům, kteří momentálně přepravují zemní plyn do Turecka skrz Ukrajinu, která jim ale nemusí prodloužit končící smlouvou kvůli špatným diplomatickým vztahům kvůli podpoře proruských separatistů. Dalším bodem jednání mezi Moskvou a Budapeští je také modernizace maďarské jaderné elektrárny.

Loading...
Vstupte do diskuze (75)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

10.04.2020 13:29 Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála…

Rusko eviduje rekordní nárůst nakažených koronavirem

10.04.2020 12:13 V Rusku od čtvrtka přibylo 1786 nakažených koronavirem, což je zatím nejvyšší denní nárůst, oznámil…

Boris Johnson už není na JIP. Jeho stav se zlepšuje, dostává kyslíkovou…

09.04.2020 21:08 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech…

Moskva hrozí odvetou za odstranění Koněva

09.04.2020 20:55 Odstranění památníku sovětského maršála Ivana Koněva v Praze může způsobit dlouhodobé podráždění v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy