Rakousko láká chudé z celého světa: Váží si toho, čeho Evropané ne, tvrdí

Rakousko si svojí kulturu, která je založená zejména na klasické hudbě, nenechává jenom pro sebe. Příležitost rozvinout svůj um dává i potenciálním budoucím talentům z celého světa. Jedním z nich jsou například Matías Montalvan a Nicole Revoredová, mladý houslista a mladá kontrabasistka z jihoamerického Peru. Informoval o tom server Euronews.com.

"Být v Salzburgu byl vždy můj sen, který se stal skutečností," říká Montalvan, který měl to štěstí, že se mu podařilo zapojit se do projektu "Sinfonía por el Perú". Ten před osmi lety založil peruánský tenorista Juan Diego Flórez, díky němuž získalo několik dětí z chudých rodin možnost bezplatného hudebního vzdělávání.

Nadace se poohlíží po talentovaných dětech, jimž pak následně hradí studia. Momentálně se jí podařilo dát dohromady skupinu padesáti nových hudebníků, kteří momentálně cvičí v rakouském Salzburgu, kde se učí od těch nejlepších z Vídeňské filharmonie. "Chtěla jsem všechny své emoce vyjádřit prostřednictvím hudby," pyšnila se Nicole Revoredová, další zapojená do projektu.

Ta je kontrabasistkou, jíž se rovněž podařilo získat stipendium prostřednictvím Sinfonía por el Peru. "Když jsem se poprvé přišla na zkoušku, byla jsem velmi nervózní. Zároveň jsem ale z celého srdce toužila ukázat všem své emoce, včetně těch negativních, a to prostřednictvím svého hudebního nástroje," řekla Revoredová. 

Flórez se nechal slyšet, že ho naplňuje práce s mladými hudebníky. "Představa, že dostanou příležitost ti, kterým by za normálních okolností byla odepřena, mě velmi těší. Lidé z Vídeňské filharmonie k nim navíc přistupují velmi individuálně, což je při vzdělávání dětí s hudebním sluchem nezbytné," podotkl Flórez.

Hudbou chceme změnit svět, řekl Flórez

"My zástupci Vídeňské filharmonie jsme světoznámí svojí jedinečností. Nejde totiž jenom o hudební nástroj, na který hrajeme, nýbrž o způsob. Máme svojí vlastní kulturu zvuku, intonace a zpěvu. Z tohoto důvodu si myslím, že to těm dětem a mladým lidem hodně dá. Nenaučí se totiž pouze hudbě, nýbrž i jejímu specifickému jazyku," chlubil se Michael Bladerer, ředitel Vídeňské filharmonie.

Skoro neuvěřitelné, že někdo, kdo by si mohl své "tajemství" nechávat jenom pro sebe, je ochoten předávat ho lidem z celého světa. Rakušané tímto projevují svůj smysl pro globalizaci a otevřenost. "Největším potěšením nám bylo, když jsme viděli jejich zápal a vůbec touhu po dalším a dalším vzdělávání a v neposlední řadě také vděk, že se mohou učit," řekl Thomas Lechner, tympanista z Vídeňské filharmonie.

Zatímco běžné evropské děti mnohdy neumějí docenit bezplatné a vůbec dostupné vzdělávání, jiné si jej naopak váží. Nikdy nevíme, co máme, dokud o to nepřijdeme. Nicole a Matias měli příležitost se učit od těch nejlepších. "Cítil jsem, jak se stále lepším a lepším. Objevil jsem v sobě schopnosti, jichž jsem si dříve nikdy nebyl vědom. Zjistil jsem také, že součástí hudby je i její jedinečný a univerzální jazyk. 

"Nevzdávej se, i když je to někdy hodně těžké. Nezapomeň v sobě i nadále udržovat svojí vášeň pro hudbu a hlavně také smysl pro disciplínu," radil Matísovi Benjamin Morrison, houslista z Vídeňské filharmonie. "Musíš pravidelně cvičit a cvičit," dal Nicole podobnou radu Bladerer. Vytvořený orchester sní, že jej v brzké době čekají turné po celém světě. "Chceme změnit svět prostřednictvím hudby. Ta je tím nejlepším, co můžeme lidem dát," řekl Flórez.

Související

Více souvisejících

Hudba Peru Rakousko Vídeň, Rakousko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy