Rozruch v Kyjevě: Aktivistka Femen se svlékla donaha před polskou ambasádou

Aktivistka feministické skupiny Femen se dnes vysvlékla donaha před polským velvyslanectvím v Kyjevě. Protestovala tak proti nálezu ústavního soudu v sousední zemi, který prakticky znamená úplný zákaz potratů v Polsku. Uvedla to dnes agentura AFP, jejíž reportér byl na místě.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Sestry, do zbraně!" vykřikovala mladá žena v polštině, než ji zadržela policie. Stejný nápis měla napsaný na nohou, zatímco na hrudi měla napsané anglické heslo "My body is my choice", které by se dalo volně přeložit jako "O svém těle si rozhoduji sama". Další akce solidarity ukrajinských aktivistek s Polkami mají následovat.

AFP připomněla, že v Polsku platí jedny z nejpřísnějších předpisů o potratech, zatímco Ukrajina se v tomto směru vyznačuje daleko liberálnější politikou, a tak je podle médií jednou z preferovaných destinací Polek, které si přejí podstoupit interrupci v cizině.

Vlna demonstrací vypukla v Polsku poté, co ústavní soud ve čtvrtek shledal, že přerušení těhotenství kvůli poškození plodu je v rozporu s ústavou. Nález, odpovídající přání vládnoucí strany konzervativních katolíků Právo a spravedlnost (PiS), znamená, že legální jsou už potraty kvůli ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Jiná aktivistka Femenu už v lednu 2018 demonstrovala polonahá také u českého velvyslanectví v Kyjevě. V den druhého kola prezidentských voleb v Česku protestovala proti současnému českému prezidentovi, kterého i nápisem na vlastním těle označovala za "kulhavou příšeru".

Miloš Zeman tehdy přes svého mluvčího vzkázal, že "na fanynky protikandidáta nereaguji". Jiná aktivistka Femen - slovy hnutí "sextremistka" - protestovala proti Zemanovi i při prvním kole voleb, a to přímo při prezidentově hlasování v Praze. Křičela tehdy, že Zeman je "děvkou" ruského prezidenta Vladimira Putina, a nápis stejného znění měla na svém obnaženém těle.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská média: Jednání o obchodní dohodě s EU se zkomplikovala

03.12.2020 22:00 Jednání o podobě budoucích obchodních vztahů mezi Evropskou unií a Británií se výrazněji neposunulo…

Británie má vakcínu na covid první, protože je prý lepší než jiní

03.12.2020 18:49 Británie začne používat vakcínu proti covidu-19 jako první na světě, protože je lepší než Francie,…

Britská vláda vyvrací obavy z očkování proti covidu: Schvalovací proces…

03.12.2020 17:15 Po schválení koronavirové vakcíny firem Pfizer a BioNTech narůstají v Británii obavy, zda bude…

Exploze otřásla čističkou nedaleko Bristolu, na místě je mnoho zraněných

03.12.2020 16:31 Aktualizováno Zatím neupřesněný počet lidí utrpěl zranění při mohutném výbuchu, který dnes před polednem místního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama