Roztržka dokonána. Rusko v odvetě vyhostilo německé diplomaty

Rusko dnes vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd. Berlín nad vyhoštěním svých diplomatů vyslovil politování.

Vladimír Putin
doporučujeme

Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.

"Německé ministerstvo zahraničí přijalo s politováním rozhodnutí ruské vlády prohlásit dva zaměstnance německého velvyslanectví v Moskvě za nechtěné osoby," uvedla německá diplomacie v prohlášení. "Vysílá to špatný signál a je to neodůvodněné," dodalo německé ministerstvo zahraničí.

Odvetné vyhoštění německých diplomatů se očekávalo. Ruský prezident Vladimir Putin po pondělním setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou prohlásil, že nebylo správné vypovědět ruské diplomaty na základě podezření, když vyšetřování není uzavřeno. Na novinářský dotaz, zda Rusko na postup Berlína z minulého týdne odpoví stejně, odpověděl, že pravidlo takovéhoto recipročního přístupu existuje.

Dnes si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo německého velvyslance, kterému předalo formální protest proti vyhoštění ruských diplomatů a oznámilo, že Moskva nyní považuje dva německé diplomaty za nežádoucí osoby.

"Moskva se řídí principy reciprocity," citovala agentura RIA Novosti z prohlášení ruské diplomacie.

Gruzínec, který podle dřívějších informací v minulosti bojoval proti Rusům v Čečensku, byl zastřelen letos v srpnu v Berlíně z bezprostřední blízkosti do hlavy. Podezřelým z vraždy je Rus, který byl po činu německou policií zatčen a který měl u sebe falešné doklady. Magazín Der Spiegel už v srpnu uvedl, že Rusovo číslo pasu ukazuje na napojení na ruskou vojenskou tajnou službu GRU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcarská vláda nařídila zavřít noční kluby

28.10.2020 20:06 Švýcarská vláda dnes kvůli šíření koronaviru nařídila od čtvrtka do odvolání uzavřít taneční kluby.…

Putin a Erdogan jednali ohledně řešení sporu o Náhorní Karabach

28.10.2020 14:04 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem…

V Rusku za den zemřelo 347 infikovaných, nejvíc za pandemii

28.10.2020 10:18 Za uplynulý den v Rusku s covidem-19 zemřelo 347 lidí, což je v zemi zatím nejhorší bilance od…

Británie hlásí rekordní počet případů, téměř 23.000 nakažených

27.10.2020 21:55 Británie zaregistrovala 22.885 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, nejvíce od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama