Ruská kriminální ústředna se vrhne na překrucování dějin

Ruská kriminální ústředna vytváří zvláštní oddělení, které bude vyšetřovat zločiny související s překrucováním dějin a pokusy o rehabilitaci nacismu. O rozhodnutí předsedy Vyšetřovací výboru Alexandra Bastrykina informovala agentura TASS.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Práce se zaměří nejen na odhalování pachatelů válečných zločinů, a tím i na naplňování principu neodvratitelnosti trestu, ale i na to, aby se zabránilo překrucování historických faktů," zdůraznil výbor. "Vidíme, že jednotlivé západní státy zaujímají ohledně závěrů druhé světové války stanovisko, které je pro Rusko nepřijatelné," dodal výbor podle TASS.

Letos v dubnu Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. České ministerstvo zahraničí vzápětí zareagovalo prohlášením, že stíhání české samosprávy Ruskem je nepřípustné, ruské zákony nebudou v Česku vymahatelné a že striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky.

Sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, nechala odstranit radnice Prahy 6. Ruská diplomacie tento krok označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi. Na vyšetřování u Bastrykina naléhal také ministr obrany Sergej Šojgu.

Spory o výklad dějin vede Moskva obvykle s Polskem a pobaltskými státy, a to zejména o pakt Ribbentrop-Molotov, kterým si nacistické Německo a Sovětský svaz domluvily útok na Polsko v září 1939 a rozdělení i dalších území ve východní Evropě, a o nastolení komunistických režimů po druhé světové válce.

Bastrykin se před dvěma měsíci dostal na britskou černou listinu spolu s dalšími 24 Rusy, kteří jsou obviňováni z porušování lidských práv ve světě. Většina z nich má spojitost se smrtí ruského právníka zahraničního investičního fondu Sergeje Magnitského v moskevské vazební věznici. Sankce mají podobu zmrazení bankovních účtů a zákazu cestování přes britské území. Bylo to poprvé od vystoupení z Evropské unie, kdy Británie vydala vlastní sankční seznam. "Pokud jste kleptokrat nebo představitel organizovaného zločinu, nebudete mít možnost prát své krvavé peníze v této zemi," vysvětlil ministr zahraničí Dominic Raab.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covid se zhoršuje i v Rusku. Nových případů je opět přes 6000

19.09.2020 11:03 V Rusku za uplynulý den přibylo 6065 případů nákazy novým typem koronaviru, což je o 160 více než…

Surové napadení kvůli barvě kalhot. Muž v Rusku zlomil posměváčkovi obě…

19.09.2020 09:14 Dělat si z někoho legraci se může nepříjemně a hlavně bolestivě nevyplatit. Přesvědčil se o tom…

V Bělorusku se před policejní stanicí zapálil muž

18.09.2020 16:13 Před policejní stanicí v běloruském městě Smaljavičy se dnes neznámý muž polil benzinem a zapálil.…

Agentuře OSN chybějí finance, v ohrožení jsou miliony uprchlíků

18.09.2020 15:13 Miliony běženců po celém světě i komunity, které jim nabízejí pomoc, čelí kritickému podfinancování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama