Ruská policie opět vtrhla do kanceláří Navalného. Politická pomsta Kremlu?

Ruská policie dnes ráno provedla další razie ve štábu Fondu boje s korupcí (FBK) opozičního předáka Alexeje Navalného. Informoval o tom ředitel FBK Ivan Ždanov na twitteru. Podle něj se razie týkají nejméně tří desítek adres v asi 15 ruských městech. Podle serveru televize Euronews je důvodem vyšetřování fondu kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Ždanov dnes na twitteru napsal, že policie provádí od šesti ráno razie u zaměstnanců (i bývalých) a u dobrovolníků z jeho týmu. Prohlídky se podle něj uskutečnily mimo jiné v Jekatěrinburgu, Ufě, Samaře, Voroněži, Iževsku či Vladivostoku. Podobné razie provedla policie ve štábu FBK několikrát i minulý měsíc.

Ruský Vyšetřovací výbor, což je národní kriminální ústředna, zahájil trestní stíhání FBK v srpnu. Policisté mají podezření, že organizace nezákonně legalizovala miliardu rublů (360 milionů Kč) získaných od ledna 2016 do prosince 2018 podvodným způsobem. Vedení fondu jakékoli provinění popírá a stíhání označuje za politickou mstu.

Alexej Navalnyj založil FBK v roce 2011. Výsledkem jeho vyšetřování byly články, v nichž ze zneužití moci a osobního obohacování obvinil kromě jiných premiéra Dmitrije Medveděva, šéfa národní gardy Viktora Zolotova nebo mluvčího prezidenta Dmitrije Peskova.

Minulý týden zařadilo ruské ministerstvo spravedlnosti Navalného fond mezi "zahraniční agenty". Tuto hanlivou nálepku rozdává Moskva na základě zákona schváleného v roce 2012, podle něhož se takto označuje každá nevládní organizace přijímající peníze ze zahraničí. Ždanov ale popřel, že by FBK dostával peníze z ciziny, podle něj náklady na činnost fondu hradí výhradně občané Ruské federace.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš je na Ukrajině. Odmítl anexi Krymu, hovořil o novém začátku vztahů s…

19.11.2019 16:46 Aktualizováno Za nový začátek česko-ukrajinských vztahů označil dnes český premiér Andrej Babiš svou návštěvu v…

Židovské osady už nejsou ilegální? Rozhodnutí USA pobouřilo Rusko i Turecko

19.11.2019 16:35 USA svým rozhodnutím postavit se v otázce židovských osad na Západním břehu Jordánu za Izrael…

Údajný americký špión Whelan zůstane ve vazbě, ruský soud zamítl odvolání

19.11.2019 10:52 Ruský soud dnes zamítl odvolání Američana Paul Whelana, obviněného ze špionáže a zadržovaného v…

Rusko vydalo Ukrajině plavidla zabavená u Krymu, Putin volal Macronovi

18.11.2019 17:13 Aktualizováno Rusko dnes předalo Ukrajině tři plavidla zadržená loni v Kerčském průlivu. S odvoláním na sdělení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama