Ruská policie opět vtrhla do kanceláří Navalného. Politická pomsta Kremlu?

Ruská policie dnes ráno provedla další razie ve štábu Fondu boje s korupcí (FBK) opozičního předáka Alexeje Navalného. Informoval o tom ředitel FBK Ivan Ždanov na twitteru. Podle něj se razie týkají nejméně tří desítek adres v asi 15 ruských městech. Podle serveru televize Euronews je důvodem vyšetřování fondu kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Ždanov dnes na twitteru napsal, že policie provádí od šesti ráno razie u zaměstnanců (i bývalých) a u dobrovolníků z jeho týmu. Prohlídky se podle něj uskutečnily mimo jiné v Jekatěrinburgu, Ufě, Samaře, Voroněži, Iževsku či Vladivostoku. Podobné razie provedla policie ve štábu FBK několikrát i minulý měsíc.

Ruský Vyšetřovací výbor, což je národní kriminální ústředna, zahájil trestní stíhání FBK v srpnu. Policisté mají podezření, že organizace nezákonně legalizovala miliardu rublů (360 milionů Kč) získaných od ledna 2016 do prosince 2018 podvodným způsobem. Vedení fondu jakékoli provinění popírá a stíhání označuje za politickou mstu.

Alexej Navalnyj založil FBK v roce 2011. Výsledkem jeho vyšetřování byly články, v nichž ze zneužití moci a osobního obohacování obvinil kromě jiných premiéra Dmitrije Medveděva, šéfa národní gardy Viktora Zolotova nebo mluvčího prezidenta Dmitrije Peskova.

Minulý týden zařadilo ruské ministerstvo spravedlnosti Navalného fond mezi "zahraniční agenty". Tuto hanlivou nálepku rozdává Moskva na základě zákona schváleného v roce 2012, podle něhož se takto označuje každá nevládní organizace přijímající peníze ze zahraničí. Ždanov ale popřel, že by FBK dostával peníze z ciziny, podle něj náklady na činnost fondu hradí výhradně občané Ruské federace.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britský soud rozhoduje o vydání Assange. Je to obyčejný zločinec, řekl…

24.02.2020 14:59 Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange není bojovníkem za svobodu slova, ale obyčejným…

Dodik nevěří v zachování Bosny a Hercegoviny. Odtržení Republiky srbské…

24.02.2020 14:46 Předák bosenských Srbů Milorad Dodik potvrdil, že nevěří v budoucnost existence státu Bosna a…

V Británii začala volba nového lídra Labouristické strany, kandidáti jsou…

24.02.2020 14:37 Britská Labouristická strana začala dnes vybírat svého nového lídra. Nástupci Jeremyho Corbyna se…

Krutost a paranoia. Na turecký režim se valí tvrdá kritika z USA

24.02.2020 12:00 NÁZOR - Minulé úterý se na několik hodin zdálo, že došlo k průlomu v zoufalém stavu lidských práv v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama