Ruská policie opět zatkla šamana Gabyševa, který chce vyhnat Putina

Ruští policisté zatkli v Jakutsku šamana Alexandra Gabyševa, který se vydal už podruhé pěšky do Moskvy s cílem "vypudit prezidenta Vladimira Putina". Informoval o tom server Novaja gazeta. Policisté dnes Gabyševa zadrželi u dálnice a oficiální důvod zatčení zatím není znám.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ruská policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Gabyšev se poprvé na pochod proti Putinovi vydal v březnu. Měl v úmyslu urazit 8000 kilometrů a do hlavního města dojít v roce 2021. O Putinovi po cestě hovořil jako o démonovi. V září byl zatčen a čekalo ho psychiatrické vyšetření.

Podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) dospěli psychiatři v Jakutsku k názoru, že Gabyšev je duševně nestabilní a neodpovídá za své činy. Gabyševovi právníci s tím nesouhlasili a požádali o vyšetření nezávislými odborníky. Advokáti se obávali, že jejich klient bude podroben nucené léčbě. Nezávislí experti se domnívají, že Gabyšev je duševně v pořádku a nepotřebuje se léčit na psychiatrické klinice. Muž nebyl z ničeho obviněn.

Při první cestě Gabyševova "sláva" postupně rostla a o šamana se zajímalo stále více lidí. Když v červenci dorazil do jihoruské Čity, sešlo se tam s heslem Rusko bez Putina na 700 lidí. Gabyšev tehdy prohlásil: "Bůh mi řekl, že Putin není člověk, ale démon. Nařídil mi vyhnat ho."

Gabyševa sleduje web Pravozaščita, který zatím jeho poslední akci zaznamenal 8. prosince, kdy se muž vydal znovu na cestu do Moskvy, byť v Jakutsku nedávno bylo minus 44 stupňů. Podle RFE/RL s ním tentokrát vyšli dva další muži a skupina měla čtyři psy.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expertka OSN žádá zrušení sankcí proti Íránu, KLDR a Venezuele

01.04.2020 10:12 Expertka OSN vyzvala ke zrušení mezinárodních sankcí vůči státům jako jsou Venezuela, Írán či…

Za porušení karantény budou v Rusku přísné tresty, lidé dostanou esemesky…

31.03.2020 21:49 Aktualizováno Rusové od 3. dubna začnou dostávat na své mobilní telefony krátké textové zprávy (SMS) s výstrahou,…

USA přijaly ruskou nabídku pomoci při boji s koronavirem

31.03.2020 21:37 Do Spojených států možná ještě dnes odletí ruský speciál se zdravotnickým vybavením, kterým chce…

Počet obětí v Británii vzrostl o více jak čtvrtinu. Podle statistiků je…

31.03.2020 17:30 Počet obětí koronaviru se v Británii za pondělí zvýšil o 27 procent - ze 1408 na 1789. Nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama