Ruská policie opět zatkla šamana Gabyševa, který chce vyhnat Putina

Ruští policisté zatkli v Jakutsku šamana Alexandra Gabyševa, který se vydal už podruhé pěšky do Moskvy s cílem "vypudit prezidenta Vladimira Putina". Informoval o tom server Novaja gazeta. Policisté dnes Gabyševa zadrželi u dálnice a oficiální důvod zatčení zatím není znám.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ruská policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Gabyšev se poprvé na pochod proti Putinovi vydal v březnu. Měl v úmyslu urazit 8000 kilometrů a do hlavního města dojít v roce 2021. O Putinovi po cestě hovořil jako o démonovi. V září byl zatčen a čekalo ho psychiatrické vyšetření.

Podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) dospěli psychiatři v Jakutsku k názoru, že Gabyšev je duševně nestabilní a neodpovídá za své činy. Gabyševovi právníci s tím nesouhlasili a požádali o vyšetření nezávislými odborníky. Advokáti se obávali, že jejich klient bude podroben nucené léčbě. Nezávislí experti se domnívají, že Gabyšev je duševně v pořádku a nepotřebuje se léčit na psychiatrické klinice. Muž nebyl z ničeho obviněn.

Při první cestě Gabyševova "sláva" postupně rostla a o šamana se zajímalo stále více lidí. Když v červenci dorazil do jihoruské Čity, sešlo se tam s heslem Rusko bez Putina na 700 lidí. Gabyšev tehdy prohlásil: "Bůh mi řekl, že Putin není člověk, ale démon. Nařídil mi vyhnat ho."

Gabyševa sleduje web Pravozaščita, který zatím jeho poslední akci zaznamenal 8. prosince, kdy se muž vydal znovu na cestu do Moskvy, byť v Jakutsku nedávno bylo minus 44 stupňů. Podle RFE/RL s ním tentokrát vyšli dva další muži a skupina měla čtyři psy.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin se postavil návrhu na časově neomezený mandát prezidenta

18.01.2020 18:47 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes postavil proti návrhům na zavedení neomezeného mandátu pro…

Co chystá Putin? To nejzajímavější teprve přijde, domnívá se analytik

18.01.2020 00:01 NÁZOR - Po nečekaném oznámení ústavních změn v Rusku a rezignaci vlády, se rychle šíří rétorická…

Ukrajinský premiér podal demisi, Zelenskyj ji odmítl

17.01.2020 19:28 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl dnešní rezignaci předsedy vlády Oleksije Hončaruka,…

USA mají podezření, že velvyslankyni na Ukrajině hrozilo nebezpečí

17.01.2020 19:07 Spojené státy podobně jako Ukrajina prošetří, zda někdejší americká velvyslankyně v Kyjevě Marie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama