Ruská policie vyšetřuje smrt dcery Putinova ideologa, zemřela při explozi auta

Při explozi auta nedaleko Moskvy v sobotu zemřela devětadvacetiletá dcera ruského prokremelského ultranacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Podle vyšetřovatelů pod jejím autem explodovalo výbušné zařízení a zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán. Informovaly o tom dnes tiskové agentury. Vyšetřovatelé podle agentury TASS případ vyšetřují jako vraždu. Server stanice BBC uvedl, že v autě měl jet i sám Dugin.

Policie Rusko, ilustrační fotografie.

Automobil, ve kterém Darja Duginová v sobotu večer jela domů, explodoval, narazil do svodidel a začal hořet. Řidička byla na místě mrtvá. První verzí události byl výbuch plynové lahve, ale nyní se bezpečnostní složky přiklánějí k tomu, že pod autem explodovalo improvizované výbušné zařízení, píše na svém ruskojazyčném webu BBC.

Pokud se tato verze potvrdí, je podle ní možné, že cílem útoku byl Alexandr Dugin. Ten měl podle médií s dcerou společný program, účastnili se festivalu Tradice nedaleko metropole. Podle svědků plánovali návrat do Moskvy společně, ale na poslední chvíli se jejich plány změnily a Dugin jel jiným autem, píše BBC. Jel prý hned za dcerou a byl jedním z prvních lidí, kteří přijeli k místu exploze.

"Už bylo zjištěno, že výbušnina byla umístěna pod spodkem vozu na straně řidiče. Darja Duginová zemřela na místě," cituje TASS ruský vyšetřovací výbor, tedy kriminální ústřednu. Ta se podle ruské tiskové agentury domnívá, že "zločin byl předem naplánován a vykazuje známky toho, že byl objednán".

Ultrakonzervativní filozof, politolog a zastánce ideologie velkého Ruska je některými zdroji považován za mentora prezidenta Vladimira Putina. Dugin nemá žádnou oficiální vládní funkci, ale přezdívá se mu "Putinův mozek" nebo "Putinův Rasputin". Západní média ho označují za jednoho z hlavních ideologů současného Ruska, podle BBC je považován za hlavního architekta ultranacionalistické ideologie, kterou vyznává mnoho lidí v Kremlu. Někteří pozorovatelé nicméně jeho vliv označují za minimální, upozornila agentura Reuters. Agentura AP poznamenala, že Duginovy přesné vazby na Putina nejsou jasné, ale Kreml často opakuje rétoriku z jeho spisů a vystoupení v televizi.

Dugin už léta vyzývá Moskvu, aby se na světové scéně prosazovala agresivněji, a podporuje ruskou vojenskou agresi na Ukrajině, podle Reuters prosazuje pohlcení Ukrajiny Ruskem. Od roku 2014 je na sankčním seznamu Evropské unie a od roku 2015 na podobném soupisu Spojených států a Kanady za údajný podíl na osm let staré ruské anexi Krymu, podotkla BBC.

Darja Duginová se podle agentury TASS narodila v roce 1992 a vystudovala filozofickou fakultu Moskevské státní univerzity M. V. Lomonosova. TASS ji označil za politoložku a novinářku, podle BBC psala pod pseudonymem Darja Platonovová politické články pro prokremelskou stanici RT a nacionalistickou televizi Cargrad. Americké a britské úřady ji obvinily ze šíření dezinformací a zařadily ji na sankční seznam.

Duginová plně podporovala ideologii svého otce a byla jeho pravou rukou. Hlasitě podporovala ruskou invazi na Ukrajinu, v květnu ji podle BBC označila za "střet civilizací" a vyjádřila hrdost na to, že ona i její otec byli Západem sankcionováni.

Jedním z prvních, kdo na zprávu o její smrti reagovali, byl šéf samozvané proruské Doněcké lidové republiky Denis Pušilin. Ten na sociální platformě Telegram napsal, že se stala obětí "teroristů ukrajinského režimu, kteří chtěli zlikvidovat jejího otce". Ruští vyšetřovatelé zatím žádné podezřelé nejmenovali.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak zapojení Ukrajiny do smrti Duginové popřel. "Ukrajina s tím samozřejmě nemá nic společného, protože nejsme zločinecký stát, kterým je Ruská federace, a už vůbec (nejsme) teroristický stát," prohlásil Podoljak v televizi podle BBC. Smrt Duginové podle něj svědčí o boji o moc a vliv různých skupin uvnitř Ruska.

Ruské úřady podle něj incident využijí ke zvýšení ideologického a informačního tlaku na vlastní společnost s cílem zvýšit míru nenávisti vůči Ukrajině a radikalizovat domácí ideologický prostor. Přední ruští propagandisté - zejména televizní moderátoři Vladimir Solovjov a Margarita Simonjanová - v reakci na smrt Duginové už volali po odplatě vůči Ukrajině, píše BBC.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes prohlásila, že pokud vyšetřování potvrdí Pušilinovo tvrzení o ukrajinském zapojení, bude třeba hovořit v případě Ukrajiny o "státním terorismu".

Tento násilný incident, který je v Moskvě neobvyklý, pravděpodobně ještě prohloubí nepřátelství mezi Ruskem a Ukrajinou, konstatovala dnes AP.

V Česku je nyní 120.000 lidí s covidem. Biolog doporučuje respirátory…

29.09.2022 15:22 V Česku je nyní asi 120.000 lidí s nemocí covid-19, z toho je polovina bez příznaků. ČTK to dnes…

Kreml zítra ohlásí anexi ukrajinských území, Zelenskyj pohrozil velmi…

29.09.2022 19:30 Při páteční ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v…

Deštivé počasí trápí Česko. Meteorologové vysvětlili, čím to je

29.09.2022 06:30 Deštivé počasí v druhé polovině září trápí Českou republiku, čímž jsou někteří lidé zásadně…

NATO bude na útoky proti Nord Streamu reagovat rázně, varoval Stoltenberg

29.09.2022 11:55 Všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž, uvedl…

Švédové objevili čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream

29.09.2022 10:11 Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů…

Rusko v pátek ohlásí anexi okupovaných ukrajinských území, Zelenskyj hrozí…

29.09.2022 19:30 Aktualizováno Při páteční ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v…

Na Západě se už připravují scénáře, jak vyvolat nové konflikty, prohlašuje…

29.09.2022 18:09 Západ se snaží vyvolat na území Společenství nezávislých států (SNS) další konflikty, které by se…

Putin podepsal dekret o zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí…

29.09.2022 15:08 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu…

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti

29.09.2022 10:52 Aktualizováno Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět.…

Při ruských útocích zemřelo ve středu v Doněcké oblasti šest civilistů

29.09.2022 08:57 Při ruských útocích zemřelo ve středu v Doněcké oblasti šest civilistů. Informoval o tom dnes list…

ROZHOVOR: Před 65 lety došlo v SSSR k třetí nejhorší jaderné havárii v…

29.09.2022 00:01 Havárie v tajném komplexu Čeljabinsk-40, v němž docházelo od konce 40. let k produkci plutonia pro…

Trojice okupovaných území na Ukrajině žádá o připojení k Rusku

28.09.2022 21:10 Aktualizováno Vůdce samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) Leonid Pasečnik oficiálně požádal ruského…

Rusko zahájilo vlastní vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream

28.09.2022 19:57 Ruská tajná služba FSB vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři jako "mezinárodní…

Ukrajinci posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, uvedli analytici

28.09.2022 14:06 Aktualizováno Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje…

Konec jedné éry, komentují Britové úmrtí panovnice. Karel III. podle nich…

28.09.2022 10:20 Královna Spojeného království Alžběta II. byla základním kamenem britské společnosti a pracovala…

Související:

Právě se děje

reklama