Ruská policie zasahovala při bitkách mezi Armény a Ázerbájdžánci

Při zásazích proti násilnostem mezi Armény a Ázerbájdžánci zatkla policie v Moskvě a Petrohradě desítky lidí. Informují o tom agentury. Napětí mezi členy obou v Rusku žijících komunit umocnily nedávné boje na arménsko-ázerbájdžánské hranici.

Ruská policie, autor: Vitaly V. Kuzmin
doporučujeme

Moskevská policie v souvislosti s hromadnými rvačkami zadržela přes třicet osob, které obvinila z výtržností. V Petrohradu policie preventivně zadržela 25 lidí, kteří se chystali zúčastnit mezietnických potyček.

Násilnosti mezi příslušníky arménské a ázerbájdžánské diaspory v Rusku se odehrály v souvislosti s vojenským střetnutím na jižním Kavkaze. Na hranici mezi Arménií a Ázerbájdžánem vypukly koncem minulého týdne boje, při nichž dosud zahynulo 20 lidí. V posledních dnech se situace uklidnila, nadále však zůstává značně napjatá.

Násilnosti v Moskvě se podle agentury AP rozpoutaly poté, co skupinky Ázerbájdžánců v pátek zbily několik Arménů. Následně vzaly útokem i obchody vlastněné Armény. Do bitek se zapojili další lidé, kteří pak po celém městě napadali obchody či restaurace vlastněné členy opačné komunity.

Mezi oběma postsovětskými státy desítky let trvá spor o enklávu Náhorní Karabach, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu. Nynější srážky se ovšem odehrávají na jiném místě, poblíž hranic s Gruzií, stovky kilometrů od Náhorního Karabachu.

Konflikt o tuto oblast si vyžádal na 30.000 obětí do roku 1994, odkdy mezi oběma stranami panuje křehké a často porušované příměří. Potyčky - a ty nynější boje se jeví nejvážnější od roku 2016 - ale dosud nepřerostly ve válku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běloruská policie použila proti demonstrantům české zábleskové granáty P1,…

10.08.2020 13:11 Běloruská policie při zásahu proti demonstrantům nespokojeným s oznámením opětného vítězství…

Skupiny okolo Putina jsou zločinecké. Rusko falšuje tisíce výsledků, říká…

10.08.2020 12:20 Sedí v tmavé místnosti, na sobě má sluneční brýle a klobouk. Před ním leží talíř s borščem. Ten…

Česko dlouho trápilo extrémní sucho. Ze zahraničí teď přišlo varování

10.08.2020 12:20 Střední Evropa v minulých dvou letech zaznamenala největší a nejničivější sucho. Nová studie…

Charles Michel odsoudil násilí vůči demonstrantům v Bělorusku, Polsko chce…

10.08.2020 12:03 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes ostře odsoudil agresivní postup bezpečnostních sil proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama