Ruská policie zasahovala při bitkách mezi Armény a Ázerbájdžánci

Při zásazích proti násilnostem mezi Armény a Ázerbájdžánci zatkla policie v Moskvě a Petrohradě desítky lidí. Informují o tom agentury. Napětí mezi členy obou v Rusku žijících komunit umocnily nedávné boje na arménsko-ázerbájdžánské hranici.

Ruská policie, autor: Vitaly V. Kuzmin
doporučujeme

Moskevská policie v souvislosti s hromadnými rvačkami zadržela přes třicet osob, které obvinila z výtržností. V Petrohradu policie preventivně zadržela 25 lidí, kteří se chystali zúčastnit mezietnických potyček.

Násilnosti mezi příslušníky arménské a ázerbájdžánské diaspory v Rusku se odehrály v souvislosti s vojenským střetnutím na jižním Kavkaze. Na hranici mezi Arménií a Ázerbájdžánem vypukly koncem minulého týdne boje, při nichž dosud zahynulo 20 lidí. V posledních dnech se situace uklidnila, nadále však zůstává značně napjatá.

Násilnosti v Moskvě se podle agentury AP rozpoutaly poté, co skupinky Ázerbájdžánců v pátek zbily několik Arménů. Následně vzaly útokem i obchody vlastněné Armény. Do bitek se zapojili další lidé, kteří pak po celém městě napadali obchody či restaurace vlastněné členy opačné komunity.

Mezi oběma postsovětskými státy desítky let trvá spor o enklávu Náhorní Karabach, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu. Nynější srážky se ovšem odehrávají na jiném místě, poblíž hranic s Gruzií, stovky kilometrů od Náhorního Karabachu.

Konflikt o tuto oblast si vyžádal na 30.000 obětí do roku 1994, odkdy mezi oběma stranami panuje křehké a často porušované příměří. Potyčky - a ty nynější boje se jeví nejvážnější od roku 2016 - ale dosud nepřerostly ve válku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rebelie proti Johnsonovi. Mezi konzervativci roste napětí kvůli…

30.11.2020 14:50 V britské Konzervativní straně roste napětí kvůli opatřením, která zavádí v boji s šířením…

Britská policie rozháněla nelegální večírek, účastnilo se ho 200…

30.11.2020 13:15 Britská policie na studentských kolejích Nottinghamské univerzity rozehnala večírek s dvěma…

Soud v Moskvě prodloužil bývalému novináři Safronovovi vazbu do března

30.11.2020 11:54 Moskevský soud dnes prodloužil do 7. března vazbu bývalému novináři Ivanu Safronovovi, který čelí…

Šíření koronaviru na Ukrajině zpomalilo, přírůstek klesl pod 10 tisíc

30.11.2020 10:10 Ukrajina po víkendu hlásí 9946 nově potvrzených případů koronaviru. Je to poprvé za dva týdny, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama