Ruská politická scéna se dál otřásá. Generální prokurátor Čajka složil funkci

Ruský generální prokurátor Jurij Čajka odchází z funkce. S odvoláním na Kreml o tom dnes informovala agentura Interfax. Prezident Vladimir Putin na Čajkovo místo navrhl Igora Krasnova, který dosud zastával post náměstka Vyšetřovacího výboru Ruské federace. Odchod dlouholetého šéfa prokuratury přichází necelý týden po ohlášených ústavních změnách a rezignaci vlády premiéra Dmitrije Medveděva.

Ruská vlajka

O prezidentově návrhu na odvolání Čajky bude v úterý hlasovat ústavněprávní výbor Rady federace. Horní komora ruského parlamentu jako celek tak učiní ve středu, uvedla agentura TASS.

Personální změna se odehrává poté, co Putin minulý týden ohlásil rozsáhlé změny ruského politického systému. V reakci na to podala demisi vláda premiéra Medveděva, kterého na postu šéfa kabinetu nahradil Michail Mišustin. Analytici kroky hlavy státu považují za signál změny poměru sil v nejvyšší ruské politice a rovněž za odraz snahy Putina udržet si vůdčí roli i po roce 2024, kdy mu vyprší současný prezidentský mandát.

Čajka byl v pozici generálního prokurátora od roku 2006. Platil za vlivnou osobu Putinova režimu, která mimo jiné dohlížela na trestní stíhání oponentů Kremlu. Nejvyšší ruský prokurátor byl rovněž součástí skandálu, který rozpoutalo tvrzení opozičního předáka Alexeje Navalného, že Čajkovi synové jsou napojeni na mafii a bohatnou díky státním zakázkám.

Čajkův ohlášený nástupce Krasnov se narodil v roce 1975 v Archangelsku. Pozici náměstka ředitele vyšetřovacího výboru, což je národní kriminální ústředna, zastává od roku 2016. Za svou kariéru vyšetřoval řadu významných případů, včetně pokusu o atentát na expremiéra Anatolije Čubajse či vraždu opozičního politika Borise Němcova v roce 2015.

Ruská redakce BBC pod titulkem "Odstraněn od případu povýšením" připomněla, že čtyřiačtyřicetiletý generálporučík Krasnov také vyšetřoval vraždu advokáta Stanislava Merkelova a novinářky Anastasije Baburovové a související případy - a přičítají se mu zásluhy o očištění Moskvy od ozbrojených neonacistů, kteří měli tyto vraždy na svědomí.

Krasnovově týmu se také podařilo dopadnout zabijáky, kteří zlikvidovali bývalého vicepremiéra Borise Němcova, ale "dotáhnout vyšetřování do konce Krasnov nesměl", poznamenal web BBC. Vyšetřovatelům se tak nepodařilo odhalit, kdo si vraždu opozičního politika objednal, a dokonce ani nesměli zadržet a vyslechnout jednoho z podezřelých, Ruslana Geremejeva (těšícího se podle tisku ochraně od vedení autonomního Čečenska). Podle advokáta dcery zavražděného politika je pokaždé zarazil šéf kriminální ústředny Alexandr Bastrykin, jehož zástupcem se Krasnov stal. Advokát Vadim Prochorov sice považuje Krasnova za "dobrého poldu a profesionála", ale za ostudu považuje Krasnovovy výroky o loňské smrti ruských žurnalistů ve Středoafrické republice: oficiálně byla jejich vražda připsána místním lupičům, přestože novinářský tým se do Afriky vydal za ruskými žoldnéři.

Moskva trvá na tom, že ke zlepšení vztahů Ruska a ČR musí změnit chování…

24.06.2021 17:11 Moskva trvá na tom, že to je Praha, kdo musí změnit své chování vůči Rusku, aby bylo možné obnovit…

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Související:

Právě se děje