Ruská prokuratura ustoupila kritice, žádá soud o propuštění herce Ustinova

Ruská generální prokuratura požádala soud o propuštění herce Pavla Ustinova, který byl za údajné napadení policisty při protivládní demonstraci odsouzen na 3,5 roku do vězení. S odvoláním na mluvčí moskevského soudu o tom dnes informovala agentura TASS. K propuštění Ustinova vyzývají média, online petice, ale i někteří prokremelští činitelé.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Věznice
doporučujeme

Mluvčí Uljana Solopovová uvedla, že soud obdržel žádost generální prokuratury o Ustinovovo podmínečné propuštění. O případu bude rozhodovat již tento pátek.

Ustinov byl v pondělí odsouzen ke třem letům a šesti měsícům vězení za údajné zranění policisty při demonstraci 3. srpna, přičemž žalobce navrhoval šestiletý trest. Herec tvrdí, že se na manifestaci ocitl náhodou. Široce sdílené video ze zatýkání ukazuje, že Ustinov v době zatčení stál s telefonem v ruce a odpor strážcům pořádku nekladl.

zdroj: YouTube

Šéfredaktoři nezávislých médií rádia Echo Moskvy, deníku Novaja Gazeta a televize Dožď vyzvali generálního prokurátora Jurije Čajku, aby prověřil rozhodování soudu v případech odsouzených účastníků protivládních demonstrací. Na podporu Ustinova a dalších odsouzených za údajné napadení policistů při demonstracích v minulých dnech vystoupili církevní představitelé, řada herců a televizních osobností. Online petici žádající jeho propuštění podepsalo již bezmála 140.000 lidí.

Výzva k přehodnocení odsuzujícího rozsudku přišla i ze strany šéfredaktorky státem financované ruské televize RT Margarity Simoňjanové, která na twitteru napsala: "Pokud se společnosti zdá, že se stalo nehorázné bezpráví, pak musí být okamžitě zastaveno, nebo se musí dokázat, že vše je spravedlivé. A dokázat to tak, aby tomu nebylo možné nevěřit." O "nehorázné nespravedlnosti", kterou "nelze ignorovat", psal na sociálních sítích vysoce postavený přestavitel vládnoucí strany Jednotné Rusko Andrej Turčak.

Protestní akce v Moskvě vyvolalo rozhodnutí městské a po odvolání i ústřední volební komise zamítnout kandidaturu více než 50 opozičních politiků pro komunální volby konané 8. září. Důvodem byly údajné formální nedostatky při shromažďování podpisů potřebných k registraci.

Na prvních dvou nepovolených akcích 27. července a 3. srpna bylo zatčeno přes 2000 lidí. Účast na povolené demonstraci z 10. srpna, považované za největší za zhruba osm let, dosáhla kolem 50.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (74)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gorbačov varuje Rusko a USA: Jednejte mezi sebou, jinak hrozí válka

19.10.2019 19:55 Světová politika zajímá někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova i v pokročilém věku.…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Policie nekompromisně zakročila proti demonstrantům v Baku, zatčen lídr…

19.10.2019 18:32 Ázerbájdžánská policie dnes v hlavním městě Baku zadržela desítky protestujících včetně vůdce…

Bojové stíhačky i vrtulníky. Ruský premiér přijel na vojenskou přehlídku…

19.10.2019 16:41 Ruský premiér Dmitrij Medveděv se dnes u Bělehradu zúčastnil vojenské přehlídky uspořádané k 75.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama