Ruská rozvědka GRU pohledem analytiků: Virtuální novináři, fiktivní média

Ruská vojenská rozvědka známá pod zkratkou GRU aktualizovala metody zavedené v době studené války a snaží se veřejnou debatu ve Spojených státech i jinde ovlivňovat pomocí virtuálních novinářů a fiktivních mediálních organizací či výzkumných ústavů. Její internetové operace se zároveň liší od postupů propagandistické Agentury pro výzkum internetu (AII). Takové jsou hlavní závěry čerstvě zveřejněné studie programu Stanford Internet Observatory (SIO) napojeného na Stanfordovu univerzitu.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Studie nazvaná "Potěmkinovy stránky a osobnosti" popisuje vlivové operace GRU z let 2014 až 2019. Autoři vycházeli z dat, která loni poskytla výboru amerického Senátu pro zpravodajské služby společnost Facebook. Šlo o příspěvky, jejichž autorství provozovatel sociální sítě připisuje GRU. Nový výzkum podle deníku The Washington Post (WP) představuje dosud nejkompletnější obrázek o aktivitách ruské vojenské rozvědky na sociálních sítích.

Hlavním cílem těchto aktivit je podle analytiků šířit do "širšího mediálního ekosystému", tedy za hranice facebooku či twitteru, takové interpretace událostí, které vyhovují Rusku. Tímto se prý operace GRU liší od aktivit AII, což je instituce založená jedním z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina a považovaná za ústřední článek ruských dezinformačních operací. AII se podle SIO snažila především maximalizovat dosah svých materiálů na sociálních sítích.

SIO uvádí, že GRU k ovlivňování veřejné debaty využívá falešné think-tanky či mediální organizace a virtuální osobnosti, které slouží k utajení skutečného původu dané informace. Tento způsob označuje za aktualizaci sovětské propagandistické taktiky "aktivních opatření".

Materiály zmíněných falešných novinářů se podle americké studie objevily na více než 140 autentických mediálních doménách. Jako obzvláště pozoruhodný způsob šíření podvodného obsahu uvádí SIO případ s falešným výzkumným ústavem NBene Group. Jeho článek o anexi poloostrova Krym byl prý citován v jisté americké odborné publikaci zabývající se vojenským právem.

"Vzhledem k tomu, že mnohé z těchto taktik jsou analogiemi taktik využívaných ve vlivových operacích studené války, zdá se být jisté, že budou nadále vylepšovány a aktualizovány pro internetovou éru, a je pravděpodobné, že budou využívány efektivněji," uzavírá tým SIO vedený bývalým hlavním bezpečnostním pracovníkem Facebooku Alexem Stamosem. Když byly postupy GRU úspěšné, bylo to prý zpravidla dáno tím, že se rozvědce podařilo zneužít mainstreamová média.

To se podle deníku WP stalo i těsně před posledními americkými prezidentskými volbami, když se na veřejnost dostala interní korespondence mezi představiteli Demokratické strany ukradená ruskými hackery. Studie SIO popisuje, že Rusové se nejdříve pokusili k dokumentům přitáhnout pozornost skrze facebook. Tato snaha selhala a GRU proto začala přímo kontaktovat americké novináře prostřednictvím fiktivní twitterové osobnosti nazvané Guccifer 2.0. To vyvolalo spršku zpráv, píše WP, ovšem zájem médií byl nesrovnatelně větší poté, co v červenci 2016 citlivé materiály publikoval server WikiLeaks. Podle amerického deníku je kampaň GRU důkazem role, kterou mimovolně sehráli američtí novináři v ruské operaci s cílem zasáhnout do demokratického procesu v USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Paříži se schází normandská čtyřka, řeší se mír na Ukrajině

09.12.2019 20:37 Aktualizováno Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj se dnes poprvé v Paříži setkali…

Rusko odsoudilo ukrajinského exministra za útok na velvyslanectví

09.12.2019 17:04 Bývalý ukrajinský ministr a poslanec Mykola Ruďkovskyj byl dnes v Moskvě odsouzen na dva roky…

Ruští špióni v Srbsku? Prezident Vučić otočil, třaskavá kauza zametena pod…

09.12.2019 13:03 Srbské úřady nijak nevyšetřují nedávno odhalenou špionážní aféru kolem možného verbování srbských…

Peklo v Oděse: Počet mrtvých při požáru školy roste, čtyři lidé pohřešováni

09.12.2019 11:17 Počet obětí požáru, který vypukl minulou středu ve škole v Oděse na jihu Ukrajiny, stoupl na 12,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama