Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový rekord při letu bez přistání. Napsala to agentura RIA Novosti s odvoláním na velitele dálkového letectva ruských leteckých a kosmických sil generálporučíka Sergeje Kobylaše.

Tu-160
doporučujeme

Generál přesná čísla nesdělil. Uvedl jen, že oba letouny letěly bez přistání více než 25 hodin, přičemž překonaly vzdálenost přes 20.000 kilometrů. "Na letadlech této třídy ještě nikdo neletěl déle," prohlásil Kobylaš.

Předchozí rekord držely také bombardéry Tu-160. V roce 2010 zůstaly ve vzduchu 24 hodin a 24 minut, napsala RIA Novosti.

Ruské ministerstvo obrany upřesnilo, že bombardéry při svém nynějším rekordu létaly nad neutrálními vodami Severního ledového oceánu, Tichého oceánu, Karského moře, Moře Laptěvů, Východosibiřského, Čukotského a Barentsova moře. Palivo jim za letu přečerpalo šest zásobovacích letounů Il-78.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že na jednotlivých úsecích dráhy letu stroje Tu-160 doprovázely moderní ruské stíhačky Su-35S a také letouny jiných států.

Let ruských strategických bombardérů zaznamenalo i Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD). Na twitteru informovalo, že obě letadla zjistily stíhačky F-22 Raptor a radarový letoun Boeing E-3 vybavený systémem včasného varování a řízení AWACS.

I když oba ruské stroje třikrát vstoupily do identifikační zóny americké protivzdušné obrany a přiblížily se na 50 námořních mil k aljašskému ostrovu Nunivak, zůstaly v mezinárodním vzdušném prostoru, uvedl NORAD.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj navrhl rozpustit ústavní soud a zrušit jeho rozhodnutí

30.10.2020 15:43 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes předložil parlamentu návrh zákona, který má umožnit…

Lukašenko nehodlá dělat ústupky, demonstrujícím pohrozil násilím

30.10.2020 15:07 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na schůzi s představiteli ministerstva vnitra varoval…

Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky…

30.10.2020 13:18 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během…

EU musí být kvůli dohodě s Británií pragmatická, zní z Německa

30.10.2020 12:27 Vysoký německý vládní představitel dnes uvedl, že je hluboce znepokojen nedostatkem pokroku v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama