NÁZOR: Ruské manévry zneklidňují sousedy. Historik naznačil, zda je důvod k obavám

Ruská armáda dokončila přípravy na své největší cvičení v letošním roce, poukazuje Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik a publicista z think tanku Center for National Interest upozorňuje, že manévry "Západ" probíhají na pozadí kupícího se napětí ve vztazích Moskvy s Polskem, Ukrajinou a pobaltskými státy.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Čísla nejsou věrohodná

"Západ" je posledním z řady uzavřeného čtyřletého cyklu ruských vojenských cvičení, vysvětluje Episkopos. Připomíná, že loni proběhly manévry "Kavkaz", v roce 2019 "Střed" a v roce 2018 "Východ".

"Ačkoliv jsou tato cvičení primárně prostředkem pro hodnocení bojové připravenosti čtyř ruských vojenských okruhů - západního, východního, středního, respektive jižního -, pravidelně vykreslují jejich místní účastníky v tom, co aktuálně ztělesňují," píše autor komentáře.

Letošní cvičení "Západ" probíhá ve čtrnácti výcvikových prostorech v Rusku a Bělorusku, přičemž běloruské ministerstvo obrany uvedlo, že zapojeno bude 12.800 ruských a běloruských vojáků, nastiňuje historik. Dodává, že 400 příslušníků běloruské armády má cvičit na ruském území.

Episkopos zmiňuje názor bezpečnostního experta Michaela Kofmana, že zmíněná čísla neodpovídají skutečnosti a cvičení v Bělorusku se zjevně zúčastní mnohem více ruských vojáků. To může být dáno tím, že organizátoři se snaží vyhnout povinnosti přizvat pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kterou ukládá vídeňská úmluva pro všechna vojenská cvičení s účastí nad 13 tisíc vojáků, vysvětluje publicista.

Podle oficiálních čísle se cvičení zúčastní také 250 kusů vojenské techniky, včetně 140 tanků, 110 dělostřeleckých a raketových systémů a několika desítek letadel a vrtulníků, uvádí Episkopos. Dodává, že cvičení bude probíhat mezi 10. a 16. zářím.

Ruské a běloruské úřady mlčí o rozsahu a povaze cvičení, pouze naznačují, že půjde o společné manévry zaměřené na odražení pomyslného úderu jednotek NATO, konstatuje historik. Opět zmiňuje názor Michaele Kofmana, že tento druh cvičení zpravidla zahrnuje dvě odlišné fáze: v první se testuje schopnost mobilizace a rozmístění aktivních i rezervních jednotek během prvních dnů imaginární agrese Severoatlantické aliance, ve druhé pak plná paleta ruských protiakcí s cílem zastavit a porazit západní ofenzivu.

Alarmismus není na místě

"Pokud poskytuje zkušenost s (cvičením) "Západ 2017" nějaké vodítko, manévry budou zahrnovat nasazení protivzdušného raketového systému S-400 proti simulovanému úderu střel s plochou dráhou letu, útoky vrtulníků na pozemní cíle, přesuny kolon obrněnců a nácvik odpalu balistických střel krátkého dosahu Iskander-M," pokračuje autor komentáře. Zdůrazňuje, že nácvik velké, konvenční válka s NATO zřejmě není jediným či primárním cílem, protože velká část manévrů se uskuteční v městském prostředí.

Experti z toho vyvozují, že cvičení se ve skutečnosti zaměřuje na hybridní válku a potlačování domácích nepokojů, vysvětluje Episkopos. Dodává, že ruští západní sousedé, především Polsko, Lotyšsko a Ukrajina, v souvislosti s manévry vyjadřují značné bezpečnostní obavy.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Katastrofická varování východoevropských a středoevropských zemí NATO do velké míry připomíná alarmistickou rétoriku provázející cvičení "Západ" před čtyřmi lety, ale stejně jako tehdy nic nenasvědčuje tomu, že by Kreml hodlal využít cvičení jako zástěrku k přípravám vojenské agrese či intervence, uklidňuje historik. Akci spíše považuje za hlasité potvrzení rychle se prohlubujících vztahů mezi Moskvou a Minskem, které se neomezuje pouze na vojenskou oblast.

Za důvod takového vývoje pak Episkopos označuje akutní politickou krizi běloruského Lukašenkova režimu, která započala v létě roku 2020 a její dozvuky jsou cítit dodnes.

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy koronavirem

17.10.2021 11:15 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

Britské úřady zveřejnily jméno muže zatčeného kvůli vraždě poslance Amesse

17.10.2021 09:52 Britské úřady zveřejnily jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční vraždou poslance Davida…

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

16.10.2021 19:20 Aktualizováno V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem,…

Norská policie pochybuje, že útočník s lukem bral svůj obrat k islámu vážně

16.10.2021 17:14 Norská policie dnes vyjádřila pochybnosti, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí…

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

16.10.2021 16:51 Aktualizováno V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v…

Britská policie označila smrtelný útok na poslance Amesse za teroristický…

16.10.2021 10:43 Aktualizováno Policie dnes označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida…

V Británii pobodali poslance Davida Amesse, zemřel

15.10.2021 20:04 Aktualizováno Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej dnes pobodal útočník. Policie…

Islámský stát má v Afghánistánu až 2000 mužů a chce do Střední Asie, tvrdí…

15.10.2021 14:44 Na severu Afghánistánu je přinejmenším 2000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS),…

Na cestu do Anglie bude nově stačit antigenní test po příjezdu

15.10.2021 13:28 Od 24. října se změní podmínky pro cestující do Anglie. Lidé nově nemusejí čekat až na druhý den po…

Rusko opět hlásí rekordní počty nových případů nákazy i úmrtí na covid-19

15.10.2021 11:55 V Rusku během uplynulých 24 hodin přibylo 32.196 nových případů nákazy koronavirem a zemřelo 999…

Související:

Právě se děje

reklama