NÁZOR: Ruské manévry zneklidňují sousedy. Historik naznačil, zda je důvod k obavám

Ruská armáda dokončila přípravy na své největší cvičení v letošním roce, poukazuje Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik a publicista z think tanku Center for National Interest upozorňuje, že manévry "Západ" probíhají na pozadí kupícího se napětí ve vztazích Moskvy s Polskem, Ukrajinou a pobaltskými státy.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Čísla nejsou věrohodná

"Západ" je posledním z řady uzavřeného čtyřletého cyklu ruských vojenských cvičení, vysvětluje Episkopos. Připomíná, že loni proběhly manévry "Kavkaz", v roce 2019 "Střed" a v roce 2018 "Východ".

"Ačkoliv jsou tato cvičení primárně prostředkem pro hodnocení bojové připravenosti čtyř ruských vojenských okruhů - západního, východního, středního, respektive jižního -, pravidelně vykreslují jejich místní účastníky v tom, co aktuálně ztělesňují," píše autor komentáře.

Letošní cvičení "Západ" probíhá ve čtrnácti výcvikových prostorech v Rusku a Bělorusku, přičemž běloruské ministerstvo obrany uvedlo, že zapojeno bude 12.800 ruských a běloruských vojáků, nastiňuje historik. Dodává, že 400 příslušníků běloruské armády má cvičit na ruském území.

Episkopos zmiňuje názor bezpečnostního experta Michaela Kofmana, že zmíněná čísla neodpovídají skutečnosti a cvičení v Bělorusku se zjevně zúčastní mnohem více ruských vojáků. To může být dáno tím, že organizátoři se snaží vyhnout povinnosti přizvat pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kterou ukládá vídeňská úmluva pro všechna vojenská cvičení s účastí nad 13 tisíc vojáků, vysvětluje publicista.

Podle oficiálních čísle se cvičení zúčastní také 250 kusů vojenské techniky, včetně 140 tanků, 110 dělostřeleckých a raketových systémů a několika desítek letadel a vrtulníků, uvádí Episkopos. Dodává, že cvičení bude probíhat mezi 10. a 16. zářím.

Ruské a běloruské úřady mlčí o rozsahu a povaze cvičení, pouze naznačují, že půjde o společné manévry zaměřené na odražení pomyslného úderu jednotek NATO, konstatuje historik. Opět zmiňuje názor Michaele Kofmana, že tento druh cvičení zpravidla zahrnuje dvě odlišné fáze: v první se testuje schopnost mobilizace a rozmístění aktivních i rezervních jednotek během prvních dnů imaginární agrese Severoatlantické aliance, ve druhé pak plná paleta ruských protiakcí s cílem zastavit a porazit západní ofenzivu.

Alarmismus není na místě

"Pokud poskytuje zkušenost s (cvičením) "Západ 2017" nějaké vodítko, manévry budou zahrnovat nasazení protivzdušného raketového systému S-400 proti simulovanému úderu střel s plochou dráhou letu, útoky vrtulníků na pozemní cíle, přesuny kolon obrněnců a nácvik odpalu balistických střel krátkého dosahu Iskander-M," pokračuje autor komentáře. Zdůrazňuje, že nácvik velké, konvenční válka s NATO zřejmě není jediným či primárním cílem, protože velká část manévrů se uskuteční v městském prostředí.

Experti z toho vyvozují, že cvičení se ve skutečnosti zaměřuje na hybridní válku a potlačování domácích nepokojů, vysvětluje Episkopos. Dodává, že ruští západní sousedé, především Polsko, Lotyšsko a Ukrajina, v souvislosti s manévry vyjadřují značné bezpečnostní obavy.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Katastrofická varování východoevropských a středoevropských zemí NATO do velké míry připomíná alarmistickou rétoriku provázející cvičení "Západ" před čtyřmi lety, ale stejně jako tehdy nic nenasvědčuje tomu, že by Kreml hodlal využít cvičení jako zástěrku k přípravám vojenské agrese či intervence, uklidňuje historik. Akci spíše považuje za hlasité potvrzení rychle se prohlubujících vztahů mezi Moskvou a Minskem, které se neomezuje pouze na vojenskou oblast.

Za důvod takového vývoje pak Episkopos označuje akutní politickou krizi běloruského Lukašenkova režimu, která započala v létě roku 2020 a její dozvuky jsou cítit dodnes.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama