NÁZOR: Ruské manévry zneklidňují sousedy. Historik naznačil, zda je důvod k obavám

Ruská armáda dokončila přípravy na své největší cvičení v letošním roce, poukazuje Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik a publicista z think tanku Center for National Interest upozorňuje, že manévry "Západ" probíhají na pozadí kupícího se napětí ve vztazích Moskvy s Polskem, Ukrajinou a pobaltskými státy.

Čísla nejsou věrohodná

"Západ" je posledním z řady uzavřeného čtyřletého cyklu ruských vojenských cvičení, vysvětluje Episkopos. Připomíná, že loni proběhly manévry "Kavkaz", v roce 2019 "Střed" a v roce 2018 "Východ".

"Ačkoliv jsou tato cvičení primárně prostředkem pro hodnocení bojové připravenosti čtyř ruských vojenských okruhů - západního, východního, středního, respektive jižního -, pravidelně vykreslují jejich místní účastníky v tom, co aktuálně ztělesňují," píše autor komentáře.

Letošní cvičení "Západ" probíhá ve čtrnácti výcvikových prostorech v Rusku a Bělorusku, přičemž běloruské ministerstvo obrany uvedlo, že zapojeno bude 12.800 ruských a běloruských vojáků, nastiňuje historik. Dodává, že 400 příslušníků běloruské armády má cvičit na ruském území.

Episkopos zmiňuje názor bezpečnostního experta Michaela Kofmana, že zmíněná čísla neodpovídají skutečnosti a cvičení v Bělorusku se zjevně zúčastní mnohem více ruských vojáků. To může být dáno tím, že organizátoři se snaží vyhnout povinnosti přizvat pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kterou ukládá vídeňská úmluva pro všechna vojenská cvičení s účastí nad 13 tisíc vojáků, vysvětluje publicista.

Podle oficiálních čísle se cvičení zúčastní také 250 kusů vojenské techniky, včetně 140 tanků, 110 dělostřeleckých a raketových systémů a několika desítek letadel a vrtulníků, uvádí Episkopos. Dodává, že cvičení bude probíhat mezi 10. a 16. zářím.

Ruské a běloruské úřady mlčí o rozsahu a povaze cvičení, pouze naznačují, že půjde o společné manévry zaměřené na odražení pomyslného úderu jednotek NATO, konstatuje historik. Opět zmiňuje názor Michaele Kofmana, že tento druh cvičení zpravidla zahrnuje dvě odlišné fáze: v první se testuje schopnost mobilizace a rozmístění aktivních i rezervních jednotek během prvních dnů imaginární agrese Severoatlantické aliance, ve druhé pak plná paleta ruských protiakcí s cílem zastavit a porazit západní ofenzivu.

Alarmismus není na místě

"Pokud poskytuje zkušenost s (cvičením) "Západ 2017" nějaké vodítko, manévry budou zahrnovat nasazení protivzdušného raketového systému S-400 proti simulovanému úderu střel s plochou dráhou letu, útoky vrtulníků na pozemní cíle, přesuny kolon obrněnců a nácvik odpalu balistických střel krátkého dosahu Iskander-M," pokračuje autor komentáře. Zdůrazňuje, že nácvik velké, konvenční válka s NATO zřejmě není jediným či primárním cílem, protože velká část manévrů se uskuteční v městském prostředí.

Experti z toho vyvozují, že cvičení se ve skutečnosti zaměřuje na hybridní válku a potlačování domácích nepokojů, vysvětluje Episkopos. Dodává, že ruští západní sousedé, především Polsko, Lotyšsko a Ukrajina, v souvislosti s manévry vyjadřují značné bezpečnostní obavy.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Katastrofická varování východoevropských a středoevropských zemí NATO do velké míry připomíná alarmistickou rétoriku provázející cvičení "Západ" před čtyřmi lety, ale stejně jako tehdy nic nenasvědčuje tomu, že by Kreml hodlal využít cvičení jako zástěrku k přípravám vojenské agrese či intervence, uklidňuje historik. Akci spíše považuje za hlasité potvrzení rychle se prohlubujících vztahů mezi Moskvou a Minskem, které se neomezuje pouze na vojenskou oblast.

Za důvod takového vývoje pak Episkopos označuje akutní politickou krizi běloruského Lukašenkova režimu, která započala v létě roku 2020 a její dozvuky jsou cítit dodnes.

Související

Více souvisejících

Rusko Ruská armáda Bělorusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy