Ruské síly od začátku invaze na Ukrajinu nuceně stěhují ukrajinské civilisty

Ruské a proruské síly od začátku invaze na Ukrajinu nuceně stěhují ukrajinské civilisty na ruské nebo Ruskem okupované území. Uvádí to zpráva organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), podle které se jedná o závažné porušení válečného práva rovnající se válečnému zločinu a potenciálně i zločinu proti lidskosti. Ruské a proruské orgány podle HRW také tisíce ukrajinských občanů podrobily povinné a násilné kontrole, takzvané filtraci.

Ruská armáda, ilustrační foto

"Ukrajinští civilisté by měli mít i jinou možnost, než jenom odejít do Ruska. A nikdo by při cestě do bezpečí neměl být donucen podstoupit násilný proces prověrky," uvedl výzkumník při HRW a jeden ze spoluautorů zprávy Belkis Wille.

Organizace hovořila s 54 lidmi, kteří museli odejít do Ruska, podstoupili filtraci, podporovali Ukrajince v odchodu z Ruska nebo mají rodinné příslušníky či přátele, kteří byli na ruské území nuceně vysídleni. Většina z nich utekla z oblasti Mariupolu, jihoukrajinského přístavu takřka srovnaného se zemí při tvrdé jarní bitvě. Několik dotazovaných bylo z Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Svá svědectví HRW poskytly také desítky civilistů z Mariupolu a okolí, kterým se podařilo z bojiště utéct na Ukrajinou kontrolovaná území.

Ruská vláda na dotazy HRW ohledně získaných zjištění za téměř dva měsíce neodpověděla.

Obyvatelé Mariupolu, kteří si dokázali z obléhaného města zajistit vlastní dopravu, měli podle HRW šanci utéct na Ukrajinou kontrolované území. Ti, kteří byli odkázáni na Ruskem zajištěný transport, ale takové štěstí často neměli. Některým civilistům ruští činitelé řekli, že musí na Ruskem okupovaných územích zůstat, nebo se přesídlit do Ruska.

"Neměli jsme na výběr, neměli jsme žádnou možnost se (na Kyjevem kontrolované území) dostat," uvádí žena, kterou ruské úřady přesídlily z Mariupolu. Podle dalších vojáci na ruských kontrolních stanovištích utíkajícím Ukrajincům nařídili, aby pokračovali do Ruska nebo do proruské samozvané Doněcké lidové republiky (DNR).

Při filtračním procesu, který musely podstoupit tisíce obyvatel Mariupolu, ruské nebo proruské úřady obvykle shromáždily biometrické údaje o civilistech včetně otisků prstů, pořídily fotografie obličeje, provedly osobní prohlídku a prohledaly osobní věci i telefony. Ptaly se i na politické názory.

Jeden muž z Mariupolu uvedl, že společně s desítkami dalších obyvatel města zůstal dva týdny ve vesnické škole ve špíně, než se na ně dostala řada u filtrace. Mnoho lidí podle něj onemocnělo a měli obavy z toho, co je čeká. "Cítili jsme se jako rukojmí," řekl.

Obyvatelé některých vesnic a měst na východě Charkovské oblasti byli také násilně převezeni do Ruska, se kterým oblast hraničí. "Žil jsi pod námi a pokud přijde ukrajinská armáda, potrestá tě," řekli podle jeho výpovědi ruští vojáci 70letému muži z vesnice Ruska Lozova severně od Charkova. "Popraví tě," říkali mu Rusové. Zatímco on se zastrašit nenechal, stovky rodin raději odešly za hranice.

Někteří lidé HRW řekli, že do Ruska odešli dobrovolně, většinou ve snaze dostat se snazší cestou do zemí Evropské unie. Ti, kteří měli přístup k internetovému připojení a sociálním sítím, se často spojili s aktivisty, kteří jim z Ruska pomohli utéct skrze Estonsko, Lotyšsko nebo Gruzii, ačkoliv u sebe neměli dokumenty.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Ukrajinci tvrdí, že osvobodili padesátku obcí při postupu na jihu země

04.10.2022 21:51 Aktualizováno Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v…

Šojgu: Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace…

04.10.2022 21:12 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

Záporožská jaderná elektrárna je částečně zaminovaná, tvrdí činitel

04.10.2022 21:05 Aktualizováno První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes…

Operátor Nord Streamu 1 čeká na svolení k inspekci poničených míst

04.10.2022 21:01 Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 1 chce sám prohlédnout poničená místa na potrubí…

Gazprom by mohl zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska

04.10.2022 16:57 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom by mohla zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska,…

Zelenskyj podepsal výnos, kterým zneplatnil ruskou anexi částí Ukrajiny

04.10.2022 16:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal výnos, který za neplatné od samého počátku…

Zelenskyj podpisem nařízení znemožnil vyjednávání Kyjeva s Putinem

04.10.2022 14:16 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická…

G7 zavede strop na ruskou ropu a produkty ve třech fázích

04.10.2022 12:04 Nové sankce na ruskou ropu a ropné produkty země skupiny vyspělých ekonomik G7 přijmou ve třech…

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

04.10.2022 10:52 Horní komora ruského parlamentu dnes podle agentury TASS jednomyslně schválila připojení čtyř…

Duma schválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k…

03.10.2022 21:06 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Související:

Právě se děje

reklama