Ruské tajné služby umí číst lidské podvědomí? Historik promluvil

NÁZOR - Potenciální obvinění ruského šamana Alexandra Gabyševa z extremismu se může jevit jako vtip. V zemi, kde čelní představitelé berou okultní praktiky velmi vážně, je ovšem naprosto logické, konstatuje v komentáři pro server Moscow Times historik a publicista Pavel Aptekar.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Moskva, Kreml
doporučujeme

Vyhnat démona z Kremlu

Gabyšev je samozvaný šaman, který se vydal do Moskvy, aby vyhnal z úřadu ruského prezidenta Vladimira Putina, který je podle něj démon připomíná historik. Dodává, že Gabyšev byl zatčen a nyní mu hrozí trestní stíhání.

Zatčení Gabyševa nepovažuje Aptekar důsledek jeho protestního jednání, ale také závažnosti, kterou mnozí ruští představitelé a příslušníci tajných služeb přikládají pověrám a okultním praktikám.

Ve čtvrtek 19. září údajně příslušníci ruských bezpečnostních sil vyzbrojení útočnými puškami a obušky údajně vtrhli do tábora Gabyševovy výpravy, která nocovala na hranicích republiky Burjatsko a Irkutské oblasti, poukazuje publicista. Doplňuje, že samozvaný šaman byl zatčen a policejním antonem odvezen směrem k městu Ulan-Ude.

Aniž by uvedlo jakákoliv jména, oznámilo oddělení vnitřních věcí republiky Burjatsko, že muž byl zatčen na základě pokynu vyšetřovatele v souvislosti se zločiny spáchanými v Jakutsku, uvádí Aptekar. Dodává, že Gabyšev má být převezen právě do Jakutska, kde mu hrozí obvinění z extremismu.

"Gabyševův pochod do Moskvy také vedl k zatčení jeho společníků, což byl jeden z důvodů nedávných občanských nepokojů v Ulan-Ude," pokračuje publicista. Vysvětluje, že nesouhlas s postupem úřadů přerostl v protesty požadující přezkoumání výsledků voleb do městského zastupitelstva a vedl ke vzniku účelové aliance mezi šamanovými příznivci a komunisty.

V době chytrých telefonů a superpočítačů může pokus vyhnat démony z Kremlu vypadat směšně, což ale platí i o možném obvinění Gabyševa z extremismu, deklaruje historik. Podotýká, že to by naznačovalo, že ruský stát bere okultní rituály jako skutečnou hrozbu.

Žádné překvapení

Přesto nejde podle Aptekara o překvapení. "Mnoho Rusů ztratilo důvěru v racionální základ světového řadu a státního aparátu a nedostatek vědeckých vysvětlení je nahrazován pověrami a konspiračními teoriemi - a to i v živém vysílání (ruské) státní televize," píše publicista.

To je ovšem jen polovina problému, míní Aptekar. Poukazuje, že podobné interpretování reality a okultní metody jsou silně rozšířené mezi vrcholnými představiteli ruských tajných služeb, které mají blízko k vedení země.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Již ve 20. a 30. letech minulého století se NKVD, předchůdce KGB, aktivně zajímala o okultismus, připomíná historik. Dodává, že v postsovětském Rusku takové praktiky prosazoval generál Georgij Rogozin, bývalý zástupce šéfa prezidentské ochranné služby.

"Existují mocné metody, které otvírá psychotronika. Tato věda ovládá mozek... , aby šlo vidět dráhu lidského života, její vzestupy a pády, stačí vědět, kdy se narodil," cituje Aptekra generálová slova pronesená v rozhovoru pro list Komsomolskaja Pravda v roce 2000.

Jiný vysoký představitel, generál FSB Boris Ratnikov, sdělil o šest let později listu Rossijskaja Gazeta, že ruské tajné služby pronikly do podvědomí americké ministryně Madeleine Albrightové a zjistily, že "patologicky nenávidí Slovany" a sní o ovládnutí Ruska, připomíná historik. Podotýká, že v roce 2015 tehdejší tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev toto oživil odkazem na údajné "prohlášení" Albrightové, že Sibiř a Dálný východ nepatří Rusku.

Lze tak pouze hádat, jaké hrozby nalezli současní představitelé ruského bezpečnostního aparátu, když se jim podařilo proniknout do Gabyševova podvědomí, uzavírá ironicky Aptekar.  

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kyjev posílá 20 zdravotníků do Itálie. Mají získat zkušenosti v boji s…

04.04.2020 18:50 Ukrajina, která očekává v příštích týdnech strmý nárůst počtu lidí nakažených koronavirem, dnes…

V Británii přibylo 708 mrtvých, to je zatím nejvíce za den

04.04.2020 17:08 Aktualizováno Počet obětí koronaviru v Británii za poslední den stoupl o 20 procent na 4313. Informuje o tom…

Novým šéfem britských labouristů je Keir Starmer. Razí jinou politiku než…

04.04.2020 14:55 Aktualizováno Novým lídrem britských labouristů byl zvolen Keir Starmer. Nástupce Jeremyho Corbyna v pozici šéfa…

Pandemie covid-19: Uljanovsk se může stát ruským Bergamem, píše The Moscow…

04.04.2020 14:35 "Ale prosím vás! Virus? Jaký virus?" Pětatřicetiletá podnikatelka Olga odmítavě mává rukou. "Je to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy