Ruské úřady varují před výzvami i účastí na nedělních protestech

Ruské úřady varují před plánovanými nedělními protesty na podporu vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného i samotnou účastí na nich. Agentury TASS a Ria Novosti dnes zároveň s odvoláním na svůj nejmenovaný zdroj informovaly o hrozbě teroristických útoků na hromadných pouličních akcích v ruských městech, atentáty podle nich plánují islámští radikálové.

Policie Rusko, ilustrační foto
doporučujeme

Spolupracovník kritika Kremlu Leonid Volkov Rusy v úterý vyzval, aby v neděli večer vyšli nakrátko na dvorky domů, zapnuli svítilny na mobilních telefonech a snímky z akce umístili na sociální sítě.

"Policie vyzývá občany, aby odmítli účast na nepovolených akcích. Aby nedocházelo ke konfliktům, doporučuje řídit se zdravým rozumem a vyhnout se návštěvě míst konání neschválených veřejných akcí," uvedlo ruské ministerstvo vnitra. Všechny tři úřady zároveň připomněly postihy, které za porušení pravidel o shromažďování v Rusku hrozí.

Agentura Interfax dnes informovala o tom, že úřady zahájily 90 trestních stíhání v souvislosti s nepovolenými lednovými a únorovými protesty na podporu Navalného. Demonstrací za propuštění uvězněného opozičního politika se 23. a 31. ledna zúčastnily navzdory tehdejším úředním zákazům desítky tisíc lidí v desítkách ruských měst. Protesty se konaly i 2. února, kdy soud změnil dříve uložený podmíněný trest Navalného na nepodmíněný. Policie proti manifestacím tvrdě zasáhla a podle nevládního serveru OVD-Info zadržela přes 11.000 lidí.

Volkov na začátku února prohlásil, že další demonstrace kvůli rozsáhlému zatýkání štáb Navalného odkládá na jaro a léto. V úterý vyzval Rusy k jiné formě manifestace, která by je měla před zatýkáním ochránit. Navrhnul, aby v neděli vyšli na dvory svých domů, zapnuli svítilny na mobilních telefonech, drželi je vysoko nad hlavami a chvíli tak postáli. Celý protest má trvat patnáct minut. "Žádné (pohotovostní policejní jednotky) OMON, žádný strach. Může se vám zdát, že těch 15 minut nic nezmění - ve skutečnosti změní vše," ujišťoval Volkov, jenž působí jako šéf regionálních štábů Navalného. Rusy také vybídl, aby případně přinesli i svíčky a vytvořili z nich srdce. Následně mají demonstraci vyfotografovat z horních pater domů a snímky umístit na sociální sítě.

Kromě toho další aktivisté chystají v neděli v centru Moskvy "Řetěz solidarity a lásky" na podporu manželky opozičníka Julije Navalné a dalších žen, které jsou podle nich perzekuované. Manifestace, pro níž jsou inspirací řetězy solidarity z běloruských protestů proti tamnímu režimu, ohlásila na sociální síti aktivistka a umělkyně Darja Serjonková, uvedla v úterý televize Dožď.

Agentury TASS a Ria Novosti zároveň informovaly o hrozbě teroristických útoků, které podle jejích zdrojů plánují džihádisté kontrolovaní islamistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám. Ta je někdejší syrskou větví Al-Káidy. "Získali jsme informaci o tom, že vůdci teroristického uskupení Haját Tahrír aš-Šám nasměrovali své stoupence na páchání zločinů v různých ruských městech v místech, kde se konají hromadné pouliční akce," cituje TASS nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek. Ačkoliv agentura hrozbu útoků nespojila s protesty na podporu Navalného, tak server Kommersant podotkl, že tato zpráva vyšla "na pozadí" protestní aktivity v Rusku. Ria Novosti rovněž připomíná nedávné protesty za propuštění Navalného. Teroristé podle jejího zdroje provádějí výcvik bojovníků z řad "rekrutů ruského původu nebo naverbovaných v zemích sousedících s Ruskem".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama