Rusko bude zjišťovat, zda se někdo pokusil zavraždit Navalného

Ruská kriminální ústředna pověřila jedno ze svých regionálních oddělení na Sibiři, aby vyšetřovalo možnost, že se někdo pokusil zavraždit opozičního politika Alexeje Navalného. Dnes o tom informovala agentura RIA Novosti.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu řekla, že Navalnyj byl nade vší pochybnost otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Vyzvala, aby lidé zodpovědní za tento čin byli pohnáni k odpovědnosti. Navalnyj leží v berlínské nemocnici Charité.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že se Rusko chce od Německa dozvědět, jaká přesně látka způsobila to, že Navalnyj minulý měsíc náhle onemocněl. "Podle verze našich lékařů nešlo o otravu. Německým odborníkům se podařilo zjistit nějaký druh jedovaté látky. Spoléháme na dialog s našimi německými kolegy," uvedl Peskov.

Rusko doposud vyšetřování případu tvrdilo, že chybí důkazy o spáchání trestného činu. V tomto duchu se dnes pro agenturu Interfax vyjádřil i ministr vnitra Vladimir Kolokolcev, podle kterého se případ zatím za trestný čin nepovažuje. Peskov nicméně podle agentury DPA řekl, že pokud by se potvrdila přítomnost jedovatých látek ve vzorcích odebraných od pacienta, pak prý není pochyb o tom, že vyšetřování začne.

Navalnyj, který je předním kritikem Kremlu, zkolaboval minulý měsíc během návratu letadlem ze Sibiře do Moskvy. Nejdřív byl hospitalizován v Omsku, pak byl převezen do německé metropole. Peskov dnes řekl, že lékaři z omské nemocnice byli při informování o stavu pacienta mnohem transparentnější než jejich němečtí kolegové. Vrchní toxikolog Omské oblasti Alexandr Sabajev, který analyzoval Navalného zdravotní dokumentaci, dnes podle agentury RIA Novosti uvedl, že příčinou jeho onemocnění mohly být problémy se zažíváním, alkohol nebo únava či stres. "Jeho tělo na žádný jed nereagovalo," tvrdí. Sabajev také řekl, že náhlé zhoršení Navalného zdravotního stavu mohlo být způsobeno "jakýmkoliv vnějším faktorem, třeba i prostou skutečností, že nesnídal".

Soud v Moskvě dnes informoval o tom, že zamítl stížnost spolupracovníků Navalného z Fondu pro boj s korupcí ohledně nečinnosti ruské kriminální ústředny ve věci údajného pokusu o vraždu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po kyberútoku na nemocnici v Düsseldorfu vedou stopy do Ruska

22.09.2020 17:13 Za nedávným kybernetickým útokem na nemocnici v německém městě Düsseldorf mohli být hackeři z Ruska…

Boris Johnson oznámil tvrdší opatření proti koronaviru, zpřísňuje se i …

22.09.2020 16:24 Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii.…

Vatikán v novém dokumentu brojí proti eutanazii, prý jde o "akt vraždy"

22.09.2020 15:30 Vatikán v nově vydaném dokumentu znovu ostře formuloval odmítavé stanovisko proti eutanazii a…

V Rusku přibylo dalších 6215 nakažených, výrazně vzrostl počet úmrtí na…

22.09.2020 14:46 Aktualizováno V Rusku v pondělí již čtvrtý den stoupal denní přírůstek případů nákazy koronavirem a je vyšší než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama