Rusko bude zjišťovat, zda se někdo pokusil zavraždit Navalného

Ruská kriminální ústředna pověřila jedno ze svých regionálních oddělení na Sibiři, aby vyšetřovalo možnost, že se někdo pokusil zavraždit opozičního politika Alexeje Navalného. Dnes o tom informovala agentura RIA Novosti.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu řekla, že Navalnyj byl nade vší pochybnost otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Vyzvala, aby lidé zodpovědní za tento čin byli pohnáni k odpovědnosti. Navalnyj leží v berlínské nemocnici Charité.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že se Rusko chce od Německa dozvědět, jaká přesně látka způsobila to, že Navalnyj minulý měsíc náhle onemocněl. "Podle verze našich lékařů nešlo o otravu. Německým odborníkům se podařilo zjistit nějaký druh jedovaté látky. Spoléháme na dialog s našimi německými kolegy," uvedl Peskov.

Rusko doposud vyšetřování případu tvrdilo, že chybí důkazy o spáchání trestného činu. V tomto duchu se dnes pro agenturu Interfax vyjádřil i ministr vnitra Vladimir Kolokolcev, podle kterého se případ zatím za trestný čin nepovažuje. Peskov nicméně podle agentury DPA řekl, že pokud by se potvrdila přítomnost jedovatých látek ve vzorcích odebraných od pacienta, pak prý není pochyb o tom, že vyšetřování začne.

Navalnyj, který je předním kritikem Kremlu, zkolaboval minulý měsíc během návratu letadlem ze Sibiře do Moskvy. Nejdřív byl hospitalizován v Omsku, pak byl převezen do německé metropole. Peskov dnes řekl, že lékaři z omské nemocnice byli při informování o stavu pacienta mnohem transparentnější než jejich němečtí kolegové. Vrchní toxikolog Omské oblasti Alexandr Sabajev, který analyzoval Navalného zdravotní dokumentaci, dnes podle agentury RIA Novosti uvedl, že příčinou jeho onemocnění mohly být problémy se zažíváním, alkohol nebo únava či stres. "Jeho tělo na žádný jed nereagovalo," tvrdí. Sabajev také řekl, že náhlé zhoršení Navalného zdravotního stavu mohlo být způsobeno "jakýmkoliv vnějším faktorem, třeba i prostou skutečností, že nesnídal".

Soud v Moskvě dnes informoval o tom, že zamítl stížnost spolupracovníků Navalného z Fondu pro boj s korupcí ohledně nečinnosti ruské kriminální ústředny ve věci údajného pokusu o vraždu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvážný a charismatický Navalnyj je přesný opak Putina, nelze ho umlčet…

26.01.2021 00:01 NÁZOR - Alexej Navalnyj je přesný opak Vladimira Putina, deklaruje editorial serveru The Observer.…

Británie chce kvůli mutacím zpřísnit pravidla karantény

25.01.2021 21:57 Kvůli riziku, že nové mutace koronaviru mohou odolávat vakcínám, by Británie mohla zpřísnit…

Demonstrace za Navalného mají novou podobu, tamní vláda se jich obává,…

25.01.2021 19:48 Sobotní protesty na podporu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, které se uskutečnily po…

Loni bylo přesídleno nejméně uprchlíků za skoro 20 let

25.01.2021 18:12 Méně než 1,6 procenta z 1,44 milionu lidí s uprchlickým statusem, kteří byli v loňském roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama