Rusko hlásí 26 190 nových případů covidu a 559 úmrtí, značné potíže jsou v Karélii

Rusko dnes oznámilo 26.190 nových případů nákazy koronavirem a 559 úmrtí za uplynulý den. O den dříve to bylo 26.097 nových případů a 562 úmrtí, oznámila agentura TASS s odvoláním na operativní štáb.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než 2,5 milionu lidí, z nichž 44.718 nákaze podlehlo.

Rusko je z hlediska celkového počtu potvrzených případů nákazy čtvrtou nejpostiženější zemí na světě, po Spojených státech, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu obětí je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně, na desáté příčce.

Po prudkém růstu počtu infikovaných na konci minulého týdne na počátku tohoto týdne počet nových případů klesá, poznamenala agentura Interfax. Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde přibylo 5.145 nově potvrzených případů.

Úřady za nejkomplikovanější podle listu Kommersant označují situaci v Karélii, sibiřské republice Komi a v Archangelské oblasti, celkově ale přírůstky nových případů se začínají stabilizovat.

Od čtvrtka mají začít dodávky vakcíny proti koronaviru do všech ruských regionů. Deník dodal, že při očkování úřady doporučují vystříhat se po dobu osmi týdnů alkoholu, zatímco podle ústavu, který vakcínu vyvinul, postačí nekonzumovat alkohol tři dny po každé ze dvou injekcí při očkování.

V Moskvě začalo "masivní očkování" minulou sobotu, oficiálně zatím jen lékařů, učitelů, sociálních pracovníků a zástupců dalších povolání, uvedených na webu radnice. Ale poptávka zatím není příliš vysoká, a tak se dostane i na další zájemce, poznamenala ruská redakce BBC. Její zpravodajka se nechala očkovat v úterý: několik hodin před návštěvou moskevské polikliniky, kde se objednala, jí zavolali, aby se ujistili, že určitě přijde. Dozvěděla se, že jedno balení vakcíny je pro pět lidí, které musí naočkovat do dvou hodin od otevření, aby preparát nepřišel nazmar.

V Krasnogorsku u Moskvy, kde se očkoval jiný zpravodaj BBC, chyběl pátý zájemce o očkování, a tak lékaři hledali někoho svolného přímo na klinice. Během vyplňování dotazníků potvrdili, že pokud nikdo z přednostních "rizikových skupin" nečeká, vyhoví každému zájemci o očkování. Tomu předchází konzultace, kdy lékař informuje o možných vedlejších účincích a radí, jak si počínat po očkování, čeho se vyvarovat. Zájemce podepíše souhlas a vyplní v dotazníku, že netrpí chronickými nemocemi.

"Bojím se, abych neonemocněl a nenakazil příbuzné, kteří mohou zemřít. Matka přijede na návštěvu příští měsíc a pak se vrátí do Irkutska, kde žije v bytě s příbuznou, které je 98 let," vysvětlil Vladislav důvod očkování. Podobně je na tom padesátnice Olga, která poslední dobou žije v ustavičném strachu, aby neonemocněla a nenakazila vnoučata. "Mám strach, ale strach z nemoci je silnější," řekla před očkováním.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Navalnyj zveřejnil zprávu o údajném Putinově paláci. Rezidence za 29…

19.01.2021 21:56 Aktualizováno Fond boje s korupcí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného dnes zveřejnil výsledky svého…

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

19.01.2021 13:04 Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního…

Británie vede žebříček průměrného počtu koronavirových úmrtí

19.01.2021 12:10 Británie nově vede žebříček zemí s nejvyšším průměrným týdenním počtem úmrtí na covid-19 v přepočtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama