Rusko hlásí 26 190 nových případů covidu a 559 úmrtí, značné potíže jsou v Karélii

Rusko dnes oznámilo 26.190 nových případů nákazy koronavirem a 559 úmrtí za uplynulý den. O den dříve to bylo 26.097 nových případů a 562 úmrtí, oznámila agentura TASS s odvoláním na operativní štáb.

Koronavirus SARS-CoV-2

V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než 2,5 milionu lidí, z nichž 44.718 nákaze podlehlo.

Rusko je z hlediska celkového počtu potvrzených případů nákazy čtvrtou nejpostiženější zemí na světě, po Spojených státech, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu obětí je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně, na desáté příčce.

Po prudkém růstu počtu infikovaných na konci minulého týdne na počátku tohoto týdne počet nových případů klesá, poznamenala agentura Interfax. Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde přibylo 5.145 nově potvrzených případů.

Úřady za nejkomplikovanější podle listu Kommersant označují situaci v Karélii, sibiřské republice Komi a v Archangelské oblasti, celkově ale přírůstky nových případů se začínají stabilizovat.

Od čtvrtka mají začít dodávky vakcíny proti koronaviru do všech ruských regionů. Deník dodal, že při očkování úřady doporučují vystříhat se po dobu osmi týdnů alkoholu, zatímco podle ústavu, který vakcínu vyvinul, postačí nekonzumovat alkohol tři dny po každé ze dvou injekcí při očkování.

V Moskvě začalo "masivní očkování" minulou sobotu, oficiálně zatím jen lékařů, učitelů, sociálních pracovníků a zástupců dalších povolání, uvedených na webu radnice. Ale poptávka zatím není příliš vysoká, a tak se dostane i na další zájemce, poznamenala ruská redakce BBC. Její zpravodajka se nechala očkovat v úterý: několik hodin před návštěvou moskevské polikliniky, kde se objednala, jí zavolali, aby se ujistili, že určitě přijde. Dozvěděla se, že jedno balení vakcíny je pro pět lidí, které musí naočkovat do dvou hodin od otevření, aby preparát nepřišel nazmar.

V Krasnogorsku u Moskvy, kde se očkoval jiný zpravodaj BBC, chyběl pátý zájemce o očkování, a tak lékaři hledali někoho svolného přímo na klinice. Během vyplňování dotazníků potvrdili, že pokud nikdo z přednostních "rizikových skupin" nečeká, vyhoví každému zájemci o očkování. Tomu předchází konzultace, kdy lékař informuje o možných vedlejších účincích a radí, jak si počínat po očkování, čeho se vyvarovat. Zájemce podepíše souhlas a vyplní v dotazníku, že netrpí chronickými nemocemi.

"Bojím se, abych neonemocněl a nenakazil příbuzné, kteří mohou zemřít. Matka přijede na návštěvu příští měsíc a pak se vrátí do Irkutska, kde žije v bytě s příbuznou, které je 98 let," vysvětlil Vladislav důvod očkování. Podobně je na tom padesátnice Olga, která poslední dobou žije v ustavičném strachu, aby neonemocněla a nenakazila vnoučata. "Mám strach, ale strach z nemoci je silnější," řekla před očkováním.

Rusko hlásí další smutný rekord, za den zemřelo kvůli covidu 1106 lidí

26.10.2021 16:08 Aktualizováno V Rusku za poslední den kvůli covidu-19 zemřelo 1106 lidí, což je nejvyšší denní bilance od začátku…

Svět se během prvního roku pandemie příliš nepoučil, míní orgán WHO

26.10.2021 11:24 Světové vlády se během prvního roku pandemie příliš nepoučily. V mezinárodní reakci na epidemii…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

V Rusku opět přibyl rekordní počet nakažených

25.10.2021 11:28 Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 37.930 případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet…

V Rusku v sobotu zemřel téměř rekordní počet nakažených

24.10.2021 16:58 V Rusku v sobotu přibylo dalších 1072 úmrtí spojených s nemocí covid-19, což je v zemi druhý…

Při nehodě autobusu zemřelo v Rusku nejméně šest lidí

24.10.2021 11:08 Nejméně šest lidí zahynulo v noci na dnešek na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s…

NÁZOR: Lockdowny stvořily nový druh ohrožených pijáků, varuje adiktolog

24.10.2021 00:01 Zvýšené pití během pandemie vytvořilo skupinu lidí, kteří se nepovažují za alkoholiky, ale činí jim…

Británie za uplynulý týden eviduje nejvíce nově nakažených od července

23.10.2021 21:28 Británie za uplynulý týden zaznamenala nejvyšší počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem…

Permafrost taje. Nejvíce pociťuje vliv oteplování Rusko

23.10.2021 15:25 Staré letiště v sibiřské obci Čurapča je už léta nepoužitelné, jeho ranvej se proměnila v bažinaté…

Ukázka ruské "demokracie". Policie jde po muži, který odhalil násilí na…

23.10.2021 13:26 Ruské úřady vydaly zatykač na muže, díky kterému se veřejnost začátkem října dozvěděla o násilí…

Související:

Právě se děje

reklama