Rusko je prý ochotno jednat o příměří na Ukrajině, dál ale útočí na města

Zástupci Ruska a Ukrajiny budou za pokračujících bojů ve čtvrtek jednat mimo jiné prý také o možnostech příměří. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že Moskva jednání s Ukrajinou nepodmiňuje kapitulací, ačkoliv dosud požadovala, aby Ukrajinci složili zbraně. Relativizoval rovněž otázku "demilitarizace" Ukrajiny, kterou Kreml dříve uváděl jako důvod pro vpád do sousední země. Ruský postup na Ukrajině podle expertů nejde zcela podle plánů Moskvy, panují obavy z eskalace násilností. V ukrajinských městech dál zní sirény i výbuchy a rostou tak počty civilních obětí.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Rusko dnes poprvé vyčíslilo ztráty ve svých řadách, ukrajinské úřady však uvádí řádově vyšší údaje o úmrtích ruských vojáků. Podle Kyjeva zemřelo v konfliktu přes 2000 civilistů, OSN potvrdilo smrt 227 obyvatel země.

Rusko podle Lavrova trvá na demilitarizaci Ukrajiny, přičemž je podle něj třeba určit konkrétní typy útočných zbraní, které na Ukrajině nebudou nikdy rozmístěny. Moskva už podle něj rovněž nebude požadovat kapitulaci, ale navrhuje prý dohodu, která zajistí zákonná práva všem národům země, řekl Lavrov v rozhovoru se stanicí Al-Džazíra. Moskva původně rozhovory podmiňovala požadavkem, aby ukrajinská strana nejprve složila zbraně.

Rusko dnes připustilo, že od začátku bojů na Ukrajině zemřelo téměř 500 jeho vojáků a bezmála 1600 jich utrpělo zranění. Vojenský poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksij Arestovyč nedlouho po oznámení Moskvy prohlásil, že od začátku bojů zemřelo už 7000 ruských vojáků a další stovky upadly do zajetí. Vysoký činitel Pentagonu varoval, že k prohlášením Moskvy o ruských ztrátách je nutné přistupovat s "výjimečným skepticismem". Údaje o mrtvých a zraněných vojácích nelze nezávisle ověřit z jiných zdrojů.

Arestovyč dnes uvedl, že se Ukrajině podařilo zastavit pohyb ruských vojsk ve směru na Černihiv a Sumy. Na severozápadě Kyjeva ruské jednotky nadále soustřeďují síly k další ofenzivě proti metropoli, podle USA Rusko stále intenzivněji město ostřeluje raketami a dělostřelectvem. Stále však stojí vojenský konvoj dlouhý desítky kilometrů, který na město míří ze severu. Důvodem jsou nejspíš přetrvávající problémy s logistikou.

Pokračujícímu ostřelování čelí druhé nejlidnatější město Charkov, podle gubernátora Charkovské oblasti tam zemřelo za 24 hodin nejméně 21 lidí. Ruské jednotky pokračují v útoku na strategická přístavní města Cherson a Mariupol. Cherson prohlásila dnes za dobytý ruská armáda, ukrajinské úřady to však záhy popřely a řekly, že je pouze Rusy obklíčen. Starosta města pak večer naznačil, že padlo do rukou ruských sil, informaci však rovněž nelze ověřit.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes svolal na 10. a 11. března evropské státníky k jednání o "nové etapě" evropské obrany. Francie se podle něj vzhledem k agresi Moskvy musí odpoutat od energetické závislosti na Rusku a více investovat do vlastní energetiky a obrany.

Rusko se kvůli svým činům ocitá ve stále větší mezinárodní izolaci a čelí stupňujícím se sankcím, které na něj uvalují především západní státy. Mimořádná schůze Valného shromáždění OSN dnes velkou většinou přijala rezoluci ostře odsuzující jednání Moskvy a vyzvala ji k okamžitému ukončení bojů a stažení vojsk.

Spojené státy oznámily dodatečné sankce na Rusko a Bělorusko, jejichž terčem jsou subjekty podporující ruskou a běloruskou armádu a subjekty v ruském obranném sektoru. Na Bělorusko kvůli jeho roli v invazi uvalí postihy také EU, dotknou se 70 procent veškerého běloruského vývozu do EU. Na sankční seznam přibylo rovněž 22 tamních armádních velitelů či dalších lidí podílejících se na ruské invazi na Ukrajinu. V posledních dnech panují obavy, že se běloruské jednotky brzy přidají k ruské invazi. Vláda ČR dnes rozhodla o zastavení vydávání víz běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů.

USA plánují podle agentury Reuters v příštích dnech zpřísnit sankce na ruské oligarchy, prezident Joe Biden dnes rovněž nevyloučil, že by postihy mohly začít mířit i na ruský energetický sektor. Tomu se dosud sankce vyhýbaly kvůli obavám z dalšího nárůstu cen energií.

Na Ukrajinu podle tamních úřadů míří více než tisícovka cizinců ze 16 zemí, aby se připojili k nově vytvořené mezinárodní legii. Bojovat tam chtějí také někteří Češi, kteří tak ale nyní mohou učinit legálně pouze v případě udělení výjimky od prezidenta republiky.

Vláda ČR kvůli efektivnější péči o uprchlíky z Ukrajiny vyhlásila v Česku od pátku nouzový stav, podle premiéra Petra Fialy se však českých občanů nijak nedotkne. Nouzový stav je nutný kvůli systému na přijímání lidí, kteří kvůli bojům opouští Ukrajinu, řekl premiér. Do ČR podle něj v posledních dnech dorazilo ze země zhruba 20.000 lidí a jejich počty se budou dále zvyšovat.

Kvůli válce na Ukrajině rekordně roste cena plynu na evropském trhu. Ruský rubl kvůli sankcím padá na rekordní minimum, klesá však i česká koruna, k dolaru dnes byla nejslabší od listopadu 2020.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 08:10 Ruské jednotky nyní své hlavní úsilí soustředí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Předpověď počasí na příští týden: Letní teploty budou pokračovat, hrozí…

13.05.2022 06:30 Letní teploty v Česku vydrží i příští týden. Přidají se ale i přeháňky a Česko mohou zasáhnout také…

Švédsko a Finsko budou výraznou posilou NATO, uvedla německá ministryně

15.05.2022 14:37 Vstup Finska a Švédska by byl výraznou posilou Severoatlantické aliance a Německo proto učiní vše,…

ON-LINE 82. den války: Ukrajinská armáda v Charkovské oblasti vytlačila…

16.05.2022 08:08 Ruské jednotky nyní své hlavní úsilí soustředí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:42 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

81. den války: Ruská ofenziva nadále ztrácí na síle, na Azovstal dopadaly…

15.05.2022 22:25 Aktualizováno Podle britského vojenského zpravodajství je nepravděpodobné, že by Rusko v příštích 30 dnech…

Švédsko je blíž vstupu do NATO, podpořili ho sociální demokraté

15.05.2022 19:09 Aktualizováno Švédská vládní sociálně demokratická strana dnes podpořila vstup země do NATO, uvedla agentura…

Finsko podá přihlášku do NATO, potvrdili prezident a premiérka

15.05.2022 17:17 Aktualizováno Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová dnes oznámili, že Finsko požádá o…

Turecko nechce zablokovat rozšíření NATO o Švédsko a Finsko, řekl…

15.05.2022 16:32 Aktualizováno Turecko nemíní zablokovat rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Uvedl to po dnešním jednání ministrů…

Na ukrajinské západní hranici je nyní více přijíždějících než odjíždějících

15.05.2022 16:28 Na západní ukrajinské hranici je v posledních dnech více lidí, kteří do země přijíždějí, než těch,…

Papež po více než dvou letech prohlásil nové svaté

15.05.2022 13:15 Po více než dvou letech pauzy dnes papež František prohlásil na Svatopetrském náměstí nové svaté z…

Stoltenbergův náměstek očekává vyřešení tureckých výhrad k severským zemím

15.05.2022 08:48 Náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance Mircea Geoana věří, že turecké výhrady ke…

80. den války: Rusové se stahují z okolí Charkova. Moskva opět varovala…

14.05.2022 22:20 Aktualizováno Ruské jednotky pravděpodobně opouští své pozice v Charkově a okolí a Ukrajině se podařilo vyhrát…

Související:

Právě se děje

reklama