Rusko má dvě výrazně různé statistiky o úmrtí na covid-19

Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová dnes podle agentury Interfax uvedla, že obě dvě ruské statistiky, které uvádějí výrazně jiný počet úmrtí spojených s covidem-19, jsou podle objektivních kritérií správné.

Rusko, ilustrační foto
doporučujeme

Operativní štáb, jehož údaje denně zveřejňují ruské agentury, započítává pouze osoby, u nichž byl koronavirus dříve potvrzen testy, zatímco statistický úřad Rosstat k nim přidává i případy, u nichž onemocnění covidem-19 prokázala následná pitva, vysvětlila vicepremiérka.

"Údaje operativního štábu, stejně jako údaje Rosstatu jsou důvěryhodné," sdělila dnes Golikovová. Vicepremiérka vysvětlila, že operativní štáb denně publikuje počty zemřelých, u nichž covid-19 potvrdil PCR test. Rosstat pak později shromažďuje data po provedených pitvách, při nichž se covid-19 prokáže jako hlavní příčina smrti. Golikovová podtrhla, že ruské úřady "údaje o počtu zemřelých neskrývají". Vicepremiérka také oznámila, že příští týden Rosstat zveřejní oficiální statistiku za prvních deset měsíců letošního roku.

Informační portál Meduza dnes napsal, že čísla Rosstatu jsou téměř trojnásobná oproti těm od operativního štábu. Na tento rozdíl média upozorňovala již dříve. Statistický úřad k prvnímu říjnu, kdy údaj naposledy aktualizoval, uváděl přibližně 55.600 zemřelých, zatímco operativní štáb počítal 20.700 mrtvých. Nezávislé odhady počtu úmrtí způsobených koronavirem, které vycházejí z údajů o převisu letošních úmrtí oproti jiným letům, jsou ale ještě vyšší než údaje Rosstatu, podotýká Meduza.

K dnešnímu dni registruje operativní štáb od začátku pandemie v Rusku necelých 2,4 milionu infikovaných a 42.176 zemřelých na covid-19. Poměr nakažených a zemřelých je nižší než v některých jiných zemích. Například Francie, která má 2,3 milionu nakažených, již podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse eviduje přes 54.000 úmrtí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská mutace koronaviru je asi smrtelnější

22.01.2021 19:11 První vědecké důkazy naznačují, že mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Londýně a na…

V Británii se loni prodalo o čtvrtinu méně oblečení

22.01.2021 16:37 V Británii se loni kvůli pandemii prodalo o 25 procent méně oblečení. Je to největší pokles za 23…

Jak motivovat lidi k testům? Anglie zvažuje za pozitivní výsledek 13 tisíc…

22.01.2021 13:38 Všichni pozitivně testovaní by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13.000 korun). Dávka by měla…

Podle Kremlu jsou chystané demonstrace za Navalného nepřípustné

22.01.2021 13:14 Za nepřípustné označil dnes Kreml protestní akce, které na sobotu svolávají přívrženci uvězněného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama