Rusko má nového generálního prokurátora. Nesmí dopustit carské manýry, nabádal Putin

Horní komora ruského parlamentu, Rada federace, dnes schválila jmenování policejního generála Igora Krasnova do funkce generálního prokurátora. Krasnovův předchůdce Jurij Čajka, který stál v čele prokuratury řadu let, se má stát novým představitelem prezidenta na severním Kavkaze.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Krasnov ruským senátorům řekl, že za nezbytné pokládá především omezit vliv korupce v zemi, ozdravit právní prostředí a zajistit zákonnost při stíhání podnikatelů. Z práce prokuratury chce podle svých slov vykořenit vady, které jsou příznačné i pro jiné státní orgány, a hodlá celou instituci zaměřit na "reálné změny v životě lidí".

Prezident Vladimir Putin, který si Krasnova vybral jako nástupce Čajky, mu prý také radil, aby v prokuratuře nepřipustil někdejší "carský způsob obsazování funkcí podle urozenosti kandidátů a zásluh jejich předků".

Personální změna se odehrává poté, co Putin minulý týden ohlásil rozsáhlé změny ruského politického systému. V reakci na to podala demisi vláda premiéra Dmitrije Medveděva, kterého v čele kabinetu nahradil Michail Mišustin. Analytici kroky hlavy státu považují za signál změny poměru sil v nejvyšší ruské politice a rovněž za odraz Putinovy snahy udržet si vůdčí roli i po roce 2024, kdy mu vyprší současný prezidentský mandát.

Čajka byl generálním prokurátorem od roku 2006. Platil za vlivnou osobu Putinova režimu, která mimo jiné dohlížela na trestní stíhání oponentů Kremlu. Dotkl se ho ovšem skandál, který rozpoutalo tvrzení opozičního předáka Alexeje Navalného, že Čajkovi synové jsou napojeni na mafii a bohatnou díky státním zakázkám.

Čajkův čtyřiačtyřicetiletý nástupce Krasnov byl až dosud náměstkem ředitele vyšetřovacího výboru, což je národní kriminální ústředna. Za svou kariéru vyšetřoval řadu významných případů, včetně vražd advokáta Stanislava Markelova, novinářky Anastasije Baburovové a opozičního politika Borise Němcova.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bankéři: Dopady epidemie Covid-19 na ekonomiku už jsou znát

28.02.2020 15:52 Dopady šíření nového koronaviru na britskou ekonomiku už se projevují, varoval dnes guvernér…

Politico: Britové žijící v EU dostanou jednotný průkaz

28.02.2020 15:37 Evropská komise chce vytvořit jednotný průkaz s biometrickými údaji, který by dostali Britové…

Švýcarsko zakázalo akce s více než 1000 osob, týká se to i ženevského…

28.02.2020 13:39 Švýcarská vláda kvůli šíření nového koronaviru zakázala všechny akce s účastí více než 1000 osob.…

Syrská armáda zabila 33 tureckých vojáků. Moskva a Ankara jednají

28.02.2020 13:11 Aktualizováno Syrská armáda ve čtvrtek zabila 33 tureckých vojáků a dalších více než 30 vážně zranila při palbě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama