Rusko má poprvé přes 20 tisíc nakažených za den. pneumolog upozornil na problém s testy

Rusko dnes oznámilo dalších 20.582 potvrzených případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den, což je dosud nejvíce. Je to rovněž poprvé, co byl v zemi denní přírůstek vyšší než 20.000, upozorňuje list Kommersant. Ukrajina hlásí 9721 nově prokázaných infekcí za uplynulý den, což je o něco méně než o den dříve. Registruje však dosud nejvyšší počet úmrtí za den - s nemocí covid-19 tam zemřelo 201 lidí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Rusko, které má zhruba 146 milionů obyvatel, tak od počátku šíření viru registruje už více než 1,7 milionu nakažených, přičemž 29.887 infikovaných zemřelo. Za poslední den země zaregistrovala 378 úmrtí s covidem-19. Skoro 1,3 milionu lidí už se naopak uzdravilo, informuje Kommersant.

Počty nově nakažených se v Rusku v posledních dnech zvyšují, Kreml však opakovaně uvádí, že vláda zatím nechystá plošné omezení pohybu. Současná opatření jsou podle něj dostatečná a země je na druhou vlnu pandemie připravena lépe než na jaře. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ve čtvrtek připustil problémy v některých regionech, zároveň ale prohlásil, že úřady mají situaci pod kontrolou.

Dnes kremelský mluvčí řekl, že je příliš brzy na to hodnotit, jak moc jsou účinná dosavadní opatření. Trend v nárůstu počtu případů označil za znepokojivý. Úřady budou podle něj na základě dalšího vývoje přijímat nová opatření, zejména s přihlédnutím k situaci v jednotlivých regionech. Celostátní karanténu však zatím vyloučil, uvedla agentura TASS.

Externí poradce ruského ministerstva zdravotnictví v oboru pneumologie Sergej Avdějev ve čtvrtek uvedl, že testy poměrně často ukazují nesprávně negativní výsledky. Není to podle něj kvůli kvalitě testů, ale protože odběry nejsou vždy prováděny správně, informovala agentura Reuters. Podle Avdějeva může jít až o 40 procent testů.

Počty případů nákazy se v poslední době zvyšují i na Ukrajině. V zemi, která má asi 42 milionů obyvatel, se od začátku pandemie infikovalo nejméně 440.188 lidí. Zotavilo se už 195.544 infikovaných, uvedla dnes agentura Unian. S nákazou pak 8125 lidí zemřelo.

Ukrajina nedávno prodloužila karanténní opatření do konce roku. Ministr zdravotnictví Maksym Stepanov v úterý označil situaci za blízkou katastrofě. Ministerstvo zdravotnictví mezitím navrhlo, aby vláda zavedla další karanténní opatření, například zakázala hromadné kulturní akce nebo omezila provoz restaurací a zábavních zón v nákupních centrech, píše dnes Unian.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zvažuje stažení soudců z Hongkongu. Čína porušuje mezinárodní…

24.11.2020 14:51 Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že Británie zvažuje stažení svých soudců z…

Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů. Čína se…

24.11.2020 13:36 Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize…

Rusko hlásí rekordní počet úmrtí na koronavirus za jeden den

24.11.2020 11:02 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 24.326 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 491 úmrtí za uplynulý den…

Británie zkrátí karanténu pro přijíždějící z rizikových států, mezi nimi…

24.11.2020 07:35 Británie od poloviny prosince zkrátí karanténu pro přijíždějící z rizikových zemí. Nově bude trvat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama