Rusko má téměř 600 tisíc nakažených, přibylo 153 úmrtí na covid-19

Rusko dnes oznámilo 7425 nových případů nákazy koronavirem a 153 úmrtí během uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 7600 případů a 95 úmrtí, uvedly tiskové agentury s odvoláním na krizový štáb. Celkový počet potvrzených případů od začátku pandemie v nejrozlehlejší zemi na světě s přibližně 146 miliony obyvatel tak vzrostl na 599.705 lidí.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Nákaze celkem podlehlo 8359 pacientů, což představuje 1,39 procenta ze všech nakažených, poznamenal Interfax.

Rusko zaujímá třetí příčku ve světě z hlediska počtu nakažených, ale v počtu úmrtí je až v druhé desítce. Ruské údaje tak budí zejména v západním tisku značné pochyby.

Šéf ruského statistického úřadu Rosstat Pavel Malkov v listu RBK připustil, že údaje o počtu úmrtí na koronavirus v podání úřadu a vládního krizového štábu se rozcházejí, což v interview vysvětloval nedokonalostí a odlišností metodiky: vládní štáb disponuje operativními údaji, zatímco Rosstat vychází z úmrtních listů, evidovaných místními matrikami. Pro jejich vystavení ale platí lhůta až 45 dnů a další čas může trvat, než údaj doputuje do statistiky. Navíc v některých regionech, například v Povolží, na severním Kavkazu či na Dálném východě, předpisy ani nevyžadují registrovat úmrtí na matrikách, a tak předání údajů trvá ještě déle.

Někteří demografové se domnívají, že odhadnout skutečný počet obětí nákazy bude možné až porovnáním letošní úmrtnosti s předchozími léty. Server Newsru.com připomněl, že moskevská radnice v případě úmrtnosti za květen nakonec připustila 5260 úmrtí souvisejících s nákazou, zatímco dříve uváděla jen 1800 úmrtí; podle opozičního politika Leonida Volkova tak Moskva, nejpostiženější z ruských regionů, vykazovala jen třetinu obětí.

V Moskvě za uplynulých 24 hodin bylo zjištěno 1081 nových případů nákazy a 26 úmrtí. Dalších 2578 pacientů se uzdravilo.

Moskva nicméně dál pokračuje v rušení zbývajících omezení proti nákaze, a tak si lidé mohli poprvé po tříměsíční přestávce užít slunce při plavbě lodí po řece Moskvě, protékající metropolí s bezmála 13 miliony obyvateli. Město také dovolilo, aby se od dnešního dne naplno otevřely restaurace, kavárny, knihovny, dětská hřiště, sportoviště či tělocvičny.

Na jednom výletním člunu při plavbě u cihlových zdí Kremlu hrála dechovka, zatímco pasažéři - většinou v rouškách a rukavicích - mávali na lidi, kteří je sledovali z nábřeží.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin počátkem týdne uvedl, že život v hlavním městě se v značné míře vrátil do normálního rytmu. Varoval ale, že některá omezení nadále platí, například zákaz hromadných akcí, jakými jsou i demonstrace a protesty. Kritici starostu obviňují, že omezení ruší kvůli středeční vojenské přehlídce a celonárodnímu referendu v první červencový den, které by mohlo prodloužit vládnutí prezidenta Vladimira Putina až do roku 2036, poznamenala agentura Reutes.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusové dali v referendu Putinovi zelenou, může setrvat u moci

01.07.2020 21:04 Aktualizováno Po sečtení hlasů ze zhruba 80 procent volebních okrsků schválilo změny v ruské ústavě téměř 78…

Hrozba pro obyvatele Hongkongu. Čína porušila deklaraci z roku 1984, tvrdí…

01.07.2020 16:04 Nový bezpečnostní zákon pro Hongkong je ze strany Pekingu "zjevným a závažným narušením" čínsko…

V Rusku vrcholí referendum o změnách ústavy. Putin odhlasoval, roušku neměl

01.07.2020 12:57 Účast v referendu o změnách ruské ústavy, jež mohou umožnit prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat…

Zachrání si Turecko tvář? Systém S-400 může lukrativně prodat, tvrdí…

01.07.2020 12:00 NÁZOR - Dodatek k zákonu o rozpočtu ministerstva obrany Spojených států pro rok 2021, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy