Rusko ohlásilo mírný pokles nových případů. Stále je nad 10 000

Rusko dnes ohlásilo 10.028 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, uvedly tiskové agentury s odvoláním na krizový štáb. Je to mírný pokles oproti úterku s 10.899 případy a pondělku s rekordními 11.656 případy.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Celkový počet potvrzených případů v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel se blíží čtvrtmilionové hranici, podle agentury TASS se nakazilo celkem 242.271 lidí. Již v úterý se Rusko z hlediska počtu nakažených zařadilo na druhou příčku na světě po USA. Více než 10.000 nově infikovaných za den ruské úřady hlásí od počátku května.

Počty mrtvých v souvislosti s covidem-19 jsou v Rusku v porovnání s nejvíce postiženými země relativně nízké. Za uplynulý den zemřelo 96 lidí s koronavirem, o den dříve to bylo 107. Celkový počet obětí už dosáhl 2212. Počet lidí, kteří se uzdravili, vzrostl o 4491 na celkem 48.003 od začátku pandemie.

Nejhorší zůstává situace v Moskvě, která hlásí 4703 nových případů, celkem pak už 126.004. Moskevský starosta Sergej Sobjanin nicméně minulý týden upozornil, že skutečný počet nakažených je mnohem vyšší, pravděpodobně může jít až o 300.000 lidí v hlavním městě s téměř 13 miliony obyvatel.

Rusko přestává používat plicní ventilátory typu IVL Aventa-M, vyrobené v Rusku po 1. dubnu letošního roku. Tyto přístroje totiž figurovaly ve dvou nedávných požárech nemocnic s oběťmi na životech. Oznámil to regulátor trhu, úřad Roszdravnadzor s tím, že bezpečnost přístrojů prověří.

V úterý při požáru v petrohradské nemocnici Svatého Jiří na severním předměstí Petrohradu zemřelo nejméně pět pacientů, kteří se tam léčili s koronavirem. Už v sobotu 9. května přitom hořelo v nemocnici v Moskvě, kde se rovněž léčili nakažení koronavirem. Plameny zachvátily jednotku intenzivní péče, kde jedna pacientka zemřela.

Ruská vláda začátkem dubna stejný typ ventilátorů darovala Spojeným státům v rámci pomoci v boji proti koronaviru. Podle agentury Interfax se ukázalo, že tyto přístroje dosud nebyly v USA použity. Zůstávaly v rezervě pro případ, že by se zhoršila situace ve státech New York a New Jersey.

Podle výrobce byly přístroje řádně otestovány, používají se od roku 2012 a dosud s nimi nebyly žádné problémy. Příčinou nynějších požárů prý mohla být slabá elektrická síť v obou ruských nemocnicích.

V Rusku je mnohem nižší úmrtnost na nákazu než v okolním světě dána metodou ministerstva zdravotnictví: tato úmrtí započítává jen v případě, že covid-19 je hlavní příčinou smrti, upozornila ruská redakce BBC. Kupříkladu v dubnu koronaviru podelhlo v Rusku 1145 lidí, z toho 642 v Moskvě. Ale experti si povšimli, že celkem v metropoli v dubnu zemřelo 11.800 lidí, což je meziročně o 18 procent více a o 20 procent více než dubnový průměr za posledních deset let. V absolutních číslech přírůstek dosahoval téměř 2000 úmrtí oproti průměru. Pokud covidu-19 podlehlo jen 642 lidí, na co pak zemřelo ostatních téměř 1400 lidí? otázala se BBC. Podle expertů je koronavirus hlavní příčinou úmrtí jen u asi 35 procent ze všech úmrtí pacientů s pozitivním testem. Právě ty zařazuje do statistik většina zemí, v případě Belgie dokonce stačí i jen podezření na infekci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

30.09.2020 16:17 Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou…

Boje v Náhorním Karabachu sílí. Ázerbájdžán odpaluje rakety vzduch-země,…

30.09.2020 15:38 Aktualizováno Boje u Náhorního Karabachu a okolí mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami pokračují čtvrtým dnem…

Petříček: Prodloužení trestu pro ruského historika je skandální

30.09.2020 12:59 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil za skandální prodloužení trestu pro ruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama