Rusko pohrozilo odvetou za sankce EU proti hackerům

Rusko pohrozilo reciproční reakcí na sankce, které ve čtvrtek přijala Evropská unie vůči ruským občanům a státním organizacím, u kterých dospěla kl závěru, že se dopustili kybernetických útoků. "Nepřátelská akce EU nezůstane bez odpovědi. V diplomacii je vše zrcadlové," uvedla dnes podle tiskové agentury TASS ruská diplomacie.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

EU podle Moskvy volí politiku jednostranného nátlaku a restrikcí místo seriózního jednání o urovnání rozporů a o zvýšení vzájemné důvěry. Moskva několikrát nabízela Bruselu dialog o problémech budících znepokojení, ale Brusel dal podle ruských diplomatů přednost sankcím, "cynicky vysvětlovaným jako pokrok v mezinárodní bezpečnosti a stability ve virtuálním prostoru". Takový přístup podle Rusů nepovede k "nastolení pořádku, založeného na pravidlech", ale naopak k novým rozporům a chaosu.

Unijními sankcemi má být postiženo celkem šest osob a tři subjekty pocházející z Ruska, Severní Koreje a Číny. Omezující opatření zahrnují zákaz cestování a zmrazení majetku. Osoby a subjekty z EU kromě toho nesmí osobám a subjektům zařazeným na sankční seznam zpřístupňovat finanční prostředky.

Sankce se podle Bruselu mimo jiné týkají čtyř pachatelů předloňského nezdařeného hackerského útoku proti Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), z něhož Nizozemsko a Británie obvinily ruskou vojenskou rozvědku GRU. OPCW, která sídlí v Haagu, v době útoku analyzovala vzorky nervově paralytické látky novičok, jež byla v březnu použita v jihoanglickém Salisbury při neúspěšném atentátu na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji.

Rusku je připisován i kybernetický útok pomocí viru NotPetya. Virus v létě 2017 ochromil počítačové systémy společností po celém světě včetně farmaceutické Merck nebo rejdařské Maersk a způsobil škody v řádu miliard dolarů.

Podle ruského ministerstva zahraničí je rozhodnutí o uvalení sankcí politické. "Opět vše udělali bez důkazů, pod vymyšlenou záminkou o účasti na jakýchsi počítačových incidentech v minulosti. Politická podstata tohoto kroku je zjevná," tvrdí ruské prohlášení, o kterém informovala agentura.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeveta Bojkovice odmítla, že výbušky použité v Bělorusku jsou její výrobek

11.08.2020 11:23 Společnost Zeveta Ammunition z Bojkovic na Uherskohradišťsku dnes na dotaz ČTK odmítla, že při…

Skotské školy znovu zahajují výuku, vede se spor kvůli rouškám

11.08.2020 11:16 Po téměř pětiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií se dnes ve Skotsku začaly otevírat…

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 11:09 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

V Bělorusku pokračují protesty, zemřel jeden člověk

11.08.2020 10:15 Aktualizováno V Bělorusku v noci na dnešek pokračovaly demonstrace proti průběhu a předpokládaném zfalšování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama