Rusko při cvičení jaderných sil testovalo i balistické rakety

Rusko dnes uskutečnilo cvičení strategických jaderných sil. Podle agentury TASS o cvičení informovalo ministerstvo obrany, které také zveřejnilo video zachycující odpálení balistických raket a střel s plochou dráhou letu při těchto manévrech.

Odpálená ruská střela země-vzduch, ilustrační foto
doporučujeme

Na záběrech je podle agentury vidět start střel s plochou dráhou letu z nadzvukového strategického bombardéru Tu-160 a ze strategického čtyřmotorového turbovrtulového bombardéru Tu-95MS. Jednalo se přitom zřejmě o řízené střely Ch-101 a Ch-555, odpalované ze vzduchu.

TASS poznamenal, že podzvukové střely Ch-555 s konvenční hlavicí jsou modifikací střel Ch-55, které mohou nést jaderné hlavice. Ch-555 byly vypouštěny z bombardérů Tu-160 a Tu-95MS při operacích v Sýrii, dodala agentura.

Ministerstvo obrany rovněž ukázalo záběry odpalu mezikontinentálních balistických raket z mobilního komplexu Jars na kosmodromu Pleseck a také z jaderné ponorky Karelia nacházející se pod hladinou.

Agentura AP v souvislosti se cvičením připomněla, že Moskva v posledních letech vojenské manévry zintenzivnila na pozadí zvýšeného napětí ve vztazích se Západem po ruské anexi ukrajinského Krymu. Dnešní cvičení se uskutečnilo z rozkazu prezidenta Vladimira Putina, který je vrchním velitelem ruských ozbrojených sil.

AP také připomněla, že manévry se uskutečnily necelé dva měsíce před vypršením dohody označované jako nový START nebo START 3. Platnost v Praze podepsaného dokumentu, který omezuje počty strategických jaderných zbraní, skončí 5. února. Dohoda může být prodloužena o pět let, pokud se na tom signatáři dohodnou. Washington a Moskva však dosud nedospěly v tomto směru k dohodě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

28.01.2021 00:01 NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy…

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

27.01.2021 16:54 Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na…

Velká Británie zpřísní podmínky pro vstup, školy otevře patrně v březnu

27.01.2021 16:29 Velká Británie dnes zpřísnila pravidla pro vstup do země pro cestující z některých zemí, kde se…

Putin při davoském fóru uvítal prodloužení smlouvy START 3

27.01.2021 14:54 Ruský prezident Vladimir Putin dnes při virtuálním setkání v rámci davoského Světového ekonomického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama