Rusko přitvrzuje. Na obávaný seznam "zahraničních agentů" se mohou dostat i novináři

Dolní komora ruského parlamentu dnes schválila zákon, který rozšiřuje právo úřadů přidělovat zahraničním médiím působícím v Rusku označení "zahraniční agent". Oznámila to ruská tisková agentura TASS. Zatímco podle dosavadní právní úpravy mohla být do seznamu takzvaných zahraničních agentů zařazována cizí média jen jako právnické osoby, nyní to platí i pro jednotlivé novináře. Někteří ruští právníci varují, že zákon bude možné použít i vůči ruským médiím, novinářům, blogerům či občanským aktivistům.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Označení, vnímané v Rusku jako silně znevažující, budou moci úřady napříště přidělovat osobám, které v zemi šíří informace nebo jiné texty za finanční odměnu ze zahraničí. Nařízení se týká i internetu. Podle TASS je reakcí na krok ministerstva spravedlnosti USA, které do své kategorie zahraničních agentů zařadilo americkou filiálku ruské státní propagandistické televize RT.

Mediální společnosti, a nyní i jednotliví novináři, se zařazením mezi zahraniční agenty dostávají do komplikované situace, jsou vystaveni zesílené kontrole a pracovním omezením. Mají například zakázaný vstup do ruského federálního parlamentu, musejí ruské úřady pravidelně informovat o své činnosti a závazně používat přidělené označení.

Vstup do amerického Kongresu má zakázaný i odbočka televize RT. Ve Spojených státech byl zákon o zahraničních agentech přijat už před druhou světovou válkou a na média se vztahoval od začátku.

Ruský seznam zahraničních agentů spravuje ministerstvo spravedlnosti a každé rozšíření konzultuje s ministerstvem vnitra. Označení udělují ruské úřady na základě zákona z roku 2012, podle kterého se používá proti každé nevládní organizaci přijímající peníze ze zahraničí. V roce 2017 se platnost zákona rozšířila na sdělovací prostředky.

Horní komora ruského parlamentu má o novém zákonu hlasovat v pondělí, schvalování podle médií projde hladce.

Až dosud se v postavení "zahraničního agenta" ocitla v Rusku desítka médií, vesměs spjatých s americkými rozhlasovými stanicemi Hlas Ameriky a Rádio Svoboda. Ale právníci, oslovení listem Vedomosti, varují, že nálepku "zahraničního agenta" mohou napříště dostat i ruská média, novináři, blogeři, občanští aktivisté a dokonce i obyčejní uživatelé internetu.

"Každý, kdo šíří materiály vytvořené zahraničními médii a dostává jakékoli peníze z ciziny, může být podle zákona označen za zahraničního agenta," upozornil Maxim Černavin z právnické kanceláře Justers. "Budete agent a vůbec nebude důležité, že peníze vám poslala na studium vaše babička z Lotyšska," dodal.

"Je to politika v čisté podobě," míní Konstantin Dobrynin, starší partner právnické firmy КА Pen&Paper. "V zákonu by všechny definice a kritéria měly být jasné a neměl by dávat žádný prostor pro libovůli, protože to v naší zemi vede ke korupci a k porušení práv a svobod občanů. Ale v nynější podobě lze zákon uplatnit na jakéhokoli uživatele internetu, který vyjádří svůj názor tím, že přepošle dál informaci z média, které je na černé listině. V ohrožení se ocitnou i občanští aktivisté, protože ustanovení zákona jsou sepsána maximálně obecně, takže jimi lze manipulovat," varoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny se opět střílí. Počet mrtvých jde do tisíců

08.12.2019 11:17 Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic…

Putin jednal s Lukašenkem o plynu a ropě, schůzka prý přinesla pokrok

07.12.2019 22:04 Rusko a Bělorusko se přiblížily k vyřešení neshod ohledně dodávek ropy a plynu, řekl po dnešním…

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama