Rusko pronásleduje jehovisty, soud vynesl dosud nejpřísnější trest

Soud ve městě Pskov na západě Ruska dnes poslal na 6,5 roku za mříže člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi, která je v Rusku zakázána jako extrémistická organizace. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na obhájce.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Rozsudek vynesený nad jednašedesátiletým Gennadijem Špakovským představuje dosud nejtvrdší trest od roku 2017, kdy nejvyšší soud křesťanskou společnost v Rusku zakázal jako extremistickou organizaci a nařídil její rozpuštění. Špakovskij se hodlá proti rozsudku odvolat.

Svědkové Jehovovi, kteří mají své ústředí ve Spojených státech, jsou už roky pod tlakem v zemi, kde se dominantní pravoslavná církev těší přízni prezidenta Vladimira Putina. Pravoslavní duchovní označují jehovisty za nebezpečnou zahraniční sektu, rozvracející státní instituce a tradiční hodnoty. Jehovisté tato nařčení odmítají, poznamenala agentura Reuters.

Svědkové Jehovovi uvádějí, že tři desítky jejich souvěrců jsou nyní v Rusku ve vězení či ve vazbě a více než tři stovky dalších čelí trestnímu stíhání.

Kreml opakovaně používá nejasně formulované zákony proti extremismu k zásahům nejen vůči opozičním aktivistům, ale právě také vůči náboženským menšinám.

"Rusko dnes svévolně uvěznilo dalšího pokojného věřícího, bez ohledu na vlastní ústavu a mezinárodní normy na ochranu lidských práv," uvedl mluvčí náboženské společnosti Jarrod Lopes.

Rozsudek městského soudu ve Pskovu je podle něj v rozporu s výzvami pracovní skupiny OSN pro svévolné věznění a dalších mezinárodních představitelů, aby Rusko přestalo zatýkat, stíhat a věznit jehovisty zato, že pokojně vyznávají svou víru.

Soud dosud agentuře Reuters neodpověděl na žádost o vyjádření.

Jehovisté jsou známi svými kázáními od dveří ke dveřím a studiem bible, ale také odmítáním služby v armádě a krevních transfúzí, připomněla agentura. V Rusku se k nim hlásí asi 170.000 věřících, po celém světě okolo osmi milionů.

Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a při sčítání lidu v roce 2011 se k nim hlásilo na 13.000 osob.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie podle Johnsona přejde od plošných omezení na lokální

03.07.2020 20:01 Británie podle premiéra Borise Johnsona musí přejít od celostátních k lokálním omezením, která…

Anglie od 10. července ruší karanténu pro cestující z Česka

03.07.2020 19:02 Anglie od 10. července ruší povinnou 14denní karanténu kvůli koronaviru pro lidi přijíždějící z 59…

Britská vláda naruší tradici a změní způsob komunikace s médii

03.07.2020 16:27 Britská vláda se chystá porušit letitou tradici a částečně změnit způsob komunikace s médii.…

Moskva žalovala u OBSE. Česko prý málo bojuje proti neonacismu

03.07.2020 16:04 Moskva si postěžovala Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na údajně nedostatečný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy