Rusko rozšířilo zákaz dovozu vajec z Česka kvůli ptačí chřipce

Rusko rozšířilo zákaz dovozu drůbeže, masa z ní a násadových vajec o Kraj Vysočina, Pardubický kraj a Plzeňský kraj. Už dříve uvalilo zákaz na Jihočeský a Středočeský kraj. Jde o reakci na ptačí chřipku, která má v těchto regionech ohniska v chovech. ČTK to dnes zjistila z veterinárního webu.

Současné rozšíření zákazu je již podle producentů drůbeže problém, protože v Pardubickém kraji a na Vysočině sídlí velcí producenti vajec. Loni se z ČR do Ruska vyvezla podle údajů Českého statistického úřadu násadová slepičí vejce za 458 milionů Kč.

"U Pardubického kraje a Vysočiny to problém určitě je a výrazně ekonomicky dopadá na řadu producentů násadových vajec či jednodenních mláďat drůbeže z důvodů, že v těchto dvou krajích je velká řada producentů násadových vajec," řekla dnes ČTK předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. ČR podle ní vyrobí dvojnásobek vajec než sama spotřebuje. "Producenti násadových vajec musí hledat další kanály odbytu v ostatních zemí za výrazně nižší ceny. Ruská federace je největším odbytištěm násadových vajec," vysvětlila.

Podle veterinárních údajů dále Tchaj-wan vyjmul ČR ze seznamu bezpečných zemí. Dovoz drůbeže omezily také Spojené arabské emiráty, Hongkong, Filipíny, Mexiko nebo Kazachstán.

Agrární komora ČR upozornila, že chovatelé v českých komerčních chovech dodržují vysoké standardy biologické bezpečnosti. Počet ohnisek chřipky v českých malochovech podle její mluvčí Barbory Pánkové stále narůstá, což znamená obrovské ekonomické dopady do komerčních chovů.

Virus ptačí chřipky byl zjištěný u volně žijících ptáků ve čtyřech dosud nezasažených krajích - ve Zlínském, v Olomouckém, v Ústeckém a v Praze, informoval ČTK ve středu mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. U uhynulé labutě v Kvasicích na Kroměřížsku byl zjištěný subtyp H5N5. Jde o první letošní výskyt tohoto subtypu v ČR, u ostatních jde o H5N8. V chovech je v ČR osm ohnisek v šesti krajích - v Plzeňském kraji, Jihočeském, Středočeském, Pardubickém. Plzeňském kraji a v Kraji Vysočina.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98.000 ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se předpokládalo, že se choroba na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor jde o první zjištěnou nákazu tohoto druhu na světě. Podle Dlouhé se spotřebitelé nemusí obávat, přenos choroby nikdy nebyl prokázán z člověka na člověka, ani ze zpracované drůbeže na lidi.

Související

Více souvisejících

Rusko Vejce ptačí chřipka

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 32 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Kreml tvrdí, že obsadil další obec. Kyjev mlčí, ruské armádě se ale postup upřít nedá

Ruská armáda tvrdí, že její jednotky převzaly plnou kontrolu nad obcí Novomychajlivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle ruského ministerstva obrany si tak ruské jednotky zlepšily taktickou situaci podél frontové linie. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy