Rusko rychle dohání Eritreu. V pronásledování jehovistů

Rusko patří k zemím, kde je nejvíce členů náboženské společnosti Svědkové Jehovovy za mřížemi. Prvenství sice dosud patří Eritreji, kde k letošnímu říjnu bylo uvězněno 52 jehovistů, ale africká země pronásleduje tyto věřící již tři desetiletí, zatímco Rusko jen dva roky - a za tu dobu se za mřížemi ocitlo už 46 jehovistů. Tak intenzivně v Rusku nepronásledují ani radikální muslimy, upozornil novinář Anton Čivčalov na blogu Rádia Svoboda.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Moskva
doporučujeme

Další země za Eritreou a Ruskem silně zaostávají: v Singapuru sedí ve vězení osm jehovistů kvůli odmítnutí vojenské služby, v Turkmenistánu sedm a v Tádžikistánu jeden, uvádí se na webu společenství.

V Rusku jsou jehovisté stíháni na základě rozhodnutí nejvyššího soudu, který před dvěma lety náboženskou společnost zakázal jako extremistickou organizaci. V současnosti ruské úřady podle údajů společnosti trestně stíhají skoro tři stovky členů.

"S jehovisty se zachází tak, jak se s nimi nezacházelo ani v Sovětském svazu, s pominutím Stalinovy éry," napsal Čivčalov s tím, že tehdy mohl jehovistům pohrozit pochůzkář, anebo je vyhodili z práce. Ale do bytů jim nevtrhávala policejní komanda, ani je nemučili elektrickými paralyzéry, jak se děje v současnosti.

V závěru loňského roku se prezident Vladimir Putin na jednání svého poradního sboru pro lidská práva pozastavil nad pronásledováním jehovistů. Jejich zařazení mezi extremisty označil za "naprostý nesmysl". Nicméně od té doby se nic nezměnilo.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku přibližně 175.000 členů. Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. Po světě má kolem osmi milionů aktivních věřících. Problémy mívá s úřady hlavně kvůli odmítání krevních transfúzí. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a při sčítání lidu v roce 2011 se k nim hlásilo na 13.000 osob.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Vatikán se otřásá. Po raziích končí šéf úřadu pro kontrolu finančních toků

18.11.2019 15:35 Šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) René Brülhart skončí ve své…

Srbský prezident Vučić opustil nemocnici. Jeho zdravotní kolaps zavinila…

18.11.2019 14:13 Z bělehradské nemocnice byl dnes propuštěn prezident Alexandar Vučić, který byl v pátek…

Rusko vydalo Ukrajině plavidla zabavená u Krymu, zbraně si nechalo

18.11.2019 12:46 Rusko dnes předalo Ukrajině tři plavidla zadržená loni v Kerčském průlivu. S odvoláním na sdělení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama