Rusko se podle Londýna pokusilo vměšovat do britských voleb

Rusko se snažilo vměšovat do loňských britských parlamentních voleb nezákonným získáním tajných vládních dokumentů týkajících se chystané britsko-americké obchodní smlouvy a jejich únikem do sociálních médií. Řekl to dnes britský ministr zahraničí Dominic Raab. Jednoznačné důkazy o rozsáhlé ruské kampani proti volbám ale Londýn podle něj nemá.

Dominic Raab
doporučujeme

"Je téměř jisté, že ruští aktéři chtěli zasahovat do všeobecných voleb v roce 2019 tím, že po internetu šířili pokoutně získané a uniklé vládní dokumenty," řekl podle BBC ministr Raab.

"Citlivé vládní dokumenty vztahující se k britsko-americké dohodě o volném obchodu nezákonně získali před všeobecnými volbami 2019 a šířili je online prostřednictvím sociální platformy Reddit," dodal Raab.

Vyšetřování odhalilo, že když únik dokumentů neměl příliš velkou odezvu, byly před volbami podniknuty další pokusy k šíření nezákonně získaného materiálu po internetu.

Premiér Boris Johnson a jeho konzervativci loni v prosinci slavili jasné vítězství nad Labouristickou stranou tehdejšího lídra Jeremyho Corbyna a zajistili si nejvýraznější většinu v parlamentu od roku 1987.

"I když nemáme důkaz o rozsáhlé ruské kampani proti všeobecným volbám, jakýkoli pokus o vměšování do našich demokratických procesů je naprosto nepřijatelný," řekl Raab a dodal, že vláda si vyhrazuje právo odpovědět v budoucnu náležitými opatřeními.

Vztahy mezi Moskvou a Londýnem se v roce 2018 dostaly na nejhorší úroveň od dob studené války poté, co Británie obvinila Moskvu z pokusu o otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala v Salisbury. Moskva obvinění odmítá.

Příští týden má být podle agentury Reuters zveřejněna dlouho odkládaná zpráva o ruském vlivu na britskou politiku, oznámil dnes výbor pro tajné služby britské Dolní sněmovny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Anglii hledají pacientova nakaženého brazilskou mutací

01.03.2021 11:00 Anglie intenzivně pátrá po pacientovi nakaženém brazilskou mutací koronaviru P.1. Anglický úřad…

Británie hlásí první případy mutace koronaviru pocházející z Brazílie

28.02.2021 21:17 V Británii odhalili prvních šest případů varianty koronaviru, který se poprvé objevil v brazilském…

Oslo kvůli nakažlivější variantě koronaviru zpřísní restrikce

28.02.2021 19:51 Norská metropole Oslo vzhledem k rychle se šířící nakažlivější variantě koronaviru zpřísní…

V Británii už naočkovali přes 20 milionů lidí

28.02.2021 17:52 Aktualizováno V Británii už první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo více než 20 milionů lidí. Oznámil to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama