Rusko se podle Londýna pokusilo vměšovat do britských voleb

Rusko se snažilo vměšovat do loňských britských parlamentních voleb nezákonným získáním tajných vládních dokumentů týkajících se chystané britsko-americké obchodní smlouvy a jejich únikem do sociálních médií. Řekl to dnes britský ministr zahraničí Dominic Raab. Jednoznačné důkazy o rozsáhlé ruské kampani proti volbám ale Londýn podle něj nemá.

Dominic Raab
doporučujeme

"Je téměř jisté, že ruští aktéři chtěli zasahovat do všeobecných voleb v roce 2019 tím, že po internetu šířili pokoutně získané a uniklé vládní dokumenty," řekl podle BBC ministr Raab.

"Citlivé vládní dokumenty vztahující se k britsko-americké dohodě o volném obchodu nezákonně získali před všeobecnými volbami 2019 a šířili je online prostřednictvím sociální platformy Reddit," dodal Raab.

Vyšetřování odhalilo, že když únik dokumentů neměl příliš velkou odezvu, byly před volbami podniknuty další pokusy k šíření nezákonně získaného materiálu po internetu.

Premiér Boris Johnson a jeho konzervativci loni v prosinci slavili jasné vítězství nad Labouristickou stranou tehdejšího lídra Jeremyho Corbyna a zajistili si nejvýraznější většinu v parlamentu od roku 1987.

"I když nemáme důkaz o rozsáhlé ruské kampani proti všeobecným volbám, jakýkoli pokus o vměšování do našich demokratických procesů je naprosto nepřijatelný," řekl Raab a dodal, že vláda si vyhrazuje právo odpovědět v budoucnu náležitými opatřeními.

Vztahy mezi Moskvou a Londýnem se v roce 2018 dostaly na nejhorší úroveň od dob studené války poté, co Británie obvinila Moskvu z pokusu o otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala v Salisbury. Moskva obvinění odmítá.

Příští týden má být podle agentury Reuters zveřejněna dlouho odkládaná zpráva o ruském vlivu na britskou politiku, oznámil dnes výbor pro tajné služby britské Dolní sněmovny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Další norská výletní loď je v karanténě. Kvůli nákaze pasažéra nikdo nesmí…

05.08.2020 15:37 Výletní loď se 123 cestujícími a 85 členy posádky zakotvila v norském přístavu Bodö, kvůli zjištěné…

Covid-19: Počet nakažených v Rusku roste o tisíce denně, rekord hlásí…

05.08.2020 12:02 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala dalších 1271 případů nákazy novým koronavirem, což představuje…

Velkou Británii zasáhl dle studie kvůli brexitu odliv mozků do EU

04.08.2020 19:31 Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama